بلاگ

مبلمان شهری چیست + تاثیر مبلمان شهری در زیبا سازی شهر

اهمیت وجود مبلمان شهری

به طور کلی هر شهری برای زیبا تر کردن محیط خود نیازمند اجزای مختلفی مانند نیمکت، وسایل بازی کودکان، صندلی ها مختلف، چراغ های پارکی و… هستند. به این نوع وسایل که اکثرا در فضا ها و محیط های شهری مورد استفاده قرار می گیرند، مبلمان شهری گفته می شود.

به عبارت دیگر جنبه استفاده عمومی دارند. این مبلمان بر روی روحیات انسان‌ها تاثیر مثبت گذاشته و سبب افزایش ورود توریست‌ها به یک شهر می‌شوند. اهمیت وجود مبلمان شهری در سطح شهر از آنجا مشخص می‌شود که این وسایل به نوعی زبان ناطق انسان‌ها بوده و هویت انسان‌ها را به توریست‌ها نشان می‌دهند. در چند سال اخیر نقش مبلمان شهری در کشورهای توسعه یافته پررنگ‌تر شده است.

مبلمان شهری چیست؟

در صنعت شهرسازی برای زیباسازی شهرها راه‌های بسیار زیادی وجود دارد یکی از این راه‌ها استفاده از المان‌ها و مبلمان شهری است. برای ساخت مبلمان شهری به فرهنگ و هویت شهروندان یک شهر توجه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال برای زیباسازی شهر وسایلی که جنبه عمومی دارند را به شکلی زیبا طراحی کنند.

مسئولان شهری با بهره‌مندی از المان‌های شهری شهر را برای زندگی راحت‌تر انسان‌ها آماده می‌کند. وجود تزیینات شهر و تجهیزات نورپردازی سبب احساس آرامش و امنیت انسان‌ها می‌شود. مبلمان شهری مقوله‌ای بزرگ در مورد لوازم و اسباب رفاهی در سطح شهر است.

اگر بخواهیم به طور مختصر تعریف مبلمان و اهمیت خرید مبلمان شهری را بیان کنیم باید بگوییم که این وسایل نوعی ابزارآلات زیبا و راحت هستند که در سطح شهر برای تجهیز مکان‌های مختلف نظیر مکان‌های عمومی استفاده می‌شوند. به علاوه این تجهیزات برای افزایش رفاه حال شهروندان نصب می‌شوند. مبلمان شهری می‌توانند یک نیمکت بتنی پارکی یا صندلی‌های فلزی وسایل و تجهیزات ورزشی و غیره باشند. قدمت مبلمان شهری در ایران بسیار بالا است. در دوران گذشته برای زیباسازی شهرها این ابزار آلات را استفاده می‌کردند.

مبلمان شهری را با چه هدفی استفاده می‌کنند؟

آشنایی با انواع مبلمان شهری

وجود بعضی از مبلمان شهری در سطح شهر بسیار مهم هستند و اهمیت وجود مبلمان شهری بسیار زیاد است؛ بنابراین به این دسته از مبلمان شهری مبلمان ضروری می‌گویند. این مبلمان‌ها با توجه به نوع کاربرد و استفاده به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

عدم وجود این مبلمان در سطح شهر مشکلات زیادی برای شهروندان به وجود می‌آورد. از جمله انواع مبلمان شهری ضروری می‌توان به وجود سطل‌های زباله، نیمکت‌ها، سرویس بهداشتی، منابع نوری در کوچه‌ها و خیابان‌ها و غیره اشاره کرد.

وجود چنین المان‌هایی در سطح شهر سبب می‌شود تا شهروندان بتوانند زندگی راحت‌تری را تجربه کنند. این آلمان‌ها باید در مکانی قرار داده شوند تا شهروندان به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند. دسته دیگری از مبلمان شهری وجود دارد که به نام مبلمان شهری تزیینی شناخته می‌شوند.

یکی از اهمیت وجود مبلمان شهری این است که سبب زیباتر شدن ظاهر شده و هویت فرهنگی یک شهر را نشان می‌دهند. از طرف دیگر مبلمان شهری با توجه به مکان نصب به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این تجهیزات در مکان‌های مختلفی نصب شده و کاربردهای گوناگونی دارند. این تجهیزات با استفاده از متریال‌های مختلفی تولید می‌شوند بنابراین از لحاظ ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند.

انواع مبلمان شهری
اطلاع رسانی سرپناه تغذیه و توزیع تزئینی روشنایی نقل و انتقال شهری
ستون های تبلیغاتی کانکس ترانسفورماتور گلدان و گلجای چراغ های راهنمایی و رانندگی، خیابانی و تزئینی پله برقی
نقشه های شهر یا مترو کیوسک های مامورین پلیس، فروش بلیط و تلفن خطوط انتقال و تیرهای هوایی سبدهای تزئینات عناصر نورانی پیاده رو متحرک
ساعت ورودی مترو و قطار شهری دستگاه های توزیع اتوماتیک میله های نصب پرچم (پایه پرچم) نور افکن های میدانی پل عابر پیاده
تابلوهای تبلیغاتی، جهت دهنده و راهنما و نام گذاری کیوسک اطلاع رسانی و راهنمای توریست صندوق ارتباطات میله های نصب رژی و ریسه برج نوری پلکان
تابلوهای اطلاع رسانی رایگان ایستگاه اتوبوس آبخوریها طاق نصرت چراغ های پارکی و کوتاه _

مبلمان شهری به 4 دسته تقسیم می‌شوند

مبلمان شهری به 4 دسته تقسیم می‌شوند از این چهار دسته می‌توان به تجهیزات خیابانی، مبلمان و نیمکت‌های پارکی، مبلمان و تجهیزات ترافیکی، تابلو های تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی اشاره کرد.

تابلوهای اطلاع رسانی نظیر تابلوهای تبلیغاتی، تابلوهای راهنما، علائم ترافیکی، تابلوهای پزشکان، تابلوهای سر درب مغازه، تابلوهای مکان نما نظیر تابلوهای نشان دهنده بیمارستان‌ها و مساجد، تابلوهای جهت دهنده، تلویزیون‌های شهری و… اشاره کرد.

علاوه بر این بعضی از مبلمان شهری مانند ورودی مترو، قطار، اتوبوس و ایستگاه تاکسی، کیوسک فروش بلیط، کیوسک تلفن، عرضه مواد غذایی و گل و… برای آسایش شهروندان نصب می‌شوند.

بعضی از المان‌های شهری مانند آویز گلدان‌های نصب ریسه و… ، تزیینی هستند. برخی دیگر مانند چراغ پارکی و نورافکن‌های ﻣﻴﺪاﻧﯽ جنبه روشنایی دارند. ﭘﻞ ﻋﺎﺑﺮ ﭘﻴﺎدﻩ، پله برقی از جمله المان‌هایی هستند که وظیفه ﻧﻘﻞ و اﻧﺘﻘﺎل را به عهده دارند؛ بنابراین نقش مبلمان شهری در معماری شهری بسیار مهم تلقی می‌شود.

مبلمان شهری را با چه هدفی استفاده می‌کنند؟

برای ایجاد محیطی زیبا، خلاق و راحت برای تمامی شهروندان از مبلمان شهری استفاده می‌کنند. المان‌های شهری که در سراسر شهر نصب هستند به شهروندان این امکان را می‌دهند تا بتوانند در فضای بهتری به فعالیت پرداخته و احساس آرامش داشته باشند.

این ابزارها سبب افزایش خلاقیت انسان‌ها شده و ارتباطی بین محیط طبیعی و مردم برقرار می‌کنند. از جمله اهداف استفاده از این المان‌ها در پیرامون شهر می‌توان به زیباتر شدن محیط شهری اشاره کرد. زیباسازی شهر اهمیت بسیار زیادی دارد. در چند سال اخیر در برخی شهرها برای افزایش زیبایی ظاهر شهر از این مبلمان شهری استفاده می‌کنند. از طرف دیگر برای بالاتر بردن سطح زندگی شهروندان این مبلمان‌ها استفاده می‌شوند.

به‌عنوان مثال برای پاکیزگی شهر و افزایش کیفیت زندگی شهروندان سطل‌های آشغال زیبایی را در قسمت‌های گوناگون شهر قرار می‌دهند. یکی دیگر از اهداف بکارگیری این المان‌ها، به نمایش گذاشتن هویت فرهنگی شهروندان یک شهر است. اهمیت وجود مبلمان شهری آنجا مشخص می‌شود که این مبلمان سبب ایجاد محیطی نوآورانه و خلاقانه برای شهروندان یک شهر می‌شود.

مبلمان شهری شامل چه مواردی است؟

مبلمان شهری دامنه بسیار زیادی دارند. در حقیقت به تمام دستگاه و تجهیزاتی که در فضای باز نصب شده‌اند و جنبه استفاده عمومی دارند مبلمان شهری می‌گویند. این اشیا و وسایل را می‌توانند در محیط‌های گوناگون وجود داشته باشند. وجود مبلمان شهری نامناسب در سطح شهر می‌توانند روی ظاهر شهر تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین مبلمان شهری که هویت و فرهنگ یک شهر را نشان می‌دهند بسیار پر اهمیت تلقی می‌شوند.

نصب تجهیزات و طراحی مناسب در قسمت‌های گوناگون شهر می‌تواند بر روی روحیه توریست‌ها و شهروندان یک شهر تاثیر مثبت بگذارد. بنابراین تمامی ابزارهای ارتباطی و رفاهی و تزئینی که وجه زیبایی به شهر می‌بخشند جزو مبلمان شهری دسته بندی می‌شوند. وقتی متوجه اهمیت وجود مبلمان شهری می‌شوید که بدانید مبلمان شهر را از شهرهای دیگر متمایز می‌کند.

اهمیت وجود مبلمان شهری

مبلمان شهری در زنده کردن حس تعلق خاطر شهروندان به شهر تاثیر مثبت گذاشته و سبب افزایش حس زنده و فعال بودن شهروندان می‌شود. در واقع این ابزارها نوعی نماد از زیرساخت‌های یک شهر بوده و تاریخ و فرهنگ آن شهر را در خود جای‌داده‌اند.

علاوه بر این که مبلمان شهری بر روی احساسات و تفکر انسان تأثیر می‌گذارند می‌توانند نیازهای مختلف انسان‌ها را برطرف کنند. در واقع تنها هدف استفاده از مبلمان شهری در سطح شهر زیباسازی شهر نیست؛ بلکه برای استراحت، ورزش و تفریح در سطح شهر نصب می‌شوند. در واقع وجود تجهیزات پارکی و ورزشی در سطح پارک سبب می‌شود که افراد برای انجام ورزش یا استراحت به پارک مراجعه کنند.

برخی از مواقع افراد برای استراحت بر روی یک نیمکت می‌نشینند و از فضای اطراف خود لذت می‌برند؛ بنابراین اگر بخواهیم اهمیت وجود مبلمان شهری را بیان کنیم باید بگوییم این تجهیزات سبب افزایش سرزندگی و نشاط شهروندان شده و ارتباط بین آنها را بالا می‌برد.

نقش مبلمان شهری در زیباسازی شهر

هدف اصلی از طراحی و نصب مبلمان شهری، ایجاد محیطی زیبا و خلاقانه برای افرادی است که در آن منطقه زندگی می کنند. با به کارگیری مبلمان شهری در این فضاها، افراد می توانند بهتر و راحت تر با محیط ارتباط برقرار کرده و در نتیجه آرامیش و رفاه بیشتری را تجربه کنند. مهم ترین اهداف به کار گیری و نصب مبلمان شهری شامل موارد زیر می شوند.

