ترامپولین

با توجه به سبک جدید زندگی انسان‌ها و کم تحرکی حاصل از آن، اهمیت ورزش بر کسی پوشیده نیست. همه انسان‌ها تمایل به ورزش کردن دارند مخصوصاً ورزشی که در منزل قابل انجام باشد و تفریح و تناسب اندام را هم به همراه داشته باشد. خرید وسیله ورزشی ترامپولین می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب جهت رفع این نیازها باشد.
ترامپولین نام یک وسیله ورزشی پرکاربرد است؛ اما ورزشی با همین نام که یکی از رشته‌های ورزشی ژیمناستیک است در مسابقات جهانی برگزار می‌شود. استفاده از ترامپولین برای همه افراد می‌تواند مفید واقع شود؛ اما کودکان زیر شش سال برای استفاده از چنین وسیله ورزشی‌ای مناسب نیستند؛ زیرا استفاده از ترامپولین نیاز به انجام واکنش‌های سریع و در لحظه دارد که کودکان در سنین زیر شش سال توانایی انجام این کار را ندارند. یاد گرفتن چگونگی استفاده درست از ترامپولین هم مهم است تا حتی‌الامکان بتوان حرکات صحیحی را با این وسیله ورزشی تفریحی انجام داد.

ترامپولین چیست؟

ترامپولین دو نفره کودک

ترامپولین به معنای پرش بلند و محکم است؛ اما در بین عموم مردم به تشک پرش، ترامپولین گفته می‌شود. ترامپولین وسیله‌ای ورزشی و کارآمد برای حذف چربی‌های اضافه بدن است که برای فعالیت‌های تفریحی، ورزشی (ژیمناستیک) و تناسب اندام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ترامپولین یکی از معدود وسایل ورزشی‌ای است که در کنار ورزش و تحرکی مفید، فعالیتی جذاب و لذت بخش را برای کودکان و بزرگسالان به همراه دارد. ترامپولین از پارچه ضخیم و بادوام پلی پروپیلن تشکیل شده است که توسط فنرهایی قوی به وسیله متصل می‌شود و روی قاب دایره، مستطیل و یا شش ضلعی شکل ترامپولین قرار می‌گیرد. ابزاری که خاصیت کشسانی و قابلیت انجام حرکات ورزشی را به این وسیله ورزشی داده است همین فنرها هستند.
در گذشته تنها ژیمناستیک کاران و آکروبات‌بازان بودند که از ترامپولین یا تشک جامپینگ استفاده می‌کردند؛ اما جذابیت این تشک به حدی رسید که امروز ترامپولین بدون توجه به سن و جنسیت افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی برخی افراد فضایی خاص را برای ترامپولین جامپینگ خود در خانه اختصاص می‌دهند. بازی ترامپولین، کودکان و بزرگسالان را شاد می‌کند و رسیدن به اهدافی مانند لاغری، تناسب اندام و انجام مقدار مشخصی از فعالیت در روز را نیز راحت‌تر می‌کند.
ترامپولین یکی از ابزار های ورزشی روز دنیا است که طرفداران و علاقه مندان بسیار زیادی را به سمت خود جذب کرده است. این تشک های مخصوص پرش دارای مزیت هایی برای سلامتی جسمی و روانی افراد هستند که در ادامه به بررسی بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.
نکته بسیار جالب توجه این است که استفاده از ترامپولین ابتدا در رشته ورزشی ژیمناستیک به صورت تخصصی استفاده می شد اما با توجه به فواید جذاب آن برای سلامتی افراد برای استفاده عموم مردم جامعه نیز به کار گرفته شد و این روند همچنان نیز در حال پیشرفت و توسعه است.

ویژگی‌های ترامپولین

ترامپولین بچه گانه و همچنین ترامپولین بزرگسال، باید ویژگی‌های یک ترامپولین مناسب و استاندارد را داشته باش کهبه چند مورد از مهمترین ها اشاره میکنیم:

• ترامپولین حفاظ دار یا ساده

اینکه ترامپولین حفاظ دار یا ساده خریداری کنید کاملاً سلیقه‌ای است؛ اما باید حواستان را جمع کنید هنگام انجام پرش‌های بلند دچار انحراف و سقوط روی زمین نشوید؛ زیرا در این صورت احتمالاً آسیب‌دیدگی‌هایی مانند شکستگی استخوان وجود دارد. توصیه می‌شود از ترامپولین حفاظ دار کودک برای فرزند خود استفاده کنید تا کودک آسیب نبیند.

