اسباب بازی مناسب رده های سنی کودکان- قسمت ۱

اسباب بازی مناسب رده های سنی کودکان- قسمت ۱

اسباب بازی مناسب رده های سنی کودکان- قسمت ۱

چه اسباب بازی ای برای چه سنی مناسب است ؟

 

 

بازی؛ کارِ کودک است و اسباب بازی ابزار کار او. بنابراین خیلی مهمه که بدونیم کودک به چه روشی بازی میکنه و چه اسباب بازی هایی در اختیار او قرار بگیرند.

پیشنهاد می کنیم ابتدا این پادکست صوتی رو گوش کنید.

 

 

 

داستان کودکی من :

یکی از بهترین دوران زندگی ام؛ دوران کودکی ام بوده. هنوز هم در سن ۳۰ سالگی ام؛ یاد اون روزها ناخودآگاه لبخند جانانه ای به لب هام میاره از مزیت های دهه شصتی بودن؛ یکی اش این بود که بچه ها خاله و دایی و عمه و عمو داشتن و به واسطه داشتن این دارایی ها؛ همبازی های خوبی مخصوصاً در کودکی داشتن.

به خصوص اگر با خاله یا عمو در یک ساختمان زندگی می کردند. یکی از دلایل رشد فکری و ادب و روابط عمومی من اینه که سال های زیادی با مادربزرگ و پدربزرگ و عمو و زن عمو و دختر عموهام توی یه ساختمون زندگی می کردیم. از وقتی عقلم رسید دو تا دختر عموی درجه یک کنارم دیدم که همبازی شب و روز هم بودیم. خاطرات زیادی از کودکی دارم که کم ترین سهم اش مربوط میشه به اسباب بازی.

اون موقع ها مثل الان نبود. وجود فروشگاه اسباب بازی در یک شهر یه اتفاق خارق العاده بود اما بی اسباب بازی هم نبودیم. عروسک، تفنگ، ماشین، کارت بازی تو دست مون بود اما مارو راضی نمی کرد. ما دنیای خودمون رو می ساختیم.

یادم میاد مادربزرگم یه فرش دستباف لاکی رنگ داشت توی طبقه مهمون خونه. ما با هزار تا ترس و لرز و پاورچین پاورچین که کسی نفهمه می رفتیم توی طبقه مهمون خونه تا به مزرعه خودمون برسیم. منظورم از مزرعه هم همون فرش لاکی رنگ بود. آخه توی فرش ۲ متری انواع و اقسام بافت هارو زده بودن. مزرعه رو با دختر عموم نصف می کردیم. و توی اون روزها محصول می کاشتیم.

قرار گذاشته بودیم که خیار و گوجه و کاهو رو من بکارم؛ سیب زمینی و سیب و پرتقال رو اون بکاره. و بعد از برداشت محصول که اتفاقاً کلی انرژی ازمون می گرفت محصولات رو با هم معامله می کردیم.

می رفتیم پیک نیک و باهاشون غذا می پختیم. محل پیک نیک ما یه جای دنج بود توی حیاط که با گلدون های پدربزرگم برای خودمون محصورش کرده بودیم. گاهی وقتی پدر یا عموم از حیاط رد میشدن دعوت شون می کردیم که به گوشه دنج مون و به یه دیس سالاد مهمون مون میشدن. البته توی روزهای گرم تابستون ییلاق می کردیم به پشت بوم خونه و کلی خواهش می کردیم و تمنا می کردیم به مادرهامون که حتماً شبا زود و بی دردسر می خوابیم.

چون میخواستیم که برای ما اون لگن قرمزها که توش سبزی و گوجه فرنگی رو می شستند بیارند و پرآب اش کنند تا ما آب تنی کنیم. سال ها بعد که لگن هارو می دیدم باورم نمیشد که انقدر کوچولو بودیم که توی اونها جا می شدیم و آب تنی می کردیم. ولی حسی که اون استخر تک نفره روباز برای ما داشت الان هیچ استخر لاکچری بهمون نمیده.

 

 

 

بازی های دیگه ای هم داشتیم دوست داشتیم از کار بزرگتر ها تقلید کنیم. فکر میکردیم اینطوری ما هم زودی بزرگ میشیم. روزنامه های بابامون رو صبح ها برمی داشتیم و می اومدیم پشت میز نهارخوری میزاشتیم رو میز و با یه سردوش شکسته که برامون حکم میکروفون طلایی داشت چیزهایی که از بزرگترها شنیده بودیم رو به صورت اخبار نطق می کردیم حتی سواد هم نداشتیم. که بتونیم یه جمله رو از خود روزنامه بخونیم.

بعد از اون مامانم از اون طرف اتاق با کلی قربون صدقه کنان می رسید و می گفت قربون بچه ها برم من که این همه خلاق اند اما ما معنی همین رو هم نمی فهمیدیم. و انقدر غرق در لذت بازی می شدیم که اصلاً متوجه نمی شدیم که کی و چطور بزرگ شدیم.

 

رده های سنی بازی و اسباب بازی کودکان

 

میخواهید برای کودک تون اسباب بازی بخرید ؟

برای اینکار شاید انگیزه های مختلفی داشته باشید شاید مثلا بخواهید کودک رو سرگرم کنید یا به رشد او کمک کنید یا نشون بدید که کودک رو دوستش دارید یا بعد به هنگام فکر کردن به خرید یک اسباب بازی جدید خونه رو به یاد میارید که پر از اسباب بازی شده بلکه فضایی رو هم از اتاق شما یا پذیرایی اشغال کرده.

شاید هم این فکر به ذهن تون برسه که دفعه قبل که اسباب بازی جدیدی خریدید فقط برای دقایقی نگاهش کرده و اون رو کنار گذاشته و در نهایت بیشتر وقت اش رو با وسایل آشپزخونه گذرونده بعد به قیمت ها نگاهی می اندازید و فکر می کنید که کمی قیمت ها بالاست.

و دقیقاً یاد یکی از اسباب بازی های خیلی گرونی می افتید که براش خریدید و دقیقاً بعد از ۲ دقیقه باز شدن اون رو شکسته.

 

سوالات پیش آمده بر سر خرید اسباب بازی :

زمان خرید اسباب بازی وقتی که توضیحات اش رو می خونید ذهن تون درگیر سوال های زیادی میشه.

۱ – اگر من این اسباب بازی رو بخرم به باهوش شدن فرزند کمک میکنه ؟

۲ – اصلاً از این اسباب بازی خوشش میاد ؟ که بتونه کاربرد داشته باشه ؟

۳ – ارزش قیمت اش رو داره ؟

۴ – دوام داره ؟ یا زود خراب میشه

۵ – اصلا همیشه باید اسباب بازی های جدید خرید ؟

۶ – آیا وقتی محدودیت در داشتن اسباب بازی باشه؛ برای بازی کودک خلاقیت ایجاد میکنه ؟

۷ – آیا میشه وسایلی که اسم اسباب بازی ندارند به عنوان اسباب بازی استفاده کرد ؟

۸ – واقعا یه کودک در سنین مختلف باید چقدر اسباب بازی داشته باشه ؟

گروه تفریح سازان در کنار شماست تا به تمامی این سوالات پاسخ بده و شما بتونید برای انتخاب و تهیه اسباب بازی بهترین تصمیم رو بگیرید.

 

انواع اسباب بازی کودکان

 

چرا کودک بازی میکنه ؟

دنیای بازی و یادگیری دنیای است که کودک وارد اون میشه تا مراحل رشد مشخصی رو پشت سر بگذاره و رشد فیزیکی و فکری؛ شناختی و اجتماعی بدست بیاره.

کودک بازی نمیکنه چون کار دیگه ای نمیتونه انجام بده ؟

کودک بازی نمیکنه تا زمان بی پایان رو با کارهای بی معنا سپری کنه !

بازی؛ کارِ کودک است و اسباب بازی ابزار کار اوست. بنابراین خیلی مهمه که بدونیم کودک به چه روشی بازی میکنه و چه اسباب بازیهایی در اختیار او قرار می گیره.

۱ – کودکان به انواع مختلفی از بازی می پردازند؛ بازی هایی که بامعنا و هدفدار هستند و بازی هایی که بی قاعده اند.

۲ – بازی هایی که خودشون با خلاقیت شون در اون آفریده شده اند.

۳ – بازیهایی که با تقلید انجام می دهند.

۴ – بازیهایی که با تحرک یا بی حرکت اند.

به هرحال اونها از طریق این بازیها با کنش های دلخواه و متنوعی از خودشون نشون میدهند. شاید وقت اون رسیده که دوباره به دوران کودکی مون برگردیم و نگاه بزرگسالانه خودمون رو کنار بگذاریم و با نگاه جدیدمون هویت تازه ای به بازیهای کودکانه بدهیم. هویتی که دیگه آموزش و رشد از طریق بازی تنها وظیفه کودکان نیست.

 

اسباب بازی در گذر زمان

یکی از مهم ترین پرسش ها برای انتخاب اسباب بازی متناسب بودن اسباب بازی با توانایی های مربوط به سن کودک است. واژه سن به ما میگه که با سطوح مختلفی از رشد جسمی، شناختی، اجتماعی و ذهنی در کودک روبرو هستید.زمان میگذره و کودک هم بزرگتر میشه . به همین تناسب توانایی های کودک هم رشد میکنه. بنابراین نیاز کودک به اسباب بازی هم تغییر میکنه. و این شما هستید که باید توانایی ها و نیازهای کودک رو ببینید؛ بسنجید و به نیازهای کودک جواب بدهید.

کودکان هم سن هم میتوانند در توانایی هاشون متفاوت باشند مثلا ممکنه شما هم در اطرفیان تون دیده باشید که یک کودک در ۲ سالگی شروع به حرف زدن میکنه و گاهی پیش اومده که تا ۵ سالگی تمایل به حرف زدن نشون نداده.

 

رده بندی اسباب بازی ها

اسباب بازی های رده بندی های مختلفی دارند که ما در این مقاله میخواهیم در مورد رده بندی سنی اسباب بازی ها برای شما صحبت کنیم با این حال هیچ فهرست قطعی برای این منظور وجود نداره اما ما کوشش کردیم که با بازنگری ویژگی های کودک در مراحل مختلف رشد اسباب بازی متناسب در ۴ سطح جسمی ، حرکتی، شناختی و ذهنی، اجتماعی و گفتاری و تفکری و خلاق برای شما معرفی کنیم. پس در پادکست دوم با ما همراه باشید تا با شمارو با بهترین اسباب بازی ها از ۰ تا ۱۰ سالگی آشنا کنیم.

ارسال دیدگاه

    هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.