هیچ محصولی یافت نشد.

بازی های مختلف و متنوعی برای کودکان وجود دارند که هر یک از این بازی ها دارای مزایا و نکات مثبت زیادی هستند. یکی از بازی های بسیار پرطرفدار و محبوب در میان کودکان بازی های مونته سوری و فوتبالدستی می باشند.

این بازی ها مورد توجه اکثر کودکان هستند و از آن جایی که هم آموزنده می باشند و هم به تفریح بهتر کودکان کمک می کنند، والدین هم علاقه دارند که به خرید بازی های مونته‌ سوری برای کودکان خود بپردازند و از این بازی ها برای سرگرمی بیشتر و بهتر کودکان خود بهره ببرند.

هرچقدر که کودکان بازی های خلاقانه تر، آموزنده تر و مناسب تری داشته باشند، می توانند هوشی سرشار تر و ذهنی آماده تر و بازتر هم داشته باشند و این مسئله کمک می‌ کند تا کودکان در سنین بالاتر و در مدرسه دچار مشکل نشوند و مفاهیم و دروس مختلف را به بهترین شکل ممکن بیاموزند.

اگر شما هم دوست دارید که کودکان باهوش و خلاق داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که حتماً اسباب بازی های مونته سوری ترامپولین و  را برای کودکان خود تهیه کنید تا در زمان‌ های فراغت و بیکاری کودکان بتوانید زمان آن ها را به بهترین شکل ممکن پر کنید. زیرا این بازی ها می توانند نقشی مهم و تعیین کننده در رشد ذهنی موفقیت یک کودک داشته باشند.

در واقع بازی های مونته سوری انواع مختلفی دارند و هر یک از آن ها به روش خاصی انجام می شوند. اما در مجموع، انواع اسباب بازی های مونته سوری، در رده ی بازی های فکری قرار دارند و به طور کلی بازی مونته سوری به رشد فکری و ذهنی بهتر کودک کمک می‌ کند.

آشنایی با بازی های مونته سوری

در آشنایی با بازی مونته سوری باید اشاره کنیم که در این بازی کودک تجربه شگفت انگیزی به دست می‌ آورد و در واقع این بازی نوعی بازی است که کودک را با تجربه های بی نظیری رو به رو می کند. کودکان نیاز به تحریک به بازی و تشویق به بازی ندارند و آنها به طور غریزی و طبیعی علاقه به یادگیری و تقلید از والدین خودشان دارند. حقیقت این است که کودکان در طول کل روز به دنبال بازی هستند یا به عبارت دیگر شغل آنها بازی کردن است. در این بازی حواس پنجگانه کودک درگیر می‌ شود و این حواس پنجگانه در یادگیری کودکان نقش بزرگی دارند. هدف این بازی یادگیری مهارت ها بوده و توانایی کودک را افزایش می دهد. همچنین با بازی مونته سوری کودک بین دست و مغز خود هماهنگ ایجاد کرده و چیزهای جدیدی را کشف می‌ کند. بازی مونته سوری طیف گسترده‌ای دارد. بیرون بردن کودک در همه فصل ها اهمیت دارد چرا که کودک با ویژگی های محیط بیرونی خود آشنا می شود. در بعضی مواقع به دلیل سرد بودن هوا ، آلودگی و گرما نمی توانید کودک را به بیرون ببرید. در این مواقع برای سرگرم کردن کودک می توانید از بازی مونته سوری کمک بگیرید.

 انواع اسباب بازی های مونته سوری، در رده ی بازی های فکری

انواع بازی های مونته سوری

همان طور که گفتیم بازی های مونته سوری دارای انواع مختلفی هستند و هر یک از این بازی ها نیز ویژگی های مختص خود را دارند و روش بازی آن ها نیز متفاوت است.

بازی به روش مونته سوری باعث می شود تا کودک شما مفاهیم مختلف را بهتر و سریع تر بیاموزد. در ادامه قصد داریم که بازی های مونته سوری را به صورت کامل تر برای شما توضیح دهیم تا عزیزانی که قصد خرید اسباب بازی های مونته سوری برای کودکان خود را دارند و دوست دارند که از بازیهای مونته سوری برای کودکان خود استفاده کنند به شناخت کاملی نسبت به بازی های مونته سوری در خانه دست پیدا کنند‌.

در روند انجام بازی مونته سوری، کودک یاد می‌گیرد که بازی او شغل اوست و کاملا با تعهد آگاهی بالا به انجام بازی می پردازد.

مونته سوری محدودیت خاصی ندارد و می‌ توان با اشکال و وسیله های مختلف در منزل این کار را انجام داد. اما چه بهتر که به خرید بازی مونته سوری بپردازید تا کودکان شما لذت بیشتری از اسباب بازی های خود ببرند. زیرا اسباب‌ بازی‌ های مونته سوری بر اساس طراحی های بسیار جذابی تولید می‌ شوند که قطعاً برای کودکان هم جذابیت بالایی خواهند داشت.

به طور کلی بازی های فکری مونته سوری با توجه به تنوع بالایی که دارند تمام رده های سنی کودکان را شامل می‌ شوند و حتی می توانید با کمی جستجو بازی های مونته سوری زیر یکسال را هم برای کودکان خود پیدا کنید.

مونته سوری چوبی رنگین کمان

مونته سوری چوبی رنگین کمان یکی از اسباب بازی های کاربردی محسوب می‌ شود که در رده ی بازی های مونته سوری در خانه به حساب می آید و می توان آن را جزو بازی های مونته سوری سه تا چهار ساله هم به شمار آورد. زیرا بسیار جذاب است در طی روند این بازی کودک هم با اشکال هندسی مختلف هم با رنگ های مختلف آشنا خواهد شد و می تواند هر طور که دوست دارد این اشکال را در کنار هم یا روی هم بچیند.

اما در مرحله یادگیری کودک می‌ آموزد که با اشکال مختلف آشنا شود و آن ها را در جای درست قرار دهد. در واقع در روند ابتدایی بازی نباید کودک را مجبور به یادگیری کنیم و باید سعی کنیم که طی روند بازی کودک علاقه مند به یادگیری شود و با مرور زمان تفاوت های ظاهری میان اشکال را متوجه شود و هر یک از آن ها را به کار بگیرد.

هدف اصلی از این آموزش جایگذاری شکل های هندسی مختلف بر سر جای آن ها، یادگیری رنگ های مختلف، شمارش و تشخیص شکل های هندسی می باشد.

فرقی نمی کند نوع متریال به کار رفته شده برای اشکال هندسی از چه چیزی است. به هر حال بازی های روش مونته سوری می توانند با وسیله های مختلف و متریال های متفاوت انجام شوند.

 اسباب‌ بازی‌ های مونته سوری بر اساس طراحی های بسیار جذابی تولید می‌ شوند

بازی نخ و مهره ی چوبی

یکی دیگر از بازی های مونته سوری بازی فکری نخ و مهره چوبی می باشد. که این بازی هم جذابیت بسیار بالایی دارد و هم جزو بازی های مونته سوری یک سال به حساب می‌ آید که توجه کودکان زیادی را جلب می‌ کند.

حتی می توان این بازی را جزو بازی های متفاوتی برای کودک دو ساله هم به حساب آورد. زیرا کاملاً ساده می باشد و کودک می‌ تواند با استفاده از آن از فکر خود کمک بگیرد و بازی کند.

قیمت اسباب بازی های مونته سوری در فروشگاه ها و مراجع مختلف متفاوت می باشد. در واقع قیمت این وسیله های بازی به تعداد آن ها، نوع آن ها و انواع مختلف آن ها بستگی خواهد داشت.

اما به طور کلی اگر بخواهیم به معرفی کامل بازی فکری نخ و مهره چوبی بپردازیم باید بگوییم که در روند این بازی کودک می تواند علائم و حروف مختلف لاتین یا حروف راهنمایی رانندگی را بیاموزد.

زیرا مهره های چوبی می توانند حروف انگلیسی یا علائم را راهنمایی و رانندگی باشند. البته می توان مهره های چوبی را به شکل عدد و حروف فارسی هم درآورد. همه چیز به سلیقه ی شما و نیازی که دارید بستگی دارد.

کودک با انجام این بازی هم به تقویت ماهیچه‌ های ظریف دست خود می‌ پردازد و هم این بازی موجب افزایش قدرت تمرکز و تقویت هوش کودک خواهد شد. در نتیجه کودک شما چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی تقویت می‌ شود و می‌ تواند بازی مورد نظر خود را به خوبی انجام دهد.

جعبه ریاضی

بازی جعبه ریاضی هم جزو بازی های مونته سوری محسوب می‌ شود که یک جعبه ی جذاب و دیدنی می باشد که شامل حروف، اعداد و خطوط مختلف است که این خطوط چوبی رنگارنگ هستند و حروف و اعداد هم می توانند انگلیسی و فارسی باشند.

در این بازی کودک به خوبی با حروف اعداد و طرز خواندن آن ها آشنا خواهید شد. معمولا این بازی برای کودکان بالای سه سال مناسب است و کودک می‌تواند با استفاده از علائم ریاضی که روی این حروف و اعداد نوشته شده است فرآیند جمع و تفریق و ضرب را هم به خوبی بیاموزد و این موضوع کمک می‌ کند تا کودک شما وقتی که وارد مدرسه شد. با این علائم به طور کامل آشنا باشد و ذهنی آماده برای یادگیری مفاهیم تخصصی تر داشته باشد. پس می‌ توانیم بگوییم که بازی های موتوری فواید بسیار زیادی دارند که به رشد ذهنی و جسمی بهتر کودک طی فرآیندهای مختلف کمک می کنند.

 بازی های فکری مونته سوری با توجه به تنوع بالایی که دارند تمام رده های سنی کودکان را شامل می‌ شوند

بازی با صدف

صدف جزو یکی از زیباترین چیز هایی است که هم جنبه ی تزیینی دارد و هم می توان از آن برای بازی های مختلف استفاده کرد. بازی با صدف راه بسیار خوبی برای تقویت حافظه و افزایش قدرت مهارت انگشتان کودک می باشد. کودک می تواند با این بازی ساده و سرگرم کننده هم با طبیعت و اجزای آن مانند صدف بهتر آشنا شود و هم یک بازی جذاب داشته باشد.

والدین می‌ توانند برای انجام بازی مونته سوری با صدف هم به جمع آوری صدف های لب ساحل بپردازند و آن ها را رنگ کنند و هم به صورت آماده اسباب بازی هایی که به شکل صدف طراحی شده اند را برای کودکان خود خریداری کنند.

انجام این بازی مونته سوری فواید بسیار زیادی دارد و قطعاً کودک شما میتواند با بازی مونته سوری، بی نهایت لذت ببرند و از لحاظ جسمی و ذهنی هم تقویت شوند.

مونته سوری یعنی چه؟

همه والدین به این مسئله واقف هستند که کودکانشان بعد از پایان یافتن دوره سه سالگی باید حتماً در پیش دبستانی ثبت نام شوند تا علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دنیای جدید، راه و روش زندگی کردن را نیز یاد گرفته و بتوانند به خوبی، با افراد جدیدی از همسالان خود برخورد کنند. اما آیا تا به امروز به این مسئله فکر کرده‌اید که کودکانتان در مراکز پیش دبستانی تحت چه آموزش‌هایی قرار می‌گیرند؟ روش آموزشی مونته سوری یکی از پرطرفدارترین این روش‌ها بوده و سابقه استفاده از آن به بیش از یک قرن می‌رسد.

بازی مونته سوری چیست؟ در این روش معلمان در تلاش هستند تا آموزش‌هایی بر اساس اصول و قوانین مربوط به رشد طبیعی کودک و همچنین نیازهای شخصی و انفرادی هر کودک را با توجه به بازی‌های دسته جمعی و همچنین فعالیت‌های فردی برای کودکان فراهم آورند. این روزها روش مونته سوری در بسیاری از مدارس پیش‌دبستانی و مهد کودک‌های بخش‌های مهم کشورها از جمله ایران در حال آموزش است.

در این مقاله در نظر داریم تا توضیحاتی در رابطه با روش مونته سوری که بخشی از تربیت کودکان را تشکیل می‌دهد ارائه کنیم، با ما همراه باشید تا به صورت کامل و جامع روش مونته سوری را فرا بگیرید!

اگر می‌خواهید در خانه به کودک خود اطلاعات لازم را انتقال دهید، مطلب مونته سوری در منزل را در این بخش به دقت مطالعه نمایید.روش مونته سوری از کجا آمد؟

بنیان گذار روش مونته سوری دکتر ماریا مونته سوری است. او اولین دختری بود که در ایتالیا به عنوان پزشک معرفی شد. چون بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بهداشتی حاضر به پذیرش او به عنوان نیرو نبودند مجبور شد مسئولیت یکی از مراکز معلولیت را بپذیرد.

او در حین کار در آن مرکز متوجه برنامه‌های آموزشی و پرورشی بچه‌ها شد و دریافت که فرصت مناسبی برای به دست آوردن تجربیات جدید به آنان داده نمی‌شود. زیرا تمایل داشت در این حوزه کاری انجام دهد به دانشگاه برگشت و در رشته تعلیم و تربیت و جامعه شناسی درس خواند و با الگوها و راه‌های آموزشی آشنا شد. سپس به جای برنامه‌های آموزشیِ موجود، الگوی جدیدی برای بچه‌ها ارائه داد یعنی همان روش مونته سوری که امروز در مورد آن صحبت می‌کنیم.

فلسفه آموزش مونته سوری چیست؟

مطمئناً این مسئله برای پدر و مادرها اهمیت بسیار زیادی دارد که بدانند فلسفه یادگیری مونته سوری چیست و مونته سوری چه معنایی دارد؟ اما قبل از هر چیزی در نظر داریم تا تعاریف درست و کاملی از این روش آموزشی خدمت شما تقدیم کنیم.

قرار دادن بصیرت، کشف و حل مسائل و جریان درونی از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های مونته سوری محسوب می‌شود. در واقع در این روش هیچ احتیاجی به حفظ کردن دروس و مفاهیم از جانب کودکان نیست؛ زیرا تنها با ایجاد انگیزه درونی مفاهیم و اطلاعات مورد نظر به آن‌ها آموزش داده می‌شود.

فلسفه آموزش مونته سوری چیست؟

همان‌طور که گفته شد آموزش مونته سوری به والدین کمک می‌کند تا کودکان آنها تحت آموزش‌های مبتنی بر ارزش‌های زندگی قرار گیرد و یک زندگی راحت‌تر و بهتر را در پیش بگیرند. به این ترتیب باید بدانید که فلسفه آموزشی مونته سوری بر اساس صلح، همکاری و از همه مهم‌تر احترام ب یک دیگر است.

در این روش اغلب معلمان به کودکان آموزش می‌دهند و آنها را ترغیب می‌کنند تا به یکدیگر احترام بگذارند و معلمان نیز کودکان را بدون توجه به تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند تنها با توجه به ارزش‌های انسانی آن‌ها در نظر می‌گیرند. به همین خاطر است که وقتی یک بچه با میزان شنوایی کم در چنین مهد کودک و یا پیش دبستانی‌هایی حضور به عمل می‌آورد کم‌تر از بقیه مؤسسه‌های نگهداری کودک مورد آزار هم‌کلاسی‌های خود قرار می‌گیرند.

در روش مونته سوری به کودکان به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های آینده و سازندگان فردا نگاه می‌شود و به‌مرور زمان این افکار در مغز و ذهنیت کودکان جای می‌گیرند. معلمانی که این روش‌ها را آموزش می‌دهند در تلاش هستند تا با تأکید صلح و دوستی جهانی بر پایه صلح را فراهم کنند. به همین خاطر است که شرکت در کلاس‌های مونته سوری حتی برای کودکان با میزان شنوایی کم نیز مفید است و به نوعی آرامش بخش روزهای پرتنش زندگی او محسوب می‌شود.

اهداف روش مونته سوری چیست؟

اینکه والدین بدانند اهداف بازی‌های مونته سوری چیست؟ کمک می‌کند تا با آسوده خاطر بیشتری فرزندان خود را برای تحصیل به مهد کودک و پیش دبستانی‌های پیشرفته بفرستند. به همین خاطر در این قسمت به بررسی اهداف اسباب بازی‌های مونته سوری مسئله می‌پردازیم.

 • ارتقای «کل» یک کودک
 • سرعت استاندارد آموزش هر کودک

اهداف بازی‌های مونته سوری چیست؟

حال بعد از این که نسبت به همه هدف‌های بازی مونته سوری آشنایی پیدا کردید می‌بایست در جریان باشید که در این شیوه تلاش می‌شود که فعالیت‌های روزانه کودکان که شامل رشد هیجانی، اجتماعی، فیزیکی و تحصیلی است به آن‌ها آموزش داده شود و به طور کلی تمامی افرادی که در آموزشگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند در تلاش‌اند تا موارد مربوط به زندگی فردی و اجتماعی را به کودکان بیاموزند.

مونته سوری به کودکان می‌آموزد که آنها منحصر به فرد هستند و در این دنیای بزرگ نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به همین جهت ارزش‌هایی مثل حقیقت، عمل صحیح، صلح، عدم تجاوز به حقوق دیگران و عشق و دوستی به کودکان آموزش داده می‌شود.

متمرکز شدن در دنیای کودکان باعث می‌شود که شما به این مسئله پی ببرید که آن‌ها نسبت به هر چیزی که در این دنیا وجود دارند کنجکاو هستند و همین موضوع دلیل اصلی یادگیری زود و آسان‌تر آنها است. از همین رو در حین طراحی برنامه‌های آموزشی مونته سوری برای این مسئله جایگاه ویژه‌ای در نظر گرفتند تا یکی از اهداف اصلی آنها برانگیختن حس اشتیاق در کودکان باشد تا یک تجربه لذت بخش را در اختیار کودکان قرار داده و آن‌ها بدون هیچ مشکلی به سراغ علایق خود بروند و بتوانند آن را در همه مدت زندگی ادامه دهند و به موفقیت برسند.

همچنین مورد دیگری که در رابطه با مونته سوری وجود دارد این است که این آموزش کمک می‌کند تا کودکان از شر مفاهیم خشک و انتزاعی خلاص شوند و جهان اطراف خودشان را بهتر درک کنند و با سرعتی که مخصوص خودشان است به طرف یاد گرفتن مفاهیم موجود رفته و به طرف جلو حرکت کنند و به همین جهت هیچ زور و اجباری بر روی آن‌ها قرار ندارد تا معطل دیگران شوند و افرادی که دیرتر آموزش می‌بینند از ناتوانی خود در برابر دیگران احساس ناکامی و عجز کنند.

هدف از استفاده ی مونته سوری چیست؟

استفاده از بازی مونته سوری اهداف زیادی دارد و در واقع می توانیم بگوییم که این بازی یک روش آموزشی برای کودکان به حساب می‌ آید که تمام حواس پنجگانه کودک را درگیر می‌ کند و باعث می‌ شود که کودک بتواند در زمینه ی افزایش مهارت بهتر عمل کند.

کودکان در کلاس های آموزشی مونته سوری می توانند به خوبی به پاسخ سوال های خود دست پیدا کنند و  ایده های خلاقانه تر برای سوال های جدید داشته باشند و سوال های جدید برایشان به وجود بیاید.

کودکان طی انجام این بازی خیال پردازی می کنند و به ایده های جدید هم دست پیدا می‌ کنند و این مسئله کمک می‌ کند که قدرت تخیل و ابتکار کودکان هم افزایش پیدا کند و افزایش قدرت تخیل کودک منجر به رشد ذهنی بهتر کودک خواهد شد.

کودک می‌ تواند با قوانین و انواع اقسام اشکال هندسی اعداد و حروف فارسی و یا انگلیسی آشنا شود و حتی نسبت به طبیعت هم شناخت کامل تری پیدا کند.

 این بازی تمام سنین کودکان را در بر می‌ گیرد اما بیشترین سنینی که این بازی روی آن ها تاثیر می گذارد کودکان ۳ تا ۱۲ سال می باشند و والدین این دسته از کودکان می توانند ایده های مختلف را برای بازی مونته سوری آن ها پیاده سازی کنند.

اگر مونته سوری به درستی انجام شود به مهارت‌ های ذهنی، کلامی، زبانی، دستی و افزایش سرعت کودکان کمک می کند و کودکان در روند انجام بازی های موتور سواری می توانند در انجام کارهای روزانه ی خود موفق تر و خود کفا تر عمل کنند و به مرور زمان این بازی کودک شما را به کودکی مستقل و با مهارت بالا و اعتمادبه‌نفس بسیار بالا تبدیل خواهد کرد.

آموزش ریاضی به روش مونته سوری

آموزش ریاضی به روش مونته سوری

باید در جریان باشید که روش مونته سوری برای آموزش ریاضیات برنامه ویژه‌ای را برای کودکان در نظر گرفته است و به آن‌ها یاد می‌دهد که بشمارند تا در آینده این توانایی را دست آورند که اشیای سخت و جامد مانند مهره‌های رنگی را نیز مورد شمارش قرار دهند.

البته باید بدانید که این بخش تنها بخش آموزش ریاضیات نبوده و معلمان مفاهیم انتزاعی ریاضی را به شیوه‌ای ملموس و جذاب برای کودکان شرح می‌دهند. مفاهیم ناملموس ریاضی در مونته سوری قابل دیدن، لمس و حس کردن می‌شوند و به این ترتیب درکی عمیق از آن‌ها فراهم می‌آید.

به عبارت بهتر، یک کودکی که تحت آموزش روش مونته سوری است مفاهیم اولیه ریاضیات را از طریق دو روش آموزش می‌بیند:

 • کارکردن با وسائل قابل لمس
 • روش‌های تئوری در سطوح دبستانی

در واقع محققان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر در سال‌های اولیه زندگی یک کودک وسایل ریاضی در دسترس او قرار داشته باشد او به سادگی و با خوشحالی زیادی از واقعیت‌ها و مهارت‌های حساب را (همانند سازی) می‌کند. در صورتی که در سال‌های بعد جهت درک این حقیقت‌ها به طور انتزاعی ساعت‌های زیاد تمرین و ممارست، لازم است در حالی که در این شیوه کودک به شکل غیر مستقیم حقیقت‌ها را کشف می‌کند. بازی‌های مونته سوری برای کودک دو‌ساله بسیار مناسب است.

اگر بخواهیم به برخی از این بازی‌ها اشاره کنیم باید مواردی همانند شمارنده‌ها که در آن کارت‌های شماره روبه روی کودک قرار می‌گیرد و او به سادگی می‌تواند نسبت به شمارش آن‌ها اقدام کرده و به صورت عینی نیز اعداد مورد نظر را دریافت نماید. این کارت‌ها به سادگی در دسترس بوده و می‌توان آنها را حتی در منزل تهیه کرد.

رشد اجتماعی و گروهی کودک

بازی‌های مونته سوری برای کودک یک‌ساله بسیار مناسب است. اگر کودک خود را در مهد کودک و پیش دبستانی ثبت نام کرده‌اید که اصول آموزشی آن بر پایه روش مونته سوری است باید در جریان باشید که در اغلب کلاس‌های درسی، کودکان را در گروه‌های سنی مختلف تقسیم بندی می‌کنند و آداب مختلف اجتماعی و همچنین کمک به همنوع را به آنها آموزش می‌دهند.

علاوه بر این کودکان در این گروه‌ها یاد می‌گیرند که با دوستان بزرگ‌تر و دوستان کوچک‌تر خود چه نوع برخورد و رفتاری داشته باشند و به وسیله این آموزش‌ها به پیشرفت روابط اجتماعی خود بپردازند. به صورت کلی در مؤسسه‌های آموزشی سعی می‌شود تا آداب و فرهنگ کشورهای دیگر را نیز به کودکان یاد بدهند و علاوه بر این نسبت به روش زندگی حیوانات نیز آگاهی پیدا کنند.

مقایسه روش مونته سوری با روش‌های عادی آموزشی

مقایسه روش مونته سوری با روش‌های عادی آموزشی

یکی از اصلی‌ترین اهداف روش مونته سوری آموزش کودکان با استفاده از حواس پنج گانه است نه اینکه کودکان تنها از طریق شنیدن، خواندن و دیدن آموزش‌های لازم را دریافت نمایند.

هنگامی که کودکان تحت آموزش مونته سوری قرار می‌گیرند به راحتی می‌توانند فعالیت‌های مورد علاقه خود را از میان صدها انتخابی که بین دروس مختلف هست انتخاب کنند.

همان‌طور که قبلاً گفتیم کودکان در کلاس‌های مونته سوری در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرند و این فرصت به کودکان بزرگ‌تر داده می‌شود تا دانسته‌های خود را به کودکان کوچک‌تر منتقل نمایند.

اگر بخواهیم به تفاوت کلاس‌های مونته سوری با مدارس عادی بپردازیم باید بگوییم که اصلی‌ترین تفاوت‌های آن در چگونگی یادگیری مهارت‌های اجتماعی و تحصیلی است.

مربیان مونته سوری همواره شرایطی را فراهم می‌آورند و فعالیت‌هایی را برای کودکان در نظر می‌گیرند که به صورت انفرادی و همچنین گروهی بتوانند از پس انجام آن برآیند و معلمان تنها نقش راهنما و حمایتگر را برای آنها ایفا می‌کنند.

آشنایی با چند نوع بازی مونته سوری

یکی از انواع بازی های مونته سوری شستن اسباب بازی ها است. شستن اسباب بازی های کودک توسط خود کودک می‌ تواند تجربه بسیار لذت‌ بخشی باشد. در بعضی مواقع به دلیل اسباب بازی های کودک کثیف می شود در این هنگام شستن اسباب بازی ها می توانید این کار را به کودک خود بسپارید. اما در این بین توجه داشته باشید که از مواد شوینده مناسب پوست کودک استفاده کنید. کودک با تجهیزات موجود در آشپزخانه و حمام می تواند اسباب بازی های خود را بشوید. کودکان می‌ توانند این کار را در طی پروسه پر کردن شیشه با آب و اضافه کردن مواد شوینده و ساییدن‌ و شستن آساب بازی و در آخر خشک کردن آن انجام دهند. یکی دیگر از انواع بازی مونتسوری چکش کاری و کوبیدن است. حتماً نباید از تنه درخت برای چکش کاری استفاده کنید می توانید از دو تخته چوب پنبه برای این کار بهره ببرید. بازی چکش کاری مهارت های شگفت انگیز و جدیدی را در کودک ایجاد می کنند.

آشنایی با شگفت انگیز ترین بازی مونته سوری

 • مونته سوری رنگین کمان

یکی دیگر از بازی های مونته سوری، مونته سوری رنگین کمان است. این اسباب بازی چوبی بسیار جذاب بوده و دارای اشکال هندسی با رنگ های گوناگون است. کودکان با دیدن این بازی عاشق آن می شوند و می توانند درک درستی نسبت به اشکال هندسی و رنگ ها داشته باشند. در این بازی ابتدا به کودک دلبندتان اجازه دهید تا با این اسباب بازی بازی کرده و اشکال هندسی را روی هم بچیند. کودک در این بازی وارد مرحله یادگیری شده و در مورد انواع اشکال هندسی و رنگ ها آموزش می بیند. می توانید در این بازی به کودک دلبندتان یاد دهید که اشکال هندسی یکسان با رنگ های یکسان را در کنار یکدیگر بچیند. بازی فکری نخ و مهره چوبی از بهترین و شگفت انگیز ترین بازی مونته سوری به شمار می رود. کودکان در این بازی درک درست از اعداد لاتین پیدا می‌ کنند می‌ توانند آشنایی اندکی با ریاضیات داشته باشند‌. به علاوه در این بازی کودکان با علائم رانندگی آشنا می شوند.

آشنایی با شگفت انگیز ترین بازی مونته سوری

 • همکاری کودک به مادر در انجام کار های منزل

در بازی های مونته سوری کودک می تواند با هر وسیله ی جذابی بازی کند و بازی او تنها در عروسک ها و اسباب بازی ها محدود نمی شود. برای سرگرم کردن کودک خود می‌ توانید یک سینی و پرتقال و سیب و یک کاسه میخ تهیه کنید. ذهن کودک در این بازی درگیر می‌ شود و می‌ تواند یک کاردستی زیبا تهیه کند. کودک با فرو بردن میخ در داخل میوه می تواند اشکال گوناگون درست کند. کودکانی که بالای سه سال سن دارند می توانند با چیدن دکمه خود را سرگرم کنند. به کودک خود دکمه با رنگبندی مختلف و سایزهای گوناگون دهید از او بخواهید دکمه های یک شکل را درون ظرف بریزد. این بازی برای تشخیص رنگ و سایز بسیار مفید است. همواره تجهیزات پارکی و تجهیزات شهر بازی برای سرگرم کردن کودکان استفاده می شدند اما امروزه انواع بازی های جدید ایجاد شده اند که تاثیر زیادی در یادگیری کودک دارند.

 • فعالیت های حسی از بازی های مونته سوری

یکی از سرگرم کننده ترین بازی های مونته سوری، بازی های حسی است.‌ در این بازی به یک کیف کوچک و اسباب بازی های کوچک نیاز دارید و باید اسباب بازی ها را درون کیف قرار دهید. در این هنگام از کودک خود بخواهید که چشمانش را ببندد و دستش را وارد کیف کند و اجسام داخل کیف را لمس کند. کودک باید نام وسایل موجود در کیف را حدس بزند. همچنین می توانید در داخل چند بطری روغن های خاص و مواد غذایی که برای کودک مضر نیستند را قرار دهید و از کودک بخواهید با استشمام بوی آنها نام آنها را بگویید. همچنین می‌توانید از کودک خود بخواهید که با استشمام بوی بطری آنها را با هم مچ کند. همچنین می توانید درون ظرف های کوچک مانند بطری ها اجسامی قرار دهید. از کودکتان بخواهید با تکان دادن بطری ها صدای بطری را به یکدیگر تطبیق دهد.

 • فعالیت های هنری یکی از انواع بازی های مونته سوری

می توانید کودک خود را وارد دنیای هنر و نقاشی کنید. برای کودک خود یک قلمو و چسب تهیه کنید و به او آموزش دهید. کودک می تواند بر روی یک بطری یا یک ظرف اجسام کوچک را بچسباند. بی شک این بازی برای کودک می‌ تواند بسیار چالش برانگیز باشد. کودکان ۳ ساله می توانند با استفاده از وسایل نقاشی، نقاشی کنند. همچنین کار با خاک رس می تواند برای کودک شگفت انگیز باشد. همانطور که می دانیم همه کودکان علاقه به خاک بازی دارند. یک ظرف به کودک بدهید تا رنگ های مختلف را با یکدیگر ترکیب کند تا ببیند که از ترکیب رنگها چه رنگی حاصل می شود.

 • فعالیت های دوخت و دوز از بازی مونته سوری

برای ساخت رشته مهره می توانید از وسایلی مانند مهره و ماکارونی استفاده کنید و به کودک اجازه دهید تا این مهره ها را در داخل نخ بگذار تا آنها را در کنار یکدیگر بچیند. همچنین می توانید به کودک خود یاد بدهید تا یک گردنبند درست کند. این فعالیت به کودک اجازه می‌ دهد تا تجربه شگفت انگیزی در استفاده از سوزن داشته باشد. بهتر است از سوزن هایی استفاده کنید که تیز نباشند. این بازی به هیچ عنوان مناسب کودکان کوچک نیست و کودک باید درک درستی از سوزن داشته و بتواند بین دست و مغز خود هماهنگی ایجاد کند. بهتر است کودک با نظارت شما سوزن را نخ کند. همچنین می توانید به کودک خود دوختن دکمه را آموزش دهید. آموزش گره زدن و سوزن نخ کردن می تواند برای کودک هیجان انگیز باشد.

فعالیت های دوخت و دوز از بازی مونته سوری

 • تقویت ریاضی با بازی مونته سوری

با استفاده از شابلون های که بر روی آن اعداد حک شده است می‌ توانید ذهن ریاضی کودک خود را تقویت کرده و اعداد را به کودک آموزش دهید. کودک با دیدن اعداد می تواند آنها را در ذهن خود به سپرد. برای هیجان و تنوع بیشتر در بازی های کودک می توانید از کارت های اعداد با رنگ های مختلف استفاده کنید. با این بازی علاوه بر اینکه کودک سرگرم می شود می‌ تواند درک درستی از اعداد در ریاضی داشته باشد و بتواند با مفاهیم ریاضی مانند جمع و تفریق و زوج و فرد اعداد آشنایی پیدا کند. برای بازی می توانید یک داستان جذاب را برای کودک تان حکایت کنید. هرچه بازی جذاب تر باشد علاقه کودک به یادگیری اعداد ریاضی بیشتر می شود. یادگیری اعداد در ریاضی می تواند ذهن کودک را برای یادگیری بیشتر مفاهیم ریاضی آماده کند.

 • تقویت زبان با بازی مونته سوری

اگر به دنبال آموزش زبان به کودک خود هستید بهتر است از بازی مونته سوری غافل نشوید. آموزش زبان به کودکان کار بسیار دشواری است. یافتن راهی جدید برای آموزش زبان به کودک می تواند بسیار مفید باشد. بیشتر والدین تمایل دارند تا زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم به کودکان خود آموزش دهند. آموزش زبان انگلیسی به کودکان می تواند یه هدیه بزرگ به کودک باشد که در آینده متوجه آن می شود. بازی مونته سوری می تواند مهارت های زبانی را در کودک تقویت کند. کودک با استفاده از کارت های تصویری با لغات انگلیسی آشنایی پیدا می کند. آموزش زبان انگلیسی با تصویر می تواند برای کودک موثر باشد. کودک می‌ تواند با صداها و هجاهای انگلیسی آشنا شده و درک درستی از کلمات و حروف در زبان انگلیسی پیدا کند.

 • آموزش علم با بازی‌ مونته سوری

کودکان علاقه زیادی به بازی دارند و در هر سنی از آزمایش های علمی و بازی های فکری لذت می برند. کودکان با استفاده از تجهیزات خانه بازی و بازی مونته سوری می توانند لحظات نابی را بگذرانند. کودک با استفاده از این بازی می‌ تواند به استقلال برسد و بدون کمک والدین تصمیم گیری کند. انجام آزمایش های علمی در بازی مونته سوری کودک را هیجان زده کرده و مهارت های مختلفی را به او آموزش دهد. سایت تفریح سازان ارائه دهنده انواع تجهیزات و وسایل های بازی کودکان است و این محصولات را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه کرده است. والدین برای تقویت مهارت های زندگی در کودک و آموزش علم و زبان می توانند از این وسایل بهره بگیرند. سایت تفریح سازان این محصولات را در مدل های مختلف عرضه کرده اند. اگر تمایل به خرید این محصولات دارید می توانید به سایت تفریح سازان مراجعه کنید. در سایت تفریح سازان می توانید انواع وسایل بازی و تجهیزات مورد نیازتان را خریداری کنید. تنوع در سایت تفریح سازان بسیار بالا است و دستتان در انتخاب وسایل بازی باز می باشد.

 • همیاری دادن کودک در انجام کار های خانه از بازی های مونته سوری

ممکن است در فصل زمستان نتوانید کودکان خود را برای بازی به بیرون ببرید. کودکان شما از این که در خانه بمانند و به بیرون نروند ناراحت می شوند. شما می توانید برای سرگرم کردن کودکان خود در فصل‌ های سرد زمستان یا فصل های گرم تابستان از بازی مونته سوری استفاده کنید. باید روش انجام بازی را به کودک خود آموزش دهید تا کودک شما با روند بازی ها آشنا شود. برای خلاق کردن کودک خود در انجام کار های منزل وی را مشارکت دهید. برای انجام این کار در یک کاسه میخک بریزید و یک عدد پرتقال با یک عدد سیب در اختیار وی قرار دهید. به کودک خود آموزش دهید تا میخک ها را در پرتقال و سیب فرو کند. با انجام این کار ذهن کودک درگیر می شود که برای وی مفید است. تفریح سازان به شما کمک می کنند تا تجهیزات بازی باکیفیت و مناسبی برای کودکان خود خریداری کنید.

همیاری دادن کودک در انجام کار های خانه از بازی های مونته سوری

 • چیدمان دکمه از جالب ترین بازی های مونته سوری

برای کودکان سه ساله خود از این روش استفاده کنید. دکمه هایی با سایز و رنگ های شاد و مختلف برای کودک خود فراهم کنید. در کنار کودک خود چند ظرف بگذارید و از کودک بخواهید دکمه ها را درون ظرف های جداگانه ای که در اختیار وی قرار داده اید مرتب کند. البته اگر نگران هستید کودک دکمه ها را ببلعد می توانید از اجسام دیگری که جذابیت لازم را برای کودکتان دارد استفاده کنید. به طور مثال اگر به کودک خود پنج دکمه با رنگ های مختلفی دادید باید پنج ظرف جداگانه هم در اختیار وی قرار دهید تا دکمه های رنگی را درون ظرف بگذارد. این بازی می تواند کودکان شما را سرگرم کند. تفریح سازان آماده ارائه انواع تجهیزات و وسایل بازی کودک با بالاترین کیفیت هستند.

 • برش دادن هویج یکی از بازی های مونته سوری

برش زدن میوه یا سبزیجات برای کودکان بسیار لذت بخش است. برای انجام این بازی باید وسایل مورد نیاز آن را از جمله یک کاسه آب، پیش بند، سینی، تخته خرد کن، پوست کن، اسفنج، قطعه کن، برس مخصوص، حوله فراهم سازید. در ابتدا باید به کودکان خود نحوه شستشوی هویج را آموزش دهید. در مرحله بعد باید نحوه پوست گیری و برش هویج را به کودک خود آموزش دهید و بگذارید کودک خود به تنهایی این روند را طی کند. اگر نگران کودک خود هستید پیشنهاد می شود در کنار وی بنشینید تا در کار وی نظارت داشته باشید. البته به خردسالان خود می توانید میوه پوست گرفته و شسته شده دهید تا خرد کردن هویج برای آن ها ساده تر باشد. می توانید انواع تجهیزات شهربازی را با بهترین قیمت از سایت تفریح سازان خریداری کنید

 • شستن اسباب بازی ها یکی از هیجان انگیزترین بازی های مونته سوری

همانطور که می دانید کودکان از آب بازی کردن هیجان زده می شوند. اکثر بچه هایی که در خارج از خانه بازی می کنند در اثر اتفاقات گوناگون اسباب بازی های خود را کثیف می کنند. شما می توانید از این فرصت برای شستشوی اسباب بازی های کودکان خود استفاده کنید و نحوه شستشوی اسباب بازی را به کودک آموزش دهید. در این بازی باید از محصولات موجود در حمام یا آشپزخانه استفاده کنید. می توانید از یک قلم مو یا براش و فرچه کمک بگیرید و از کودکان خود بخواهید با فرچه یا قلم مو اسباب بازی های خود را در حمام یا در یک تشت شستشو دهند. برای کودکان سه ساله شستشوی اسباب بازی ها کاملا هیجان انگیز است. می توانید از مواد شوینده ای چون صابون یا شامپو برای شستشو اسباب بازی های کودکان خود استفاده کنید و از آن ها بخواهید اسباب بازی های خود را با صابون بشویند و با براش اسباب بازی را بسابند تا اسباب بازی تمیز شود. بعد از شستشو اسباب بازی از کودک بخواهید با حوله یا یک پارچه خشک اسباب بازی های خود را خشک کند.

 • چکش زدن از بازی های مونته سوری که کودکان عاشق آن هستند

کودکان عاشق این مهارت های حرکتی ظریف هستند. شما می توانید یک قطعه کوچک از تنه درخت را برش دهید اما اگر توانایی فراهم کردن چوب تنه درخت را ندارید از چوب پنبه استفاده کنید. چکش زدن می تواند کودک را آماده کند تا در زمان بزرگسالی بتوانند این فعالیت را به نحو احسنت انجام دهند.

اگر شما نمی‌ توانید تنه درخت یا چوب پنبه تهیه کنید پیشنهاد می شود از بازی میخ و چکش استفاده کنید. میخ چکش را در اختیار کودک قرار دهید تا کودک آنچه که در ذهن دارد بر روی این وسایل پیاده کند. کودک می‌ تواند خانه، آدمک یا هر چیزی که در ذهن دارد را بروی چوب پیاده کند. در حقیقت این بازی می تواند برای کودک یک تجربه شگفت انگیزی باشد و با این فعالیت بتواند آموزش چکش زدن یا طرز ساخت اسباب بازی مانند خانه، ادمک، ماشین و…را بیاموزد تا آمادگی لازم را بدست آورد تا در بزرگسالی بتواند محصولات پیچیده و سختی درست کند.

شستن اسباب بازی ها یکی از هیجان انگیزترین بازی های مونته سوری

 • معرفی کردن لوازم کاری و اداری و بازی نحو و مهره چوبی

معرفی لوازم اداری یک راه حل بسیار عالی و مناسب برای آموزش مهارت های جدید است. بنابراین شما می توانید از لوازم اداری مختلف از جمله پانچ، نوار چسب و… برای سرگرم کردن کودک خود استفاده کنید.‌ بازی نخ و مهره چوبی یک بازی فکری بوده که کودک را وادار می‌ کند با بکارگیری ذهن خود این بازی را انجام دهد. کودک با این بازی سرگرم کننده می تواند اعداد لاتین و علائم راهنمایی و رانندگی را بیاموزد. به طور کلی کودک با ریاضیات آشنا می شود. نخ کردن مهره ها می تواند برای کودک شما سرگرم کننده در عین حال جذاب باشد. البته چون این بازی ها با استفاده از دو دست انجام می شود تمرکز کودک افزایش یافته و ماهیچه های ظریف دست های وی هم تقویت می شوند. این بازی مونته سوری می تواند باعث ایجاد هماهنگی بین چشم، دست و مغز کودک شدن و هوش کودکان را افزایش دهد. این نوع بازی مونته سوری برای آینده و زمانی که کودک بزرگ شد هم مفید است، چرا که می تواند در نوشتن کلمات یا حتی عمل جراحی به کودک کمک کند.

 • چیدن میز غذا و ساخت جعبه

از بازی‌ های دیگر مونده سوری می توان به چیدمان میز نیز اشاره کرد. شما می توانید به فرزند دلبند خود نحوه چیدمان میز را آموزش دهید. این فعالیت ساده ضمن تقویت مهارت‌ های تطبیقی کودک موجب می‌ شود کودک شما سرگرم شود. چون توانمندی تصویری ساده از نحوه چیدمان ظروف غذا در ذهن کودکان خود بسازید تا کودک بتواند نحوه چیدمان میز را بیاموزد. البته می‌ توانید جعبه های کارتون را در اختیار کودکان خود قرار دهید تا با استفاده از این کارتون ها باکس های رنگا رنگ بسازد. شما می توانید با این روش نحوه ساخت سبد یا باکس را به کودک آموزش دهید و از کودک بخواهید این باکس ها را در اتاق خود بچیند و لوازم خود را در باکس مرتب کند تا متوجه شود با استفاده از این باکس ها اتاقش منظم شده است. می‌ توانید انواع تجهیزات خانه بازی را از سایت تفریح سازان تهیه نمایید.

 • بازی چوبی رنگین کمان

مونته سوری چوبی رنگین کمان یک بازی جذاب و متفاوت بازی های مونته سوری بوده که از اشکال هندسی رنگی تشکیل می شود. کودک می تواند با استفاده از اشکال هندسی طرح های مختلفی بسازد و با آن بازی نماید. شما می توانید با استفاده از این بازی اشکال هندسی را به کودک خود آموزش دهید‌. بعد از آموزش رنگ و اشکال هندسی از کودکتان بخواهید اشکال هندسی که یک رنگ و یک شکل هستند را مرتب کند و آن ها را به درستی در ستون جایگذاری کند. توجه کنید به هیچ عنوان نباید در مراحل ابتدایی بازی کودک را مجبور به یادگیری و بازی کنید. شما باید از کودک خود بخواهید تا هر طور که دوست دارد بلوک ها را جایگذاری کند. در طول زمان بعد از بازی کردن مداوم کودکان شما به طور کامل با اشکال هندسی و رنگ ها، نحوه شمارش و جایگذاری اشکال آشنا می شوند. توجه کنید که اگر کودک شما توانایی بازی را ندارد شما باید با کودک بازی کنید تا در انجام بازی مهارت کسب کند.

 • پخت نان و مرتب سازی جوراب ها

خمیر نان را آماده کنید و از فرزندتان بخواهید با وردنه خمیر را پهن کند. می توانید چند مدل کاتر در اختیار فرزندتان قرار دهید تا نان ها را با کاتر شیرینی پزی قالب بزند. این دسته بازی ها می تواند به کودک شما کمک کند تا با مهارت های زیادی آشنا شود. زمانی که می خواهید لباس ها را مرتب کنید از کودکان بخواهید جوراب های خودش را در کنار هم جفت کند. همین کار ساده می تواند کودک شما را در تقویت مهارت های حرکتی کمک کند.

تفریح سازان ارائه دهنده انواع تجهیزات و وسایل بازی کودکان و سرسره میباشد.

خرید بازی های مونته سوری

فروش بازی های مونته سوری و  نیمکت پارکی در اکثر ها و فروشگاه ها به فروش می رسد. سایت تفریح سازان این وسیله را با قیمت بسیار عالی و مقرون به صرفه انجام می‌ دهد. البته این فروش به صورت آنلاین هم می باشد تا تمام علاقمندان می توانند خرید خود را به صورت آنلاین از طریق این سایت معتبر انجام دهند.

تمام افراد علاقه‌مند قادر هستند که برای کودکان خود از انواع بازی های مونته سوری استفاده کنند و هر یک از این بازی ها را برای یادگیری بهتر کودکان خود استفاده کنند.

اگر جزو والدین هستید که به رشد ذهنی و جسمی کودک خود اهمیت می دهید و دوست دارید که کودکانی باهوش و با مهارت ذهنی بالا و مناسب داشته باشید، پیشنهاد ما به شما این است که حتماً خرید بازی های مونته سوری را انجام دهید. زیرا با خرید این بازی ها می توانید کودکان خود را به خوبی تمرین دهید تا بتوانند با مفاهیم مونته سوری و مهارت های مختلف آشنا شوند و در این زمینه به پیشرفت بالایی هم دست پیدا کنند و بعد از ورود به مدرسه هم با مشکل خاصی در روند یادگیری مواجه نشوند و مفاهیم و دروس مختلف را به بهترین شکل ممکن بیاموزند.

شما با خرید بازی مونته سوری و استخر توپ می توانید لحظاتی جذاب و سرشار از آرامش را به کودکان خود هدیه دهید و کودک شما با انجام بازی مونته سوری می تواند به مهارت های با ارزش و بالایی دست پیدا کند.

قیمت بازی های مونته سوری

قیمت بازی های مونته سوری و دیگر محصولات مثل خرید ایرهاکی با توجه به تنوعی که دارند متفاوت و متغیر می‌ باشد. اما نکته ی بسیار مهمی که در رابطه با قیمت این گونه بازی‌ ها می توانیم به آن اشاره داشته باشیم این است که هر فروشگاه قیمت مورد نظر خود را برای این اسباب بازی ها در نظر می‌ گیرد.

فروشگاه آنلاین تفریح سازان هم به عنوان یکی از معتبر ترین فروشگاه ها برای فروش لوازم و اسباب بازی های مونته سوری و سرسره بادی در خدمت تمام والدین و خریداران گرامی می‌باشد و این لوازم بازی را با قیمت فوق العاده مناسب عرضه می کند. تا تمام خریداران بتوانند خرید خود را با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه از طریق این سایت معتبر انجام دهند و خریدی رضایت بخش و عالی را رقم بزنند.