زیبا تر شدن محیط شهر

به جرئت می توان گفت که اصلی ترین و مهم ترین کاربرد مبلمان شهری، زیبا تر شدن فضای های مختلف شهر است! زیباسازی فضا های مختلف شهر ها از مهم ترین وظایف شهرداری ها محسوب می شوند. از این رو شهرداری ها می توانند با به کار گیری مبلمان شهری در پارک ها و فضا های مختلف، محیط شهری را زیبا تر کنند.

بالا رفتن سطح کیفیت زندگی شهروندان

همچنین با به کارگیری مبلمان شهری در شهر، می توان سطح کیفیت زندگی شهروندان را تا میزان زیادی ارتقا داد! برای مثال با نصب سطل های آشغال در بخش های مختلف محیط های شهری، می توان پاکیزگی شهر را در طولانی مدت تأمین کرد!

حال اگر از سطل های آشغال زیبا و با طراحی مناسب در این محیط های استفاده شود، علاوه بر پاکیزگی شهر می توان سطح کیفیت شهروندان را نیز ارتقا داد.

نمایش هویت فرهنگی شهر

با طراحی و به کارگیری مبلمان شهری خلاقانه متناسب با فرهنگ مناطق و شهر های مختلف، می توان هویت فرهنگی مردم هر منطقه را آشکا کرد! برای مثال می توان از یاد بود اتفاقات مهم تاریخی، سمبل افتخارات یک قوم و…. نام برد.

نقش مبلمان شهری در درمان افسردگی

یکی دیگر از دلایل اهمیت وجود مبلمان شهری تاثیر این تجهیزات در درمان افسردگی است. نقش مبلمان شهری در درمان افسردگی را نمی‌توان نادیده گرفت. مبلمان شهری علاوه بر اینکه سبب زیبایی بصری شهر می‌شود می‌تواند تا حدودی بر روی سلامت فیزیکی و روانی انسان تاثیر گذار باشد.

به‌عنوان‌مثال افراد برای دور شدن از دغدغه‌ها و تنش‌های زندگی می‌توانند ساعتی در پارک استراحت کنند و طبیعت زنده می‌تواند بر روی آنها تاثیر مثبت بگذارد. از طرف دیگر مشاهده زیبایی‌های شهر می‌تواند سبب آسایش روحی و روانی افراد شود. این تجهیزات تنش و اضطراب را از انسان‌ها دور کرده و روحیه بهتری به آنها می‌بخشند.

از طرف دیگر وجود تجهیزات پارکی در سراسر شهر سبب تخلیه انرژی شهروندان می‌شود و در نتیجه آنها را از علائم افسردگی دور می‌کند. تاثیر مبلمان شهری در توسعه گردشگری سبب شد تا این المان‌ها بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرند.

نقش مبلمان شهری در جذب توریست

نقش مبلمان شهری در جذب توریست را نمی‌توان نادیده گرفت. امروزه صنعت گردشگری توسعه بیشتری پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در جذب توریست ظاهر زیبای یک شهر است. مسلماً افراد دوست دارند به شهرهای زیبا مسافرت کنند. یکی دیگر از دلایل اهمیت وجود مبلمان شهری بحث نظافت، سلامت شهروندان و تمیزی شهر است.

شهرهای مختلف با بهره‌گیری از پارامتر و فاکتورهای مهم در جذب توریست به تقویت صنعت گردشگری می‌پردازند؛ بنابراین وجود این تجهیزات در سطح شهر می‌تواند سبب افزایش جذب توریست شود. این تجهیزات موجب جلب رضایت گردشگران شده و از لحاظ اقتصادی برای آن شهر مفید هستند.

هر شهر با توجه به ویژگی‌های ظاهری نظیر پارک‌ها، میدان‌های اصلی، تزئینات شهری و… شناخته می‌شود. وجود امکانات رفاهی، زیبایی شهر، پاکیزگی شهر و امکانات تفریحی و غیره سبب افزایش جذب توریست‌ها می‌شوند.

نقش مبلمان شهری در درمان افسردگی

طراحی مبلمان شهری چگونه است؟

مبلمان شهری در طرح‌های مختلف وجود دارند و اهمیت وجود مبلمان شهری بسیار است. طراحی مبلمان شهری باید متعادل باشد چرا که زیاده روی در طراحی می‌تواند تاثیر معکوس به دنبال داشته باشد. عنوان مثال وجود نیمکت پارکی به تعداد زیاد و در جایگاههای نامناسب در سطح شهر، سبب اختلال در تردد شهروندان می‌شود.

در واقع شلوغ بودن سطح شهر به هیچ عنوان جلوه زیبای ندارد بلکه سبب گره افتادن در کار شهروندان می‌شود. در حقیقت در داخل شهر باید تعادل برقرار باشد تا شهروندان بتوانند در یک محیطی کاملاً مناسب و خلاق فعالیت داشته باشند.

طراحی مبلمان شهری باید جوری باشد تا هم نیاز شهروندان را برطرف کند و هم سبب زیبایی ظاهری شهر شود. در واقع مبلمان شهری باید طوری طراحی شوند تا به زیبایی شهر لطمه‌ای وارد نکنند. به عبارت دیگر بهتر است بگوییم که مبلمان شهری باید کاربردی و زیبا باشند و هویت یک شهر را نشان دهند.

بنابراین مهم‌ترین پارامتر در طراحی المان‌های شهری کاربردی و زیبا بودن آنها است. به علاوه رنگ و فرم المان‌های شهری باید با محیطی که در آن قرار می‌گیرند هماهنگی و سازگاری داشته باشد.

اطلاعاتی در مورد مبلمان شهری مدرن

در چند سال اخیر اهمیت وجود مبلمان شهری برای زیباتر شدن ظاهر شهر در کشورهای مختلف جهان زیاد شده است. این وسایل مورد توجه شهروندان و تروریست‌ها قرار گرفته‌اند چرا که ظاهر شهر را بسیار جذاب‌تر نشان می‌دهند.

این مبلمان برای فرهنگ سازی نیز در سطح شهر قرار می‌گیرند. به عنوان مثال ممکن است یک مبلمان شهری علاوه بر اینکه نیاز شهروندان را برطرف کند، سبب زیباسازی شهر شود و یک پیام فرهنگی به شهروندان منتقل کند. در طراحی المان‌های شهری مدرن از طرح‌های گرافیکی جالب و رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کنند.

یکی از اهمیت وجود مبلمان شهری این است که این مبلمان ظاهر شهر را مدرن‌تر نشان می‌دهند. تاثیر مبلمان شهری در روحیه افراد سبب شد تا مبلمان شهری مدرن مورد توجه قرار گیرد. مبلمان شهری در میدان‌های عمومی، پیاده روها پارک‌ها و غیره نصب می‌شوند. استفاده از سبک مدرن در طراحی مبلمان شهری رواج بسیار زیادی پیدا کرده است.

در این سبک تمرکز اصلی بر روی زوایا و خطوط است. جزئیات زاویه دار مبلمان شهری مدرن سبب بخشیدن شخصیت قوی به این المان‌ها شده است. این مبلمان با توجه به نیاز سالمندان و معلولان نیز طراحی می‌شوند به‌طوری که همه افراد می‌توانند از آنها استفاده کنند.

اطلاعاتی در مورد مبلمان شهری مدرن

جمع بندی

در این مطلب در مورد اهمیت وجود مبلمان شهری و اهمیت وجود آن در محیط شهر بحث کردیم. اجزای مبلمان شــهری در محیط یک شهر سبب ارتقای سطح زندگی شهروندان می‌شود. وجود این ابزار آلات در سطح شهر در زیبایی بصری شهر تاثیر گذار بوده و نشان دهنده هویت و فرهنگ یک شهر هستند. تفریح سازان ارائه دهنده تجهیزات خانه بازی و تجهیزات شهر بازی بوده و این محصولات را در طیف گسترده‌ای عرضه کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *