بلاگ

فواید سرسره بازی کودکان چیست؟

فواید سرسره بازی کودکان

سرسره یکی از پرطرف‌دارترین وسایل بازی برای همه نسل‌ها به شمار می‌رود. سرسره‌ها از ساده‌ترین و قدیمی‌ترین وسایل بازی هستند که فواید زیادی برای کودکان و بزرگسالان به دنبال دارند. در این وسیله بازی، پلکان نردبانی تعبیه شده است تا افراد از آن بالا رفته و از قسمت شیب، سر بخورند.

این وسایل بازی از گذشته تا به الان دست‌ خوش تغییرات بسیار زیادی شده‌اند؛ اما ساختار کلی آنها شبیه به گذشته است. از قسمت بالای نردبان یک سطح شیب دار تا به زمین امتداد پیدا می‌کند.

فواید سرسره بازی برای کودکان

سرسره بازی برای کودکان فواید (The benefits of the slide) زیاد دارد از جمله فواید سرسره بازی کودکان می‌توان به این اشاره کرد که سرسره کودکان را تا مدت طولانی سرگرم می‌کند. این وسایل بازی ساده می‌توانند هیجانات کودک را افزایش داده و تجربه عالی در بازی کودک باشند.

مسلماً همه کودکان به این نوع وسایل بازی علاقه زیادی دارند و دوست دارند ساعت‌ها با آنها بازی کنند. دیگر فواید سرسره بازی کودکان تعادل در حس شنوایی کودکان است. از دیگر فواید می‌توان به افزایش رشد مهارت‌های فیزیکی کودک اشاره کرد.

کودکان برای بازی با این وسایل بازی نیاز به حرکات مفاصل و عضلات خود دارند. از طرف دیگر سرسره بازی سبب حرکات ظریف دست کودکان می‌شود چرا که کودکان برای بالا رفتن از نردبان از دست و انگشت‌های خود کمک می‌گیرند. از دیگر فواید سرسره بازی می‌توان به پرورش حس عمقی کودکان اشاره کرد.

کودک برای بالا رفتن از نردبان روی عضلات خود فشار وارد می‌کند. علاوه بر این در بالا رفتن هوش کودک و در حفظ تعادل کودک تأثیر گذار است.

برای خرید تجهیزات پارکی روی لینک کلیک کنید.

فواید سرسره بازی برای بزرگسالان

سرسره بازی علاوه بر کودکان برای بزرگسالان نیز فواید زیادی دارد. از جمله فواید سرسره بازی برای بزرگسالان می‌توان به این مورد اشاره کرد که سرسره بازی سبب افزایش قدرت و تقویت عضلات بزرگسالان می‌شود.بیشتر بزرگسالان در محیط‌های اداری کار می‌کنند و این موضوع سبب می‌شود تا تحرک نداشته باشند و همواره در یک مکان نشسته باشند.

سرسره سبب می‌شود تا با انجام مهارت‌های فیزیکی عضلات خود را به کار بیندازد؛ چرا که سرسره بازی سبب به کار افتادن عضلات درشت و ظریف انسان‌ها می‌شود.سرسره بازی می‌تواند روحیات بزرگسالان را تغییر دهد و سبب ایجاد حس فرح‌بخش و شادی در آنها شود.

همچنین بالا رفتن از پلکان یک ورزش ایده‌آل برای بزرگسالان است و می‌توانند عضلات بازوها و ران خود را قوی کنند. سرسره بازی برای بالا رفتن تنفس، ضربان قلب و گردش خون بسیار مناسب است. از فواید سرسره بازی کودکان و بزرگسالان می‌توان جلوگیری از افسردگی را نام برد.

فواید سرسره بازی برای بزرگسالان

قیمت سرسره

با توجه به فواید سرسره بازی کودکان، بیشتر والدین به فکر خرید سرسره برای کودکان خود هستند. امروز انواع سرسره در جنس‌ها، طراحی و اندازه‌های گوناگون وجود دارند بنابراین هر کدام قیمت متفاوتی دارند. این وسایل بازی تحت تأثیر فاکتورهای دیگری نظیر کیفیت، نرخ دلار و…. قرار دارند.

علاوه بر این سرسره‌ها در برندهای مختلف تولید می‌شوند. بنابراین قیمت سرسره با توجه به نوع برند متفاوت است. به طور کلی این وسایل بازی قیمت چندان گرانی ندارند و والدین با صرف هزینه مناسب می‌توانند این لوازم بازی پرطرفدار را برای کودکان خود خریداری کنند.

با توجه به اینکه فواید سرسره  بیشتر از مضرات آن ها است والدین برای دور کردن کودکان خود از تکنولوژی و تلفن‌های همراه ترجیح می‌دهند این وسایل بازی را خریداری کنند. از دیگر مزایا این بازی  می‌توان به انعطاف پذیری بدن اشاره کرد. هرچه ابعاد و اندازه سرسره بیشتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود.

سرسره چیست؟

شاید با شنیدن نام سرسره این سوال در ذهنتان ایجاد شود که سرسره چیست؟ سرسره نوعی وسایل بازی است که چندین نسل است طرفداران زیادی دارد. این وسایل بازی تنها در محیط‌های عمومی مانند پارک‌ها استفاده نمی‌شوند؛ بلکه در خانه‌ها نیز کاربرد دارند. سرسره‌های خانگی در انواع مختلفی موجود هستند.

منافع سرسره بازی کم نیست و به سلامتی کودک کمک بسیار زیادی می‌کند. از دیگر محاسن  این بازی  می‌توان به عملکرد بهتر شش و‌ قلب اشاره کرد. این وسایل بازی در شهربازی‌های بزرگ و کوچک، پارک‌های مجهز و معمولی وجود دارند. این وسایل بازی در طراحی و رنگ‌های گوناگون تولید شده و از وسایل مهم پارک‌ها و شهربازی‌ها هستند.

سرسره نوعی وسایل بازی است که از یک نردبان و ورقه‌ای شیب دار تشکیل شده است.کودکان و بزرگسالان با بالا رفتن از نردبان از روی سطح شیب دار به پایین سر می‌خورند. این وسایل بازی پرطرفدار در ایجاد حس مثبت و خوب در کودکان موثر هستند. افزایش تحرک از دیگر مزایا این بازی است.

برای مشاهده تجهیزات خانه بازی روی این لینک کلیک کنید.

سرسره چیست؟

معایب سرسره بازی برای کودک

فواید سرسره بازی کودکان بر هیچ‌کس پوشیده نیست اما بهتر است به معایب سرسره  بازی برای کودک نیز اشاره کنیم. سرسره بازی برای کودکان معایب زیادی به دنبال ندارد و معایب آن بیشتر ناشی از بی دقتی و عدم استفاده درست از این وسایل بازی است.

در هنگام بازی با این وسایل بازی باید نکات ایمنی زیادی را رعایت کنید و توصیه می‌شود این نکات ایمنی را به کودکان خود آموزش دهید. سرسره بازی برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز و سرگرم کننده است‌. اگر کودکان بتوانند به درستی از این وسایل بازی استفاده کنند می‌توانند ساعت‌ها بدون نگرانی بازی کنند‌.

البته دقت داشته باشید که کودکان در یک گروه سنی معین باید از این وسایل بازی استفاده کنند. کودکان زیر این گروه سنی بهتر است از بازی با آن صرف نظر کنند. کودکانی که قادر به کنترل تعادل خود نیستند بهتر است از بازی با این اسباب بازی خودداری کنند.

این بازی برای بعضی از کودکانی که درکی از ارتفاع ندارند ممکن است خطرناک به نظر برسد.  برخی از سرسره‌ها اندازه بسیار بلندی دارند و برای کودکان کوچک‌تر مناسب نیستند.

انواع مدل های سرسره

سرسره‌ها انواع مختلفی دارند و از نسل‌های گذشته تا به الان به یادگاری مانده‌اند. سرسره‌های قدیمی ظاهری بسیار ساده داشته و از قطعات و امکانات اضافه برخوردار نبودند. امروز سرسره‌ها تغییرات بسیار زیادی کرده‌اند و دارای امکانات اضافه هستند.

سرسره‌های قدیمی از یک سطح شیب‌دار برخوردار بودند یا نهایت تغییر آنها این بود که این سطح شیب دار کمی پیچ دار باشد. از انواع سرسره می‌توان به سرسره‌های فلزی، سرسره‌های پلاستیکی و بادی اشاره کرد. این سرسره هر کدام ویژگی‌های مختلفی دارند.

فواید سرسره بازی کودکان سبب شده تا این وسایل بازی در گستره بزرگ‌تری تولید شوند. از جمله انواع مدل‌های سرسره می‌توان سرسره تک برج، سرسره موزی، سرسره کشتی، سرسره سه کاره، سنجاب و غیره را نام برد. سرسره‌هایی که با استفاده از پلی اتیلن تولید می‌شوند قیمت مناسبی داشته و به راحتی نصب می‌شوند.

این سرسره‌ها جنس محکمی داشته و تحمل وزن زیادی دارند. افزایش حس کارگروهی نیز یکی دیگر از مزایا این بازی برای  کودکان است.

انواع مدل های سرسره

نکات مهم در خرید سرسره بازی

توجه به نکات مهم در خرید سرسره بازی بسیار مهم تلقی می‌شود. در هنگام خرید سرسره باید توجه داشته باشید که سرسره کارایی لازم را داشته باشد به این معنی که سرسره بتواند در عین داشتن ظاهری جذاب کاربرد طولانی مدت داشته باشد. سرسره باید با اندازه و متراژ مکانی که می خواهید سرسره را قرار دهید هم‌خوانی داشته باشد.

ابعاد و اندازه سرسره باید با متراژ محیط یکسان باشد. نکته مهم دیگر توجه به جنس و متریال سازنده سرسره است. بررسی جنس سرسره از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند بر روی پوست فرزند و سلامتی کودکان موثر باشد. سرسره با استفاده از پلاستیک و فلز تولید می‌شود بنابراین باید مدلی را خریداری کنید که به کودکان آسیبی وارد نکند.

اگر قصد خرید سرسره با طول عمر بالا دارید می‌توانید به سراغ مدل های فلزی بروید چرا که این مدل مقاومت بیشتری دارد. البته سرسره‌های پلی اتیلن نیز کاربرد و عمر مفید قابل توجهی دارند.سرسره باید ایمنی لازم را برای کودک فراهم کند.

اگر قصد استفاده از سرسره در محیط بیرونی دارید بهتر است سرسره‌های مقاوم را خریداری کنید تا در برابر عوامل محیطی مقاوم باشند. سرسره‌ها باید قابلیت تحمل وزن و قابلیت جابجایی داشته باشند. بهتر است سرسره‌هایی را خریداری کنید که دارای قابلیت شست و شو باشند.

برای استعلام قیمت تجهیزات شهر بازی روی این لینک کلیک کنید.

خرید سرسره

بیشتر والدین برای اینکه کودکان خود را با سرگرمی‌ های سالم آشنا کنند به فکر خرید سرسره می‌ افتند. اگر به دلایل گوناگون مانند مشغله‌های کاری نمی توانید کودکان خود را به پارک ببرید می‌توانید با خرید یک سرسره با کیفیت و مناسب کودک خود را سورپرایز کنید.

می‌توانید امکان بازی کردن کودک خود را در محیط خانه فراهم کنید. فواید سرسره بازی کودکان بیشتر از بازی با تلفن‌های همراه است. این وسایل سبب تقویت مهارت‌های گوناگون در کودکان می‌شوند. از طرف دیگر سبب ارتقای مهارت ها و حفظ اعتماد به نفس کودکان می‌شوند.