• جنس فریم

فریم یا قاب ترامپولین از جنس فلز است. هنگام خرید ترامپولین خانگی و یا غیر باید دقت کنید که فریم باید مقاومت لازم را در برابر فشار، آب و اکسیژن هوا داشته باشد تا دچار خمیدگی و خوردگی نشود. فولاد، فلزی مناسب برای فریم ترامپولین است.

• پایه‌های مناسب

هنگام خرید این وسیله ورزشی و تفریحی، اندازه پایه‌ها، نوع و نحوه وصل شدن پایه‌ها به فریم ترامپولین و قابلیت پایه‌های تاشو را بررسی کنید. معمولاً با خرید ترامپولین بزرگ با تعداد پایه‌های بیشتری نسبت به ترامپولین‌ کوچک مواجه می‌شوید؛ زیرا حفظ تعادل و تحمل وزن فرد و فشار وارده توسط پایه‌ها انجام می‌شود.

• سایز ترامپولین

تولید ترامپولین در سایز و اندازه‌های متفاوت انجام می‌شود. هنگام خرید به سایز و اندازه کلی ترامپولین دقت کنید؛ ترامپولین تک نفره و یا چند نفره با ابعاد مختلف در بازار موجود است.

• حداکثر وزن قابل تحمل

با توجه به تعداد نفرات و وزن هر یک از افرادی که از ترامپولین استفاده می‌کنند فشار متفاوتی به وسیله وارد می‌شود. اگر وزن وارده بر ترامپولین بیش از وزن قابل تحملش باشد احتمال پاره شدن پارچه، پاره شدن فنر و آسیب دیدن افراد در اثر سقوط زیاد است. حداکثر وزن قابل تحمل تشک‌ها با توجه به نوع و برند انتخابی متفاوت است.

• ویژگی‌های جانبی و سلیقه‌ای

شکل ظاهری ترامپولین کاملاً سلیقه‌ای است؛ اما انتخاب‌هایی مانند ترامپولین دسته دار، ترامپولین تاشو و وجود کاور برای آن از ویژگی‌های اضافه و کاربردی است.

ترامپولین های مناسب مبتدی ها

مدل‌های ترامپولین آپارتمانی و کوچک اغلب به عنوان ترامپولین‌های مبتدی معرفی می‌شوند و هر یک از آن‌ها از کارایی به خصوصی برخوردار هستند. هر یک از مدل‌های این ترامپولین‌ها از مزایای قابل توجهی برای افراد برخوردار هستند. شما به سادگی می‌توانید، انجام تمرینات ورزشی خود را بر روی این وسایل انجام دهید. در واقع برای شروع استفاده از این تجهیزات بازی، استفاده از مدل‌های مبتدی بسیار مناسب خواهد بود.
از دیگر مشخصه‌های این وسیله بازی می‌توان به قابلیت نصب دستگیره‌ها و حفاظ در اطراف آن اشاره کرد. در کناره‌های این وسیله بازی به سادگی می‌توان این تجهیزات را نیز به کار برد و استفاده از این وسیله را با این تجهیزات ایمن سازی کرد.

کاربرد ترامپولین

ترامپولین وسیله است که در تفریح، بازی، ورزش روزمره و حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. خانه‌ها، مهد کودک‌ها، شهربازی و مکان‌های تفریحی، سالن و باشگاه‌های ورزشی از جمله مکان‌هایی‌اند که ترامپولین کاربرد دارد؛ اما هر یک از ابعاد و اندازه‌ها در مکان خاص خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترامپولین‌ها حتی در مسافرت نیز کاربرد دارند؛ ترامپولین‌های تاشو بهترین انتخاب در این کاربردند.

ترامپولین کوچک: مخصوص فضاهای کوچک مانند مهد کودک و خانه‌های کوچک است. این نوع از ترامپولین به فضایی حدود چهار متر در 4 متر و ارتفاع 4 متر نیاز دارد تا بازی ترامپولین کودکان به طور ایمن انجام شود.
ترامپولین متوسط: این نوع ترامپولین به فضایی 6 متر در 6 متر و ارتفاع 5 متر نیاز دارد.

ترامپولین بزرگ: این نوع از ترامپولین برای شهربازی‌ها و مکان‌های تفریحی، سالن و باشگاه‌های ورزشی بسیار پر کاربردند. فضای 13 متر در 13 متر و ارتفاع 8 متر برای این وسیله ورزشی تفریحی کافی است.

ترامپولین‌های چند نفره: برای مکان‌های بزرگ و مکان‌هایی که افراد خواهان استفاده از ترامپولین بیشتر است؛ مانند سالن و باشگاه‌های ورزشی مناسب‌تر است. توجه شود که افراد ورزشکاری مانند پارکور کاران به ارتفاع بیشتری از حد معمول برای تمرینات خود احتیاج دارند.
با استفاده از ترامپولین مخصوصاً ترامپولین کودکان، افراد متصدی این وسیله تفریحی و ورزشی می‌توانند از این طریق در ازای زمان مشخصی از استفاده افراد، هزینه خود را بگیرند و صاحب درآمد و شغل شوند. کاربرد ترامپولین در حوزه پزشکی یعنی درمان و جلوگیری از بروز بیماری‌ها قابل چشم پوشی نیست. کاهش علائم افسردگی با افزایش ترشح هورمون‌های شادی بخش و کمک به عوارض آرتروز دو نمونه از این کاربردها است.
در حال حاضر ملاحظه و پیشگیری از آرتروز بهترین روش مبارزه با این بیماری است؛ اما اخیراً ثابت شده پریدن بر روی ترامپولین مانند مسکن عمل کرده و بسیار نتیجه بخش است.

مزایای بازی ترامپولین

مزایای بازی ترامپولین

• جذب بهتر اکسیژن

طی تحقیقات انجام شده در رابطه با توزیع شتاب در بدن هنگام دویدن و پریدن توسط چهار دانشمند ناسا مشخص شد که پریدن روی ترامپولین از دویدن روی تردمیل بیشتر به جذب اکسیژن در بدن کمک می‌کند و حتی این تفاوت به 68 درصد می‌رسد.

• کمک به دستگاه لنفاوی

سیستم لنفاوی انسان فاقد پمپی مانند قلب است اما برگشت و تصفیه مایعات خارج شده از رگ طی فرایندهای طبیعی به سیستم لنفاوی امری ضروری است؛ در غیر این صورت خیز در اندام‌های تحتانی رخ می‌دهد. ورزش‌هایی مانند ترامپولین با تحریک بدن و با جریان مایع بین یاخته‌ای می‌تواند در برگشت و تصفیه مایعات به سیستم لنفاوی کمک کند.

• بهبود تعادل

با عمل پریدن به طور پشت سرهم به علت تغییر پیاپی مرکز ثقل بدن سیستم تعادل و هماهنگی بین عضلات، اندام‌ها و اعصاب به چالش کشیده می‌شوند و این روند به بهبود وضعیت تعادل و هماهنگی بدن کمک می‌کند.

• افزایش تراکم استخوان

استخوان‌ها از جمله اندام‌هایی‌اند که با به کار گیری بیشتر و افزایش نیروی وارده تقویت می‌شوند و تراکمشان افزایش می‌یابد. انجام حرکات ورزشی با ترامپولین با اعمال فشارهای منظم و ریتمیک موجب تحریک بدن برای رسوب مواد معدنی در استخوان‌ها می‌شود.

• حذف چربی‌های اضافه

کاهش وزن و تناسب اندام از جمله مزایای مورد توجه استفاده از ترامپولین است.

• کاهش کلسترول بد خون و فشار خون

• شادی و نشاط

جنب‌وجوش ایجاد شده هنگام پریدن موجب افزایش ترشح هورمون‌های آندروفین و سرتونین در بدن می‌شود؛ این هورمون‌ها علائم افسردگی را کاهش و موجب شادی و نشاط فرد می‌شوند.

• انعطاف پذیری

رشد و افزایش حجم عضلات و همچنین افزایش طول ماهیچه عاملی برای افزایش انعطاف پذیری بدن است که با استفاده از ترامپولین می‌تواند حاصل شود.

• افزایش کارایی اندام‌ها

ترامپولین همانند تمرینات ایروبیک عمل کرده و موجب تقویت و افزایش کارایی اندام‌هایی مانند کلیه، مثانه، کبد، قلب و ریه می‌شود.

چرا باید ترامپولین بخریم؟

با توجه به مزایای استفاده از ترامپولین، ایرهاکی و دیگر تجهیزات بازی برای جسم و روان انسان و همچنین آگاهی از کاربرد آن، هر فرد به خرید این تجهیزات مناسب خود ترغیب می‌شود. افراد با هر سن (بالای 6 سال) و جنسیتی و همچنین در ورزش‌های روزمره و حرفه‌ای خود می‌تواند از ترامپولین استفاده کنند.

آیا استفاده از ترامپولین نتایج یکسانی برای سلامتی افراد دارد؟

یکی از مهم ترین و جذاب ترین نکات در رابطه با استفاده از ترامپولین این است که با صرف انرژی یکسان می توان کالری بیشتری را از دست داد که از عجایب استفاده از این دستگاه بی نظیر در مقایسه با تردمیل است.
درباره استفاده از این دستگاه ورزشی پر فایده می توان به مزیت های روحی و روانی آن اشاره کرد که بسیار جالب توجه و مهم هستند. مزیت های استفاده از ترامپولین به قدری زیاد است که می تواند منجر به کاهش استرس و اظطراب در افراد شود و جالب این جا است که تفریح سازان از معتبر ترین تولید کننده های این دستگاه است.

تأثیر استفاده از ترامپولین در افزایش قد و رشد کودکان چیست؟

بازی ترامپولین برای افزایش قد کودک

دوران کودکی از مهم ترین بازه های سنی برای افراد است که نقش بسیار مهمی در رشد فیزیکی و ذهنی افراد دارد. با استفاده از روش های مناسب آموزشی و پرورشی می توان نقش مؤثری در توسعه رشدی کودکان ایفا کرد که مستقیماً بر آینده زندگی آن ها اثر گذار باشد.
یکی از فاکتور های نشان دهنده رشد فیزیکی افراد را می توان افزایش قد و وزن به صورتی متناسب عنوان کرد. افزایش قد در کودکان نیازمند برنامه ریزی مناسب هر فرد از لحاظ ورزشی و غذایی است اما مسائل ژنتیکی نیز تا حد بسیار زیادی تأثیر گذار است.
استفاده از ترامپولین یکی از روش های جذاب و اثر گذار در توسعه رشد فیزیکی و ذهنی افراد است و استفاده از آن دارای مزیت های بسیار زیادی است به همین دلیل در تمام شهربازی ها و خانه بازی ها وجود دارد و حتی به عنوان تجهیزات مهد کودک و خانه بازی به فروش می رود.
ورزش های پرش محور مختلفی برای کودکان وجود دارد که می توان از آن در جهت حفظ و توسعه رشد بهره برد. نکته مهمی که وجود دارد این است که هیچ یک از این ورزش ها نمی تواند هیجان بسیار بالای استفاده از ترامپولین را به ارمغان آورد. به عنوان مثال فکر می کنید تفاوت بین بسکتبال، والیبال و فوتبال در مقابل استفاده از ترامپولین چیست؟
آیا با استفاده از ترامپولین می توان کاهش کمر درد و پوکی استخوان را تجربه کرد؟
یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در جامعه با آن دست و پنجه نرم می کنند کمر درد و پوکی استخوان است. درمان این بیماری ها توسط روش های پزشکی بسیار هزینه بر و زمان بر است که این موارد مشکلاتی را برای بیماران ایجاد می کند.
استفاده از ترامپولین می تواند نقش مؤثری در کاهش درد این بیماری ها و حتی بهبود آن ها داشته باشد. به عنوان مثال برای درمان کمر درد باید نسبت به ساختار بدن و کمر توجه داشت که با پرش های پیاپی می توان به سطحی از آمادگی جسمانی رسید که مورد نیاز است.
در رابطه با درمان پوکی استخوان نیز باید به این واقعیت علمی اشاره کرد که هر مقدار نیروی بیشتری بر استخوان ها و عضلات وارد شود، قدرت و تراکم بیشتری در آینده نصیب این ساختار خواهد شد.
با توجه به این واقعیت می توان چنین گفت که استفاده از این دستگاه ورزشی و تفریحی در پارک و همچنین ست ورزشی پارکی می تواند تأثیر به سزایی در درمان بیماری های استخوانی و مفصلی داشته باشد. استفاده مداوم و اثر بخش از این وسیله می تواند در توسعه سلامت فیزیکی و روانی نقش داشته باشد.

راهنمای خرید ترامپولین

ترامپولین و تاب و سرسره کودک، یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کودکانه است که در بسیاری از مراکز بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برای خرید هر یک از این دستگاه‌ها باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید.
در وهله اول نوع استفاده خود از این تجهیزات بازی را مشخص کنید. هر یک از این وسایل بازی برای مصارف به خصوصی طراحی و تولید شده‌اند و مصارف خاص خود را دارند. در حین خرید و استفاده از هر یک از این تجهیزات باید به چند مؤلفه اساسی دقت داشته باشید.
برخی از آن‌ها مصارف آپارتمانی دارند و با ابعاد مناسب برای استفاده در آپارتمان‌ها ساخته و تولید می‌شوند. برخی از مدل‌های این تجهیزات مصارف باغی دارند و برای استفاده در این بخش‌ها به کار برده می‌شوند. این تجهیزات اغلب ابعاد بیشتری نسبت به مدل‌های آپارتمانی دارند.
امروزه ترامپولین شهربازی و مدل‌های ترامپولین بادی در ایران نیز از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند. هر یک از انواع این ترامپولین‌ها با جنس به خصوصی نیز تولید می‌شوند. به طور مثال ابزاری که در فضای باز مورداستفاده قرار می‌گیرند، باید از استحکام بیشتری برخوردار باشند تا در برابر باد و باران و شرایط جوی کیفیت ساختار خود را از دست ندهند.
قابل حمل بودن، استفاده راحت، امکان استفاده از آن در منزل و بدون نیاز باشگاه و سالن‌های ورزشی و همچنین نصب سریع و آسان از جمله ویژگی‌های مثبت خرید این وسیله ورزشی است.
ترامپولین چی بخرم؟ ترامپولین انتخابی هر فرد باید متناسب با شرایط و کاربرد خودش انتخاب شود؛ اما ترامپولین ساخت ایران نیز از کیفیت خوبی برخوردار است و نیازی به متحمل شدن هزینه‌های بالاتر برای خرید برندهای خارجی نیست؛ با خرید از محصول ایرانی می‌توانید به نمایندگی ترامپولین نیز مراجعه کنید. دانستن این عوامل می‌تواند به یک خرید موفق منجر شود.

قیمت ترامپولین

علاوه بر ویژگی‌های یک ترامپولین استاندارد و مناسب، از جمله ویژگی‌های قابل توجه و مهم در رابطه با خرید ترامپولین، قیمت از جمله قیمت ترامپولین خانگی است، به علت اهمیت این موضوع آن را به صورت جداگانه توضیح خواهم داد. قیمت ترامپولین بزرگسالان بر اساس نوع، ابعاد، برند و قابلیت‌های قابل پشتیبانی متفاوت است.
معمولاً قیمت ترامپولین کودک به علت ابعاد کوچک‌تر و تک نفره بودن پایین‌تر از قیمت ترامپولین پارکی است. آنچه هنگام خرید ترامپولین مهم است تناسب قیمت کالا با ویژگی، قابلیت‌های محصول و کیفیت آن است؛ لزوماً ترامپولین ارزان قیمت بی‌کیفیت و ترامپولین قیمت بالا باکیفیت نیست. در صورت تناسب بین محصول و قیمت آن می‌توانیم بگوییم ترامپولین قیمت مناسب را خریداری کرده‌ایم.
افراد می‌توانند با یک بار تقبل هزینه برای مدت طولانی‌ای چندین حرکت ورزشی را انجام دهند و علاوه بر آن تفریح را در کنار خود نیز داشته باشند. برخی از انواع ترامپولین فروشی دست دوم نیز باکیفیت هستند و می‌توان با هزینه کمتر آن‌ها را خریداری کرد؛ این گزینه مناسبی برای خرید ترامپولین ارزان است. چنانچه با بررسی ویژگی‌های لازمه برای ترامپولین متناسب با کاربرد خود و قیمت آن مطمئن هستید می‌توانید سفارش ترامپولین خود را نهایی کنید.
انواع مدلهای ترامپولین ، چرخ و فلک و … بر اساس نوع و مدل به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم شده و با قیمت به خصوصی در بازارهای فروش ارائه می‌شوند. قیمت مربوط به هر یک از آن‌ها با در نظر گرفتن نوع و مدل این تجهیزات و ابعاد هر یک تعیین می‌شود.

 خرید ترامپولین از تفریح سازان

خرید تراموپولین از تفریح سازان

قبل از خرید ترامپولین قیمت مناسب باید از ویژگی‌هایی که یک ترامپولین داشته باشد تا استاندارد و مناسب استفاده به حساب بیاید آگاه بود؛ پس از بررسی ویژگی‌های لازمه باید با در نظر گرفتن کاربرد، سلیقه و بودجه خود ترامپولین مناسب را انتخاب کرد. ترامپولین‌ها بر اساس ظاهر به چند دسته‌ی ترامپولین گرد، مستطیل، بیضی و چند وجهی تقسیم می‌شوند. رایج‌ترین نوع ترامپولین که به آسیب کمتر حین پرش کمک می‌کند (به علت نیروی گریز از مرکز) ترامپولین گرد است؛ ترامپولین‌های مینی نیز معمولاً گرد و دایره‌ای شکل‌اند.
ترامپولین‌های مستطیل برای فضاهای بزرگ مناسب‌ترند و ترامپولین‌های بیضی به دلیل شکلشان دارای سطح بیشتری برای پرش‌اند. دقت کنید که خرید ترامپولین خانگی کودک، بزرگسالان و یا خرید ترامپولین حرفه‌ای همگی باید از یک فروشگاه اینترنتی و یا حضوری معتبر خریداری شوند تا بتوانیم از خرید ترامپولین‌های تقلبی و با کیفیت نامناسب جلوگیری کنیم.
ترامپولین ورزشی و انواع ترامپولین کودکان در سایت تفریح سازان ارائه می‌شوند. شما می‌توانید، برای اطمینان از خریدی مطمن و ایمن ، قبل از خرید ترامپولین و دیگر وسایل بازی کودکان از جمله الاکلنگ کودک و … با کارشناسان تفریح سازان در ارتباط باشید و ترامپولین مد نظر خود را برای مصارف بازی و ورزش خود خریداری کنید. شما می‌توانید، در کنار ترامپولین از انواع فوتبالدستی تفریح سازان نیز با کیفیت بالا و قیمت مناسب خریداری کنید.

______________________________________________________

سوالات متداول:

1- ترامپولین تا چه اندازه می‌تواند وزن را تحمل کند؟

اگر کودک شما زیر دو سال است ترامپولین خانگی کوچک را پیشنهاد می‌کنیم. انتخاب سایز ترامپولین بستگی به فضایی دارد که برای قرار دادن آن در نظر گرفتید. مشاوران تفریح سازان با توجه به فضا و نیاز شما بهترین ترامپولین کودک را به شما پیشنهاد می‌کنند.

2- خرید ترامپولین کودک چه مزایایی دارد؟

ترامپولین مؤثرترین شکل ورزش است که در پرش مهارت‌های حرکتی هماهنگی و تعادل را افزایش می‌دهد. پریدن برای کاهش استرس عالی است و بازی ترامپولین می‌تواند رفتار را بهبود دهد و باعث افزایش اعتماد به نفس شود.

3- چگونه متوجه شویم که ترامپولینی که انتخاب کردیم برای ما مناسب است؟

اگر ترامپولین مورد نظر شما تمام ملاک‌هایی که در ذهن داشتید را شامل می‌شود، باید بدانید که برای شما مناسب خواهد بود. علاوه بر این موارد، نکاتی مانند: قیمت مناسب، قطعات باکیفیت، ابعاد استاندارد، ایمنی بالا و… هم جزو مهم‌ترین ملاک‌هایی هستند که یک ترامپولین را در رده‌ی مناسب قرار می‌دهند.