استعدادیابی کودکان + پادکست صوتی (قسمت2)

استعدادیابی کودکان + پادکست صوتی (قسمت2)

 

 

 

استعداد یابی در کودکی ضروری ترین نیاز پرورشی کودک تا سرانجام زندگی است.

پیشنهاد می کنیم پادکست صوتی زیر رو گوش بدید و یا متن مقاله رو مطالعه بفرمایید

 

 

 

 

 

در قسمت دوم قرار شد به این موضوع بپردازیم که چطور استعدادیابی در کودکان رو بشناسیم. برای شروع بیایید با هم نگاهی بیاندازیم به اسطوره های مختلف تاریخی؛

میکل آنژ : اسطوره نقاشی و پیکرتراشی که اثری شگرف بر گسترش هنر غربی داشت. در کودکی برای آموزش دستور زبان به شهر دیگه ای فرستاده شد. اما نشون داد که اشتیاقی به مدرسه نداره و ترجیح میده نقاشی هارو از کلیسا کپی کنه و با نقاشان دیگه همکاری کنه.

در ۱۳ سالگی به شاگردی یک نقاش بزرگ پذیرفته شد و در ۱۴ سالگی به عنوان هنرمند به وی دستمزد داده میشد. اتفاقی که برای یک فرد ۱۴ ساله نادر به شمار میرفت.

 

اثر میکل آنژ

 

بتهوون : موسیقی دان و آهنگسازی که شخصیت مهمی در موسیقی غرب به شمار می آید. استعداد موسیقی اش در کودکی آشکار بود و از همان ابتدا آموزش را شروع کرد. اولین اثر بزرگ بتهوون سمفونی در سن ۳۰ سالگی او آشکار شد.

دکتر محمود حسابی : در کودکی و دوران ابتدایی؛ قرآن و دیوان حافظ را از حفظ داشت. بر کتاب های مثل بوستان سعدی، گلستان سعدی، شاهنامه، مثنوی معنوی و منشات قائم مقام فراهانی اشراف کامل داشت.

در نواختن ویالون و پیانو مهارت داشت. در چند رشته ورزشی موفقیت هایی کسب کرد از جمله کسب مدرک غریق نجات در رشته شنا

در رشته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه فرانسوی مهندسی بیروت فارغ التحصیل شد. در سن ۲۵ سالگی دانشنامه دکترای فیزیک خودش رو از دانشگاه سوربن فرانسه دریافت کرد. دریافت عنوان استاد برجسته دانشگاهی، برگزاری کنفرانس فیزیک در ایران، دریافت لژیونر دونر فرانسه، از افتخارات دکتر حسابی بود. ۲۱ کتاب و مقاله درباره فیزیک، زبان فارسی و پژوهش های فرهنگی از آثار به جا مانده از دکتر است.

به درستی که استعدادیابی به موقع و پرورش ذهن و روان و جسم کودک دنیا رو به جای بهتری برای زندگی همه تبدیل میکنه. ماهم می تونیم با کسب آگاهی و آموزش درست استعدادهای فرزندان مون رو بشناسیم و خیلی از اونهارو خیلی زود شکوفا کنیم.

 

روش های ساده استعدادیابی در کودکان:

برای پرورش و شناسایی استعدادهای کودکانمون؛ تست ها و آزمون های زیادی وجود داره. اما مهم تر از اینها؛ رویارویی والدین با فرزندانشون در انجام کارهای مختلفه. خود من سالها مورد ملامت قرار گرفتم که چرا مدام شغل عوض میکنی و چرا این شاخه و این شاخه می پری. الان با وجود شناختی که از خودم پیدا کردم و تجربه های زیادی که در حوزه های مختلف به دست آوردم با مطالعه و بررسی کودکان اطرافم؛ به دلایل خوب و راهکارهای بهتری در این زمینه رسیدم.

ما فکر میکنیم وقتی پدر و مادر شدیم باید یک اتاق پر از وسایل و اسباب بازی و به اصطلاح سیسمونی برای کودک مون درست کنیم. و نهایتاً وقتی کودک کمی بزرگتر شد ازش بخواهیم بره داخل اتاقش و با اسباب بازیهاش بازی کنه و گاهی حتی مارو تنها بزاره. اما اینکار نه تنها باعث آثار سوء در دوران کودکی میشه بلکه ما تایم طلایی برای پرورش کودک مون رو هم از دست میدیم. والدین باید بتونند با حوصله، خلاقیت و مهارت، کودکان را در رویارویی با کارهای مختلف قرار بدهند و فرصت تجربه کردن رو به اونها فراهم کنند.

برای دستیابی به اینکار روش ها و اسباب بازی های زیادی امروزه در دسترس است که هم میتونه هوش هیجانی کودکان را پرورش بدهد. و هم والدین می تونند با تشخیص علاقه کودک به اسباب بازیها؛ بفهمند که کودک را در چه راستایی پرورش بدهند.

در اینجا به ۲ از این روش ها و اسباب بازیها اشاره می کنیم.

۱ – مونته سوری :

 

اسباب بازی مونته سوری

 

در واقع مونته سوری یک روش آموزشی تربیتی مبتنی بر ایده و عمل است. این روش معتقد است که توانایی های بنیادی کودک در سال های اولیه زندگی اش یعنی ۳ تا ۶ سالگی اش شکل می گیره. قرار دادن بصیرت، کشف و حل مسائل از جمله ویژگی های مونته سوری محسوب میشه. که در این روش کودک نه تنها به حفظ مطالب ترغیب نمیشه بلکه با ایجاد انگیزه درونی آموزش می بینه. در روش مونته سوری به کودکان به عنوان سازندگان آینده نگاه میشه و به مرور این افکار در ذهن کودکان جای می دهند. مونته سوری به کودکان می آموزه که اونها منحصربه فرد هستند و در این دنیا نقش بسیار مهمی دارند. در این روش کودکان از مفاهیم خشک دور می شوند و یاد می گیرند درک  بهتری از جهان خودشون به دست بیارند.

الف – آموزش های ریاضی

ب – رشد اجتماعی و گروهی

پ – درک حواس پنج گانه در محیط پیرامون

برای کودکان بسیار هیجان انگیز اتفاق می افته. برای رسیدن به این مهم از ابزارهای آموزشی مونته سوری در کنار تعلیم و تربیت مربی استفاده میشه. مثلا برای تقویت حس تشخیص رنگ ها و تشخیص رنگ های نزدیک به هم، از وسایل رنگی استفاده میشه. به این صورت که یک سری از وسایل در اشکال های مختلف مثل قرقره، مثل چوب هایی در اندازه های مختلف در سری رنگ های زیاد در اختیار کودک قرار می گیره.

۲ – خانه مشاغل کودک

 

خانه مشاغل کودکان

 

یکی دیگه از اسباب بازیهایی که در شناخت استعداد و پرورش هوش هیجانی کودک کاربرد دارد؛ اصطلاحاً خانه مشاغل کودک است. این ابزار به صورت استندهای چوبی با رنگها و طرح های مختلف طراحی میشه تا برای کودکان جذاب و کاربردی باشه. مانند :

استندهای دندانپزشکی

تعمیرگاه

آتش نشانی

آشپزخانه

فروشگاه

و …….

 

مطلب پیشنهادی : اسباب بازی مناسب رده های مختلف سنی کودکان را بشناسید.

 

شکوفایی استعداد:

قرار گرفتن کودک در این محیط و بازی با ابزار داخل استندها؛ میتونه شناخت بهتری به ما بده. اما در صورتیکه یک نفر در بازی با این وسایل کودک را همراهی کند تا دقیقاً کودک متوجه بشه که چه کاری را باید انجام بدهد و در نهایت بررسی بشود که آیا به این بازی علاقه ای نشان داده و براش جذاب بوده یا نه.

در صورت جذابیت و تمایل کودک به بازی چه در مونته سوری و چه در خانه مشاغل و بازیهای دیگه؛ کودک با ذهن در حال رشد خودش خلاقیت هایی رو نشون میده که ممکنه برای والدین تعجب برانگیز باشه. این دقیقاً همان نقطه عطفی هست در شناخت استعداد کودکان هست که والدین باید بهش توجه ویژه ای داشته باشند.

در مجموع والدین بیشترین و مهم ترین تاثیر رو در شناخت استعدادهای کودک شون دارند. باید به تمام علاقمندی های کودک توجه کرد. باید کودک را در انجام کارهای مختلف سهیم کرد. مثلا وقتی مادر در خونه یا حیاط گل کاری میکنه؛ یا پدر برای تعمیر وسایل دست به آچار میشه؛ یا هنگام آشپزی و هنگام مطالعه باید کودک رو وارد کار کرد و حتی بخشی از کار رو به اون سپرد. تا با تجربه کردن و در محیط قرار گرفتن کودک خودش رو بهتر بشناسه و با توجه به نحوه انجام کار، علاقه و خلاقیتی که کودک در حین انجام کارهای مختلف انجام میده، استعدادش رو شناسایی و کانالیزه کرد.

به امید روزی که تمام افراد جامعه نابغه درونی شون رو آشکار کنند و دنیارو به جای بهتری برای زندگی تبدیل سازند.

تفریح سازان دوستتون داره …

ارسال دیدگاه

    هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.