اگر قصد خرید سرسره دارید بهتر است به سراغ وسایل ایمن و مطمئن بروید. با توجه به تنوع گسترده انواع سرسره خرید سرسره کار چندان سختی به نظر نمی رسد.

سرسره‌هایی را خریداری کنید که در برابر تغییرات دمایی مقاومت بالایی داشته باشند. در هنگام خرید سرسره، ایمنی کودک را مدنظر قرار دهید و سرسره ای را خریداری کنید که ابعاد و اندازه مناسبی برای کودکان داشته باشند. تنوع موجود ممکن است شما را در انتخاب نوع سرسره سردرگم کنند. با شناخت انواع سرسره و فواید سرسره بازی کودکان می‌توانید تصمیم بهتری بگیرید.

رعایت نکات ایمنی هنگام سرسره بازی کودک

رعایت نکات ایمنی هنگام سرسره بازی کودک

با رعایت نکات ایمنی هنگام سرسره بازی کودک دیگر شاهد آسیب دیدن کودکان نخواهید بود. کودکان باید با نحوه استفاده با این وسایل آشنا شوند‌. در این صورت بهتر می‌توانند از سرسره استفاده کنند. استفاده از وسایل بازی نظیر سرسره و تاب استانداردهای خاصی دارد و والدین باید در راستای ایجاد محیطی سرگرم کننده و شاد این استانداردها را به کودکان خود آموزش دهند.

انجام یک سری اقدامات سبب کاهش آسیب به کودکان می‌شود.کودکان در حال بازی با این وسایل نباید هیچگونه فشاری بر روی آن وارد کنند و بسیار آرام و با آرامش رفتار کنند. کودکان نباید بر روی سرسره بایستند و حرکت داشته باشند. با استفاده از این وسایل باید به گروه سنی توجه داشته باشید تا کودکان در سنین معین از آن استفاده کنند.

کودکان باید به نوبت با یکدیگر بازی کنند و همزمان از این وسایل استفاده نکنند. کودکان باید با توجه به قد خود از سرسره‌ها استفاده کنند. کودکانی که قد کوچک دارند بهتر است از بازی با سرسره‌های بلند و مرتفع خودداری کنند. بهتر است برای کاهش آسیب دیدن کودکان در قسمت نشیمنگاه و انتهای سرسره یک سطح نرمی قرار دهید. کاهش تنبلی و تن پروری از دیگر فواید سرسره بازی کودکان است.

تاب و سرسره پلی اتیلن

تاب و سرسره پلی اتیلن در تفریح سازان از باکیفیت ترین انواع وسایل بازی هستند که با استفاده از متریال پلی اتیلن ساخته می‌شوند. این وسایل بازی منعطف بوده و وزن سبکی دارند. این وسایل بازی پرکاربرد در اشکال و رنگ‌های مختلف تولید شده‌اند.

پلی اتیلن نوعی پلاستیک فشرده است که در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مقاومت قابل توجهی داشته و قابلیت استفاده در فضای باز و بسته را دارد. این وسایل بازی در برابر دما و سرما مقاوم بوده و شکسته و ترک خورده نمی شوند.وسایل بازی پلی اتیلن به دلیل داشتن وزن سبک قابل حمل و جابجایی بوده و قابلیت شستشو دارند.

این وسایل بازی در هر شرایط آب و هوایی می‌توانند استفاده شوند به علاوه سطح یکدست و یکنواختی دارند. تاریخچه سرسره بازی  در کشور ما طولانی است با آشنایی با نام های دیگر سرسره در برخی نقاط ایران متوجه تاریخ و قدمت طولانی آن می شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک نظر در “فواید سرسره بازی کودکان چیست؟

  1. هلن گفت:

    سرسره بازی تو خانه بازی کودک و مهد کودک خیلی تو روحیه بچه ها تاثیر داره البته ایمنی و نوع سرسره هم خیلی موثره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *