مقالات

راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک

راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک

امروزه به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها پدر و مادر مجبور هستند که ساعات طولانی را در محیط کار بگذرانند. به همین علت خانه‌های کودک جهت نگهداری کودکان و بازی آن‌ها راه اندازی شده است. اگر قصد راه اندازی کسب و کاری دارید، می‌توانید به راه اندازی خانه کودک بپردازید. راه اندازی خانه کودک شاید در ابتدا پرهزینه به نظر برسد اما با راه اندازی آن سود خوبی کسب خواهید کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه به راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک بپردازیم و تجهیزات خانه بازی بپردازیم.

خانه کودک چیست؟

خانه کودک یک مرکز نگهداری کودک است که به طور موقت به نگهداری از کودکان می‌پردازد. این خانه‌ها در سراسر دنیا معروف هستند و با توجه به افزایش مشغله والدین، طرف‌داران بسیار زیادی دارند. خانه‌های بازی معمولاً یک زمین بازی برای کودکان بوده که از امکانات بالایی برخوردار است. در این خانه‌ها تجهیزات شهر بازی وجود دارد.

همچنین در صورت وجود حیاط تاب باغی نیز جهت بازی کودکان در این خانه بازی‌ها تعبیه شده است. استفاده از آلاچیق نیز می‌تواند رفاه بیش‌تری را برای کودکان فراهم کند. خانه‌های کودک به مدت 2 تا 3 ساعت در روز از کودکان مراقبت می‌کنند؛ بنابراین کودک می‌تواند با استفاده از امکانات خانه کودک و با بازی کردن با هم سن و سالان خود اوقات بسیار خوشی را سپری کند.

راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک

برای کودکان زیر 2 سال باید یک همراه یا سرپرست با او به این مجموعه بیاید. البته سرپرست کودک می‌تواند در خانه کودک، کودک را همراهی کرده و از دور او را تماشا کند. والدین می‌توانند با استفاده از میز و صندلی باغی تعبیه شده در برخی خانه‌های کودک به استراحت و تماشا کردن فرزندشان بپردازند.

با توجه به اینکه کودکان از سطح انرژی بسیار بالایی برخوردار هستند، باید به جنب و جوش بپردازند؛ بنابراین خانه کودک باید در محیطی باز ساخته شود تا امکان بازی را برای کودک فراهم کند. برای جنب و جوش کودکان در بسیاری از خانه‌های کودک، تجهیزات پارکی نیز قرار داده شده است. اگر قصد دارید از سایه‌بان و سایر وسایل دیگر در مجموعه خود استفاده کنید، می‌توانید مقاله تفریح سازان را مطالعه نمایید.

شرایط تأسیس خانه کودک

اگر قصد احداث خانه کودک را دارید، توجه به بسیاری از نکات نظیر راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک امری ضروری است. یکی از مهم‌ترین شرایط تأسیس خانه کودک که برای مؤسس آن وضع می‌شود، شامل اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان تعریف شده در قانون اساسی و نداشتن سابقه کیفری می‌شود. برای احداث این مجموعه باید دوره‌هایی گذرانده شود.

پس از گذراندن دوره‌ها صلاحیت فردی، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، عدم اعتیاد به مواد مخدر، عدم دارا بودن سابقه کیفری، سلامت روانی، دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی و دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 افرادی که دارای مدرک کاردانی هستند، می‌توانند در مناطق روستایی به احداث خانه کودک بپردازند. از دیگر شرایط بسیار مهم برای احداث خانه کودک، می‌توان به شرایط سنی مؤسس اشاره کرد. مؤسس مهد کودک باید در محدوده سنی 20 تا 60 سال باشد. اگر سن مؤسس بیش از 60 سال باشد، باید مدیریت خانه کودک به فرد دیگری واگذار شود.

اگر بخواهیم با جزئیات به راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک بپردازیم، باید توجه کنید که علاوه بر مؤسس، کارکنان خانه کودک نیز باید دارای شرایطی باشند. از جمله این شرایط می‌توان به دارا بودن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم یا کاردانی و کارشناسی مرتبط در حوزه‌های کودک یاری، مربی مهد کودک و… اشاره کرد.

اگر مؤسس این مجموعه آقا باشد، مسئول فنی باید خانم باشد. مسئول فنی خانه کودک باید مدرک تحصیلی مرتبط با این حوزه شغلی داشته باشد. اگر قصد دارید در مورد مبلمان شهری مطالبی را مطالعه کنید، به مقاله دیگر ما مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای احداث خانه کودک

مدارک مورد نیاز برای احداث خانه کودک

مدارک مورد نیاز برای احداث این مجموعه توسط سازمان بهزیستی اعلام می‌شود. شما باید در موعد مقرر مدارک مربوطه را جمع آوری کرده و به سازمان مربوطه ارائه دهید. برای احداث خانه کودک باید به اخذ موافقت نامه اصولی بپردازید. توجه داشته باشید که برای اخذ موافقت نامه اصولی باید مدارک مربوطه را ارائه دهید.

این مدارک شامل فرم درخواست پروانه فعالیت، شماره ثبت مهد کودک، کارت ملی، مدرک تحصیلی، شناسنامه، چند قطعه عکس پرسنلی، تأییدیه اداره بهداشت و کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت می‌شوند. توجه به راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک می‌تواند در تکمیل مدارک به شما کمک کند.

آیا مقاله دیگر ما در مورد مبلمان ویلایی را مطالعه کرده اید؟

نقش بهزیستی در احداث خانه کودک

بهزیستی به عنوان مرجع تعیین شرایط خانه کودک شناخته می‌شود؛ بنابراین اگر قصد احداث خانه کودک را دارید، باید اطلاعیه‌های این سازمان را دنبال کرده و به راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک توجه کنید تا از آن مطلع شوید. برای اطلاع از شرایط احداث خانه کودک می‌توانید به سایت سازمان بهزیستی شهر یا استان خود مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

احداث خانه کودک نیز مانند هر کسب و کار دیگری شرایطی دارد. برای احداث این مجموعه باید تمامی شرایط را رعایت کرده تا بتوانید مجوزهای لازم را اخذ کنید. در این مقاله سعی کردیم به راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک به طور کامل بپردازیم تا انجام این کار به راحتی انجام گیرد.

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.