بلاگ

فواید تاب بازی کردن کودکان

فواید تاب بازی کردن کودکان

فواید تاب بازی کردن کودکان را می دانید؟ بازی کردن مخصوصا تاب بازی در دوران کودکی همواره خاطرات خوشی در جسم و روح افراد بر جای می‌گذارد. بسیاری از بزرگ‌ترهای امروزی با یاد و خاطرات بازی‌های دوران کودکی خود لبخند به لب می‌آورند و از آن دوره به عنوان بهترین دوران زندگی خود یاد می‌کنند. به همین خاطر می‌توان نتیجه گرفت که بازی کردن برای یک کودک از نان شب هم واجب‌تر است. به این ترتیب والدین باید شرایط مناسبی برای بازی‌های مفید کودک خود فراهم کنند. خرید وسایل بازی مناسب یکی از این شرایط است که با دوران کودکی عجیب می‌شود. از زمان به دنیا آمدن یک کودک تا دوران بزرگسالی وسایل بازی متعددی برای او خریداری می‌شود. یکی از این وسایل بازی مفید، تاب است.

تاریخچه تاب بازی

تاریخچه تاب بازی ریشه در آیین‌های مرسوم کشور ما دارد. این بازی یکی از آداب و رسوم کهن ایرانی است که در بخش‌های مختلفی از ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد از گذشته مردم از فواید تاب بازی کردن کودکان و بزرگسالان باخبر بودند. در گذشته مردم برای استفاده از این وسیله بازی از ریسمان‌های محکم استفاده کرده و با این ابزار ساده انواع تاب را تولید می‌کردند. این ریسمان از دو طرف به درخت و شاخه‌های آن متصل می‌شود و با نشستن افراد به جلو و عقب کشیده خواهد شد.

ابوریحان بیرونی تولید و ساخت این وسیله بازی را به دوران تخت جمشید نسبت می‌دهد و به گفته او استفاده از این وسیله بازی در جشن‌های ملی و آیینی ایرانی در عهد کهن انجام می‌گرفته است. ابوریحان بیرونی اشعاری نیز در خصوص تاب سواری در زمان‌های قدیم سروده است که مدارکی تاریخی بر استفاده از تاب در کشور ما محسوب می‌شوند. در این خصوص باورهای قدیمی بسیاری نیز مطرح می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به بیرون رفتن گناهان از بدن با هر بار صعود و فرود در تاب سواری اشاره کرد. امروزه در سرتاسر دنیا انواع تاب و سرسره پلی اتیلن جایگزین مدل‌های قدیمی شده‌اند.

فواید تاب بازی کردن کودکان

تاب چیست؟

تاب چیست؟ به طور کلی این وسیله بازی چه تعاریفی دارد که تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ در واقع تاب تنها یک وسیله بازی برای پر کردن اوقات بیکاری کودکان نیست! استفاده از آن مزایای بی شماری در راستای تقویت بدن، تقویت هوش و… به همراه می‌آورد که کودکان از آن استقبال بالایی به عمل می‌آورند. این وسیله بازی نوعی ورزش نیز به شمار می‌رود. چرا که بچه‌ها برای استفاده از آن باید از پاها و دست‌های خود استفاده کنند.

تاب‌ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و فواید تاب بازی کردن کودکان بسیار زیاد است. هر یک از آن‌ها یک چهار چوب مشخص دارند که صندلی و پشتی آن با استفاده از طناب‌های مقاوم و مستحکم به آن آویز می‌شود. این تاب‌ها از اتصالات قوی برخوردار هستند که وزن بالای کودک را در ناحیه نشیمن وسیله تحمل کرده و مانع از افتادن او بر زمین خواهند شد. عموماً در مکان‌هایی که تاب کودک نصب می‌شود، از تاتومی و سایر وسایل مراقبتی برای حفاظت بیشتر از کودکان در حین بازی استفاده می‌کنند.

تاب‌ها وسایل بازی امن و مفرحی هستند که ساعات بازی فرزند شما را لذت‌بخش‌تر خواهند کرد. انواع تاب‌های امروزی با استفاده از کمربندهای ایمنی و جلوبندهایی از جنس بدنه تاب تولید می‌شوند که استفاده از این وسایل بازی را برای کودکان در رده‌های سنی پایین‌تر میسر می‌کند. این اقلام هر یک از رنگ بندی به خصوصی برخوردار هستند و با طراحی جذابی برای استفاده کودکان ارائه خواهند شد.

بررسی فواید تاب بازی کردن کودکان بر جسم و روان کودک

بررسی فواید تاب بازی بر جسم و روان کودک

از فواید تاب بازی کردن کودکان می توان به تاثیرات این بازی بر جسم و روان کودک اشاره کرد. کودکان در طول دوران رشد خود با استفاده از ابزارهای مختلف سعی در استفاده از حواس پنج‌گانه خود دارند. تهیه وسایل بازی استاندارد برای آن‌ها به رشد هر چه بیشتر حواس پنج‌گانه آن‌ها می‌انجامد. هر چه بازی‌های روزانه کودک شما هیجان‌انگیزتر باشند، تجربیات لذت‌بخش‌تری برای او به همراه می‌آورند که روحیه کودک را نیز شاداب‌تر می‌کنند. تاب بازی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های کودکانه است که همه ما حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌ایم.

این وسیله بازی بسیار هیجان‌انگیز است و هر بچه‌ای برای استفاده از آن علاقه‌مند خواهد بود. استفاده از این وسیله بازی سلامت و شادی بچه‌ها را با خود به همراه می‌آورد و به همین خاطر خرید و استفاده از آن در محیط‌های بازی مخصوص کودک بسیار توصیه می‌شود.

با استفاده از این بازی مفرح سوخت و ساز بدن بسیار افزایش می‌یابد و این مسئله به بهبود سلامتی بدن کودک شما می‌انجامد. استفاده از آن بر متابولیسم بدن نیز نقش مؤثری بر جای می‌گذارد. رفع نفخ و بهبود حافظه بچه‌ها با استفاده از این وسیله بازی نیز از آثار استفاده از تاب است. یکی از فواید تاب بازی کردن کودکان کمک به بهبود وضعیت عضله‌های کودک است به همین دلیل بسیاری از والدین از این ویژگی تاب سواری استقبال می‌کنند.

نقش تاب بازی بر ذهن کودک

نقش تاب بازی بر ذهن کودک و حافظه او در بسیاری از تحقیقات علمی انجام شده به اثبات رسیده است. کودک در این بازی با مفاهیمی مانند جلو و عقب و پایین و بالا آشنا می‌شود که نقش مؤثری در یادگیری ذهنی او و فهم آموزه‌های ریاضی بر جای می‌گذارد. این موارد در سنین بالاتر به درد او می‌خورند و اطلاعات او را افزایش می‌دهند. یکی از توانایی‌های ذهنی که هر کودکی به آن نیاز دارد، هماهنگی اعضای بدن با یکدیگر است. هماهنگی دست‌وپا، چشم‌ها و… از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که استفاده از یک تاب استاندارد برای نیل به این  هدف بسیار مؤثر واقع می‌شود.

به همین خاطر بسیاری از مهدکودک‌ها از تاب در فضای باز آموزشگاه استفاده می‌کنند و با این روش به هماهنگی هر چه بیشتر دست‌وپای بچه‌ها کمک خواهند کرد. این آموزه‌ها در سنین 5 تا 6 سالگی مورد توجه قرار می‌گیرند و به بهبود وضعیت ذهنی کودکان می‌انجامند. ایجاد یکپارچگی بین حس‌های مختلف بدن نیز از نتایج مهم تاب‌سواری برای کودکان است که عملکرد مغزی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

کودکی که این هماهنگی‌ها را در بدن خود داشته باشد، از عهده انجام کارهای بزرگ‌تری برمی‌آید و نسبت به همسالان خود رشد ذهنی بیشتری را تجربه می‌کند. به علاوه یکی دیگر از فواید تاب بازی کردن کودکان و حرکات تاب بازی این است که منجر به آرامش ذهنی کودکان نیز خواهد شد که سبب بهبود راندمان مغزی آن‌ها می‌شود. رشد مهارت‌های فیزیکی نیز از نتایج استفاده از این وسیله بازی مفید به شمار می‌رود. خرید این تجهیزات شهر بازی مزایای بی شماری برای مکان‌های عمومی دارد.

نقش تاب بازی بر ذهن کودک

قیمت تاب بازی

قیمت تاب بازی بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود. هزینه خرید یک تاب مناسب با در نظر گرفتن قابلیت‌ها و تجهیزات همراه این وسیله بازی مشخص خواهد شد. در این خصوص جنس بدنه این وسایل بازی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و بر این اساس هزینه نهایی این محصولات را ارائه می‌دهند. البته با توجه به فواید تاب بازی کردن کودکان هر قیمتی برای این وسیله کم است. تفریح سازان در ساخت و تولید تاب‌های امروزی، به استانداردهای کیفی متعددی توجه می کند و همین مسئله سبب می شود ارزش و هزینه آن‌ها افزایش یابد.

رعایت اصول ایمنی در ساخت و تولید تاب‌های ایمنی بسیار مهم تلقی می‌شود و بسیاری از سازمان‌ها بر این فرایند مهم نظارت دارند. به‌این‌ترتیب هزینه‌های ساخت این اقلام افزایش یافته و هزینه خرید آن‌ها نیز به مراتب بیشتر خواهد شد. هر یک از این وسایل بازی با ظاهری جذاب و فوق‌العاده ارائه می‌شوند و بچه‌ها را برای بازی‌کردن ترغیب کنند. به همین خاطر ساختار طراحی آن‌ها نیز بر هزینه تعیین شده برای این اقلام تأثیرگذار است. انواع تاب بازی با ظرفیت‌های مختلفی نیز ارائه می‌شوند.

فواید تاب بازی کردن کودکان زیر 5 سال هم بسیار است به همین دلیل برخی از تاب برای بازی بچه‌های زیر 5 سال و نوپا مورد استفاده قرار می‌گیرند که ابعاد آن‌ها کوچک‌تر از سایر تاب‌ها است. این وسایل بازی از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. برخی از تاب‌ها نیز ابعاد بزرگ‌تری دارند و برای مراکز پیش‌دبستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از آن‌ها نیز برای نصب در پارک‌ها مورد استفاده هستند که سایز بزرگ‌تری نسبت به سایر مدل‌ها دارند.

خرید تاب بازی

خرید تاب بازی با اهداف مختلفی انجام می‌گیرد. در واقع این وسیله بازی مزایای بی شماری برای افراد دارد و به همین خاطر نیز مورد توجه قرار گرفته است. برخی از مهم‌ترین اهداف خرید این وسیله بازی را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • استفاده از این وسیله بازی مفاصل درشت و عضلات مختلف بدن را درگیر می‌کند به همین دلیل یکی از فواید تاب بازی کردن کودکان کمک به رشد هر چه بیشتر بدن کودک است.
 • تقویت انگشتان و مچ دستان کودکان نیز از مهارت‌هایی است که کودک با استفاده از یک تاب مناسب به دست می‌آورد.
 • پرورش احساسات عمقی نیز از نتایج استفاده از تاب است. کودک با استفاده از این وسایل بازی متوجه می‌شود که برای هر حرکتی به چه نیرویی نیاز خواهد داشت.
 • تقویت تعادل بدن نیز از نتایج مثبت استفاده از تاب‌بازی است.
 • یکی دیگر از فواید تاب بازی کردن کودکان هماهنگی میان مغز و گیرنده‌های گوش است که منجر به ایجاد تعادل بیشتر در کودک خواهد شد.
 • افزایش سطح هیجان در کودکان نیز از اهداف خرید این وسایل بازی به شمار می‌رود.
 • تاب بازی به خودی خود سبب بالاتر رفتن هوش هیجانی کودک می‌شود.
 • افزایش هوش طبیعت گرایی کودک نیز از نتایج این بازی به شمار می‌رود که بسیاری از والدین را برای خرید آن ترغیب می‌کند.

معایب تاب بازی برای کودکان

در کنار هزاران فواید تاب بازی کردن کودکان، معایب تاب‌بازی برای کودکان نیز مورد توجه قرار می‌گیرد که سبب استفاده بهتر از این وسیله بازی خواهد شد. انواع تاب‌ها در مدل‌های مختلف در بازارهای فروش کنونی ارائه می‌شوند. برخی از آن‌ها استانداردهای کیفی مورد نظر را ندارند و سبب آسیب رسیدن به سلامت بچه‌ها می‌شوند. به همین خاطر برای خرید این محصولات باید به نکات استاندارد و جنس آن‌ها دقت داشته باشید.

به طور مثال برخی از آن‌ها اتصالات ضعیفی دارند و نصب آن‌ها در فضاهای سرباز غیر ممکن است، برخی از آن‌ها در مجاورت آب باران و برف به سرعت آسیب می‌بینند و دوام آن‌ها در محیط‌هایی مانند حیاط، باغ و… کم است، برخی نیز از متریال نامرغوب تولید شده‌اند و به پوست بدن کودکان آسیب وارد می‌کنند. پس رعایت استانداردهای کیفی در ساخت و تولید این محصولات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و روند استفاده از آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

استفاده بیش از حد از تاب برای کودکان نیز معایبی به همراه می‌آورد و سلامت جسمی کودک را به خطر می‌اندازد. اگرچه استفاده به‌اندازه از تاب به رشد مهارت‌ها و وضعیت جسمی او کمک خواهد کرد، اما درصورتی‌که در طول روز بیش از اندازه از این وسیله بازی استفاده شود، آسیب‌های شدیدی به عضلات بدن کودک وارد می‌شود و دردهای عضلانی را به وجود می‌آورد. تفریح سازان با در نظر گرفتن این استانداردها تولید این محصولات بازی را انجام می‌دهد.

معایب تاب بازی برای کودکان

انواع مدل های تاب

انواع مدل‌های تاب با توجه به فواید تاب بازی کردن کودکان در دنیای امروز هر یک برای رده‌های سنی به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این تاب‌ها با اهداف مختلفی به کار برده می‌شوند و در محل‌های به خصوصی نصب خواهند شد. برخی از دسته‌بندی‌های مهم تاب به شرح زیر هستند:

 • تاب‌های مخصوص نوپا که به‌صورت نو به فروش می‌رسند. استفاده از این تاب‌ها بسیار امن است و برای همه رده‌های سنی مناسب است.
 • انواع تاب‌های شرتی که برای بازی کودکان زیر 1 سال نیز مناسب هستند. این دسته از تاب‌ها به سادگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کیفیت و کارایی آن‌ها برای کودکانی که تازه راه می‌روند بسیار بالا است و کمک بزرگی برای مادران این کودکان خواهند بود.
 • تاب‌های ست با سرسره نیز در صنایع امروزی تولید می‌شوند که هر یک از آن‌ها به همراه یک سرسره زیبا ارائه می‌شوند.
 • تاب‌های بارفیکسی نیز یکی از انواع دسته‌بندی‌های تاب کودک است که با ساختار و طراحی به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • انواع تاب‌های نیمکتی نیز در این عرصه تولید می‌شوند که برای افراد با سن و سال بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده از آن‌ها برای کودکان چندان مطلوب نخواهد بود و ایمنی لازم را به همراه ندارد.
 • تاب‌های ریلکسی نیز که از دسته تاب‌های مخصوص کودک جدا هستند در این میان قرار می‌گیرند که نوع جدیدی از تاب‌های مورد استفاده در منازل به شمار می‌روند.

نام های دیگر تاب بازی در برخی از نقاط ایران

نام‌های دیگر تاب بازی در برخی از نقاط ایران نیز برای خرید و فروش ساده‌تر این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هر یک از نقاط ایران زبان‌های محلی مختلفی وجود دارند که گاها تاب را با نام‌های دیگری معرفی می‌کنند. به علاوه نام‌های مختلف تجاری که برای این محصولات انتخاب می‌شوند نیز بر تنوع اسامی این محصولات می‌افزاید. واژه‌هایی مانند سا بود، باز پیچ و باد پیچ نیز در رابطه با این محصولات مطرح می‌شود که از اسامی دیرینه و کهن مرسوم برای این وسایل بازی به شمار می‌روند.

برخی از مردم این تاب‌ها را به نام نو خرید و فروش می‌کنند. این محصولات را در زبان افغانی به نام گاز نیز می‌شناسند و در برخی از نقاط کشور ما نیز با این نام معرفی می‌کنند. این تجهیزات پارکی یکی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌های لوازم بازی در کشور ما به شمار می‌روند.

نکات مهم درخرید تاب برای کودکان

نکات مهم در خرید تاب برای کودکان برای استفاده بهتر از این محصولات و خرید مدل‌های مناسب‌تر از آن‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. برخی از مهم‌ترین نکات خرید این اقلام را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • در حین خرید یک تاب مناسب برای کودک خود باید به رده سنی خود توجه داشته باشید. در صورتی که سایزهای متوسط این تاب‌ها را انتخاب کنید، کودک شما تا سال‌های سال قادر به استفاده از این وسایل بازی خواهد بود.
 • در حین انتخاب این تاب‌ها باید به ظرفیت و گنجایش وزن هر یک از آن‌ها نیز دقت داشته باشید. وزن کودک خود را با گنجایش هر یک از این محصولات تطابق دهید.
 • انتخاب این تاب‌ها بر اساس فضای مورد استفاده انجام می‌گیرد. هر چه فضای بیشتری در اختیار داشته باشید در حین خرید این محصولات آزادانه‌تر عمل خواهید کرد.
 • در نظر گرفتن رنگ بندی و طراحی این تاب‌ها نیز برای جلب توجه کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 • در نظر گرفتن استحکام تاب مورد نظر نیز برای افزایش عمر و دوام این اقلام بسیار مهم تلقی می‌شود.
 • در نظر گرفتن جنس و متریال تشکیل دهنده این محصولات نیز از فاکتورهای اساسی خرید تاب به شمار می رود و در کیفیت این محصولات نیز تأثیرگذار خواهد بود.
 •  رعایت نکات ایمنی هنگام تاب بازی کودک

 رعایت نکات ایمنی هنگام تاب بازی کودک

درست است که فواید تاب بازی کردن کودکان بسیار زیاد است اما این رعایت نکات ایمنی است که هنگام تاب بازی کودک به سلامت کودک شما منجر می‌شود و به همین خاطر باید این نکات را برای استفاده از این محصولات کاربردی در نظر داشته باشید:

 • در وهله اول باید به بسته بودن جلو بند مخصوص تاب دقت کنید. در صورتی که در تاب انتخابی شما جلو بند به بدنه اصلی تاب متصل باشد، استفاده از آن برای کودک شما ساده‌تر خواهد شد.
 • برای استفاده بهتر از تاب از هل دادن شدید آن خودداری کنید. ارتفاع تاب در هر بار بالا رفتن باید به اندازه باشد، در غیر این صورت کودک شما در معرض آسیب‌های مغزی و جسمی گوناگونی قرار می‌گیرد.
 • برای استفاده بهتر از این اقلام باید از نصب دقیق این تاب‌ها نیز اطمینان حاصل کنید. در صورتی که پیچ و مهره‌ها و اتصالات به زمین تاب مورد نظر به دقت انجام نشده باشد، خطرات متعددی متوجه کودک شما خواهد بود.
 • از سفت بودن اتصالات این محصولات در حین فرایند نصب نیز اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب تاب سواری فرزند شما بدون هیچ مشکلی انجام می‌گیرد.
 • به تناسب جسه کودک با ابعاد تاب نیز دقت داشته باشید.

سوالات متدوال

 • استفاده از تاب برای مغز و ذهن کودک آسیبی به دنبال دارد؟

این وسایل بازی نه تنها سبب آسیب رسیدن به این بخش از بدن کودک نمی‌شود، بلکه یکی از فواید تاب بازی کردن کودکان کمک به رشد بیشتر مغز و ذهن است.

 • برای خرید یک تاب چه فاکتورهای مورد توجه قرار می‌گیرد؟

جنس تاب، ظرفیت تاب، اتصالات و…

 • انواع تاب‌های امروزی از چه متریالی ساخته می‌شوند؟

مهم‌ترین متریال مورد استفاده در تولید این محصولات، انواع مواد پلی اتیلنی هستند. تجهیزات خانه بازی با استفاده از این مواد ساختار باکیفیت‌ترین خواهند داشت.

جمع بندی

در سال‌های اخیر هر روز بر میزان تنوع میزان لوازم بازی افزوده شده است. هر یک از این اقلام از کیفیت و کارایی به خصوصی برخوردار هستند و ویژگی‌های کمی و کیفی آن‌ها مورد توجه قرار دارد. در این میان تاب بازی به دلیل فواید تاب بازی کردن کودکان که دارد همیشه از طرفداران بیشتری برخوردار بوده که در این گزارش به شرح برخی از ویژگی‌ها و خصوصیات آن پرداختیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *