بلاگ

اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی

اهمیت بازی با کودکان استثنایی و اسباب بازی‌های مناسب کودکان استثنایی

کودکان استثنایی به دلیل شرایط خاصی که دارند به نسبت دیگر کودکان نیاز به رسیدگی‌های بیشتری نیز دارند، همچنین بازی کردن با این کودکان باید به روش‌های مختلف و خاص باشد و اسباب بازی‌هایی دارند که با کودکان دیگر تفاوت دارد البته این تفاوت بیشتر در روش انجام و نحوه بازی با اسباب بازی است و از نظر کلی تفاوت بیشتری با دیگر اسباب بازی‌ها نخواهد داشت.

اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی به گونه‌ای است که دقت و تمرکز این کودکان را بالا می‌برد و به بهبود روند درمانی آن‌ها کمک کرده و باعث می‌شوند که خلاقیت او نیز پرورش یابد.

بازی با اسباب بازی برای کودکان دارای کم توانی جسمی و ذهنی بسیار پیشنهاد می‌شود و تأثیر بسیار زیادی بر افزایش توانایی و ویژگی‌های آن‌ها می‌گذارد. در ادامه به اهمیت بازی با کودکان استثنایی و اسباب بازی‌های مناسب کودکان استثنایی می‌پردازیم.

برای خرید تجهیزات پارکی کلیک کنید.

هدف از خرید اسباب بازی برای کودکان ناتوان

هدف از خرید اسباب بازی برای کودکان ناتوان چیست؟ در این قسمت می‌‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم و اطلاعات بسیار مفیدی را به شما ارائه دهیم. بازی با کودکان استثنایی نه تنها تأثیر بسزایی در بعد جسمانی و فیزیکی آن‌ها دارد؛ بلکه برای آن دسته از کودکانی که از کم توانایی ذهنی رنج می‌برند نیز کمک کننده است.

همچنین بخوانید; بازی کردن والدین با کودک

کودکان استثنایی به دلیل تفاوتی که با کودکان معمولی دارند، بازی کردن با آن‌ها نیز به مراتب دشوارتر و نیازمند این است که بازی‌های تخصصی‌تری با آنها انجام شود. حتی گاهی دیده شده در تجهیزات پارکی نیز تعدادی از اسباب بازی‌ها مناسب کودکان استثنایی است.

در حین بازی با کودکان کم توان ذهنی باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که بازی کردن با آنها صرفاً جنبه سرگرمی نخواهد داشت و باید دارای هدف و نتیجه باشد تا در طولانی مدت تأثیر خوبی روی کودک شما داشته باشد.

برای خرید تجهیزات خانه بازی کلیک کنید.

اسباب بازی برای کودکان دارای کم توانی جسمی و ذهنی

تفاوت بازی کودکان عادی با استثنایی

تفاوت بازی کودکان عادی با استثنایی در چیست؟ همان‌طور که از نام این کودکان پیداست، بازی کردن نیز با آنها با کودکان عادی متفاوت خواهد بود؛ زیرا کودکان استثنایی در عملکرد و بازدهی با کودکان عادی تفاوت دارند. این کودکان کنجکاو نمی‌شوند برای خود چالش ایجاد نمی‌کنند، به دنبال تعامل با افراد دیگر نیستند و نسبت به محیط واکنش‌های کم‌رنگ‌تری را به نسبت کودکان عادی دارند.

همچنین بخوانید; نقش بازی در رشد کودک

باید بدانید کودکان استثنایی به گونه‌ای هستند که علاقه‌ای به اتمام بازی ندارند و نیمه کاره آن را رها می‌کنند همچنین از سخت‌گیری هنگام بازی خوششان نمی‌آید و علاقه‌ای به بازی‌های گروهی و رقابتی از خود نشان نمی‌دهند.

این کودکان علاقه زیادی به تکرار دارند و دوست دارند بازی‌هایی با آن‌ها شود که کوتاه مدت و تکرارشونده باشد؛ زیرا توالی و مراحل بازی ذهن کودک را خسته کرده و از ادامه بازی سرباز می‌زند پس به این نکات در خرید اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی دقت زیادی داشته باشید.

برای خرید وسایل تجهیزات شهربازی کلیک کنید.

توان‌بخشی کودکان در بازی‌ها

گاهی والدین کودکان استثنایی و کم توان گمان می‌کنند بازی کردن با کودکان فقط جنبه سرگرمی دارد و در بازی کردن و در انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی دقت کافی را ندارند.

اما باید بدانند کودکان استثنایی و کم توان به دلیل تأخیر در رشد ذهنی و عملکردی خود با کودکان عادی تفاوت زیادی دارند و اینکه این کودکان قادر نیستند با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار کنند و اغلب گوشه گیر و منزوی هستند؛ والدین با بازی کردن با این کودکان می‌توانند مانع این رفتارها شوند و علاوه بر اینکه کودک سرگرم می‌شود و تأثیر زیادی در افزایش روحیه کودک دارد و همچنین در افزایش مهارت‌ها نیز به او کمک کرده‌اند.

باید در بازی کردن با این دسته از کودکان به این نکته توجه داشته باشید که بگذارید کودک با استقلال بازی کند و شما هدایت گر کامل بازی نباشید.

برای خرید انواع تاب و سرسره کلیک کنید.

نکاتی که در انتخاب اسباب بازی برای کودکان استثنایی باید رعایت کنید

نکاتی که در انتخاب اسباب بازی برای این کودکان باید رعایت کنید!

در این پاراگراف می‌خواهیم به شرح نکاتی که در انتخاب اسباب بازی برای این کودکان باید رعایت کنید، بپردازیم. همان‌طور که در قبل نیز گفته شد بازی کردن فرایندی است که کودکان باید از سر شوق و شادی انجام دهند و اجباری برای بازی کردن وجود نباید داشته باشد.

این مورد برای کودکان استثنایی پررنگ‌تر است و والدین باید بدانند که بازی برای کودکان استثنایی نباید با زور و فشار همراه باشد و همچنین نباید از آنها بخواهند که بازی خاصی را انجام دهند و سلیقه شخصی خود را در انتخاب بازی دخالت دهند.

همچنین بخوانید; بازی های مناسب کودکان در خانه

والدین باید علاقه کودک را پیدا کنند و متوجه شوند که به کدام بازی علاقه‌مند است و با او همان بازی را تکرار کنید. همچنین برای انجام یک بازی خاص اصرار نکنند و از او نخواهند که مطابق میلشان عمل کنند؛ زیرا این کار برای کودکان استثنایی بسیار آسیب زننده است و تأثیری در روند رشد ذهنی آن‌ها نخواهد داشت.

والدین باید در انتخاب اسباب بازی دقت کنند؛ بازی را انتخاب نکنند که تنش و اضطراب را در کودک را افزایش دهد، این کودکان به خاطر شرایط ویژه‌ای که دارند دارای یک اضطراب دائمی و همیشگی هستند و والدین با بازی‌های پرتنش باعث افزایش استرس در آن‌ها می‌شوند.

برای خرید الاکلنگ کلیک کنید.

انواع اسباب بازی و تناسب آن با کودک ناتوان

کودکان استثنایی توانایی کمتری در عملکردهای خود دارند و باید به طریقی عملکردهای ذهنی و جسمانی آنها تقویت شود و این تقویت مشروط بر این است که شما با انواع اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی آشنایی کافی داشته باشید همچنین توانایی مهارت‌های کودک خود را نیز کامل بشناسید.

همچنین بخوانید; بهترین اسباب بازی آموزش کودکان

کودک شما نباید زمانی که دارد با اسباب بازی، بازی می‌کند به ناتوانی خود پی برده و بازی برایش سخت و پیچیده باشد. بهترین اسباب بازی برای کودکان استثنایی، بازی است که ساده باشد کودک شما به تنهایی نیز قادر به انجام آن باشد همچنین این کودکان روحیه به شدت لطیفی دارند و زمانی که در یک بازی بازنده شوند بسیار سرخورده و دلسرد می‌شوند؛ پس در انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که کودک شما بتواند به سادگی در این بازی برنده شود.

 بازی اعداد با کودک بسیار می‌تواند در رشد ذهن و بهره هوشی او تأثیر گذار باشد پس در یاد دادن اعداد به کودک استثنایی خود غافل نشوید.

برای خرید فوتبالدستی کلیک کنید.

ویژگی اسباب بازی‌های مناسب کودکان استثنایی

ویژگی اسباب بازی‌های مناسب کودکان استثنایی

اسباب بازی‌هایی که برای کودکان تهیه می‌شود باید دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی باشد؛ اما برای خرید اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی باید دقت ویژه‌تری داشته باشید و همچنین این اسباب بازی‌ها باید دارای اصول و قواعدی باشند که در اسباب بازی‌های عادی چندان حائز اهمیت نیستند.

همچنین بخوانید; تربیت فرزند پسر

یکی از مواردی که در خرید اسباب بازی باید به آن توجه داشته باشید این است که جنس آن باید نرم بوده و دارای لبه‌های تیز و برنده نباشد و همچنین از مقاومت بالاتری برخوردار باشد. کودکان استثنایی به دلیل شرایطی که دارند علاقه و میل چندانی به بازی کردن ندارند؛ اما شما با انتخاب اسباب بازی‌هایی با رنگ‌های شاد و جذاب سبب تحریک او می‌شوید و میل کودک را برای بازی افزایش می‌دهید.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی دارد این است که سبک باشد و کودک برای جابه‌جایی آن کلافه نشود و شما مجبور نباشید در طول بازی با او همراه باشید و وسیله بازی را برای او حمل کنید.

برای خرید بازی های فومی کلیک کنید.

بازی درمانی یک روش نوین

کودکان دارای معلولیت ذهنی و یا کم توان نیز مانند سایر کودکان حق این را دارند که بازی کنند و هیجانات خود را تخلیه کنند و والدین این کودکان نباید این نیاز کودک را نادیده بگیرند همچنین بازی‌های مناسب کودکان معلولیت ذهنی سبب تقویت توانایی‌های وی می‌گردد و به تنظیم عواطف و احساسات او نیز کمک بسیاری خواهد کرد.

شاید با خود بگویید اسباب بازی‌های مناسب کودکان استثنایی تفاوت بسیار زیادی با سایر اسباب بازی‌ها دارد؛ ولی باید بگویم که این‌گونه نیست، بسیاری از این وسایل مشابه هستند؛ اما کمی ساده‌تر و اینکه والدین در انتخاب و کاربرد آن و بازی با کودک باید صبر و حوصله بیشتر به خرج دهند و برای آموزش کودک خود وقت بیشتری بگذارد.

پس اگر می‌خواهید کودک شما از نظر جسمی و ذهنی رشدی داشته باشد و پیشرفت بیشتری داشته باشد حتماً از بازی با او غافل نشوید و با کودک خود وقت بگذرانید تا او نیز کمی احساس بهتری داشته باشد و گمان نکند به دلیل کم توانی، محکوم به بی توجهی نیز است.

برای خرید سرسره بادی کلیک کنید.

معیار انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان استثنایی

انتخاب اسباب بازی برای کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر این کودک ناتوان و دارای معلولیت جسمی و یا ذهنی نیز باشد این مورد حائز اهمیت تر می‌شود. برای انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی باید معیارهایی را در نظر داشته باشید تا در انتخابتان دچار اشتباه نشوید و همچنین اسباب بازی برای کودک کاربرد خوبی داشته باشد.

همچنین بخوانید; تربیت فرزند دختر

اولین معیاری که باید در نظر داشته باشید این است که توانایی کودک شما در چه حدی است و با توجه به توانایی‌های وی اقدام به خرید اسباب بازی نمایید. اسباب بازی که برای کودک کم توان انتخاب می‌کنید باید بتواند توانایی ارتباط برقرار کردن را در کودک شما تقویت کند و همچنین موجب پرورش توانایی‌های ذهنی و جسمی او گردد.

بازی برای کودکان کم توان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی نیز باید مورد توجه والدین قرار بگیرد همچنین معیار دیگری که در انتخاب اسباب بازی وجود دارد این است که برای کودک شما خطری نداشته باشد و نتواند در طول بازی به کودک شما آسیب بزند.

برای خرید مری گراند کلیک کنید.

آیا اسباب بازی‌ها نقش درمانی دارند؟

اسباب بازی برای کودکانی که از توانایی کاملی برخوردار نیستند بیشتر از آنکه جنبه سرگرمی داشته باشند نقش درمانی را برای کودکان ایفا می‌کنند. اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی باید مناسب کودکانی باشد که در حرکات حسی، زبانی، شناختی، عاطفی و اجتماعی دچار مشکل شده‌اند.

همچنین باید این قابلیت را داشته باشد که فرد کمک کنند، والدین و یا مربی نیز بتوانند در بازی شریک شوند و با او همراهی کنند. بازی‌های انفرادی که شخص دیگری نمی‌تواند در روند بازی تأثیر داشته باشد برای این کودکان مناسب نمی‌باشد.

والدین با دخیل شدن در بازی کودکان استثنایی به آن‌ها نکاتی را نیز آموزش می‌دهند. کودکانی که از نظر فیزیکی آسیب دیده و ناتوان هستند نیازمند به اسباب بازی‌های هستند که بتواند در آن‌ها درگیری فیزیکی ایجاد کرده و اندام‌های حرکتی او را به چالش بکشاند و باعث تقویت اندام‌های حرکتی او شود.

همچنین بخوانید; بازی های پلی اتیلنی کودک

دخیل شدن والدین در بازی کودکان استثنایی

تعدادی از اسباب بازی‌های مناسب کودکان استثنایی

اسباب بازی‌های متنوع و مختلفی برای کودکان استثنایی وجود دارد؛ ولی شما باید با توجه به موارد بالا و معیارهایی که مدنظر دارید اقدام به خرید آن بکنید. در ادامه به تعدادی از این وسایل اشاره می‌کنیم:

لگو و اسباب بازی‌های ساختنی: این اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی است؛ زیرا دارای خاصیت انعطاف پذیری و تنوع بالایی است همچنین بازی چندان پیچیده‌ای نیست و کودک شما دچار دلسردی نخواهد شد و از بازی با آن لذت خواهد برد به‌ویژه این بازی حس همکاری را در کودک شما تقویت کرده و به رشد او کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید; بازی گروهی کودکان

توپ‌ها: بسیاری از کودکانی که از مشکلات حسی رنج می‌برند و حس لامسه آن‌ها دارای مشکل است از بازی با این وسیله بسیار لذت خواهند برد

پازل‌ها: می‌تواند نمونه‌ای از اسباب بازی‌های مفید برای کودکان استثنایی به شمار آید و کودکان با پازل بازی علاوه بر اینکه سرگرم می‌شوند، شخصیت‌های کارتنی را نیز یاد گرفته و حافظه تصویری‌شان تقویت می‌گردد همچنین باعث می‌شود هیجان کودک نیز بیشتر شود.

اما در انتخاب پازل حتماً دقت داشته باشید که طرح ساده و تعداد تکه‌های کمی داشته باشد تا کودکان دچار سردرگمی نشود و بتواند آن را انجام دهد و کامل کند.

همچنین بخوانید; بازی اعداد با کودک

جمع بندی

درنهایت با توجه به مطالبی که برایتان گفتیم اسباب بازی‌های متنوعی برای کودکان استثنایی وجود دارد که می‌تواند در تقویت ادراک و حواس و همچنین لامسه آن‌ها تأثیر گذاشته و موجب تقویت آن گردد.

انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما این اهمیت برای کودکان استثنایی دوچندان می‌شود و شما این نکته را باید در نظر داشته باشید که کودکان کم توان مانند کودکان دیگر باید از دوره‌های مختلف زندگی خود لذت ببرند و بتوانند؛ مانند سایر هم سن و سالان خود شاد زندگی کنند و بازی کردن را تجربه کنند.

شما با تهیه اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی و وقت گذراندن با این کودکان حس خوبی را در آن‌ها به وجود آورده که می‌توانید تأثیر بسیار مثبتی در روند درمانی آن‌ها به وجود می‌آورید.

1.5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *