بلاگ

راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند

راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند و کاربرد آن

درست است خرید کالسکه برای کودک هیجان انگیز است؛ اما برای انتخاب بهترین کالسکه، نیاز به یک راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند اصولی است که با توجه به کیفیت و ویژگی‌های گفته شده در راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند باید خریداری شوند.

سن و وزن کودک، فعالیت و سبک زندگی مادر، امنیت و راحتی کودک از جمله عوامل تعیین کننده در بهترین کالسکه برای فرزند هستند. در خرید بهترین کالسکه باید امنیت و راحتی کودک را اولویت اول و شرایط، بودجه مالی والدین و سلیقه را اولویت دوم قرار داد. در ادامه با انواع کالسکه، کاربرد و تفاوت‌های آن‌ها آشنا می‌شویم.

کالسکه چیست و کاربرد آن

امروزه یکی از اصلی‌ترین لوازم در سیسمونی کودک، کالسکه است؛ وسیله‌ای که برای حمل کودک در ماشین و مسیر‌های خارج از منزل مانند پیاده‌رو‌ها، معابر و پارک استفاده می‌شود و به مادر این امکان را می‌دهد تا بدون ایجاد اختلالی در فعالیت‌های روزانه‌اش کودک را همراه خود داشته باشد.

برای خرید تجهیزات پارکی کلیک کنید.

انواع کالسکه تک نفره

 • کالسکه معمولی

کالسکه معمولی از جمله کالسکه‌های چندمنظوره و مناسب برای مسیرهای مرسوم مانند پارک، زمین آسفالت و پیاده‌روهای سطح شهر است. برخی از انواع کالسکه معمولی با صندلی خودرو نوزاد یا کریر هماهنگ‌اند و یا دارای قابلیت خم شدن به صورت 180 درجه جهت راحتی و خواب آرام کودک هستند؛ تعداد کمی از کالسکه‌های معمولی موجود در بازار این دو ویژگی خاص را باهم پشتیبانی می‌کنند.

استفاده آسان از کالسکه، تنوع بالا جهت خرید متناسب با فعالیت‌های روزمره مادران و ساختار محکم از مزایا این نوع کالسکه‌ی بچه‌اند. راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند در مقایسه دو نوع معمولی و چتری: عدم تناسب با حمل‌ونقل توسط وسایل نقلیه عمومی، سنگین‌تر بودن اغلب کالسکه‌های معمولی نسبت به کالسکه‌های چتری و مناسب نبودن برخی انواع آن برای نوزادان زیر 6 ماه از جمله معایب کالسکه‌های معمولی‌اند.

انواع کالسکه تک نفره تفریح سازان

 • کالسکه چتری یا عصایی

وجود دسته‌های خمیده موجب نام عصایی و یا چتری در این ‌نوع کالسکه‌ها شده‌اند. کالسکه‌های عصایی با وزن کم و سبکی‌شان طی کردن مسافت طولانی با کودک را ممکن ساختند. این نوع کالسکه‌ها به راحتی جمع می‌شوند و قابلیت حمل در مکان‌های کوچک مانند وسایل نقلیه عمومی و هواپیما را دارند همچنین بدنه و ساختار محکم از جمله ویژگی‌ مثبت دیگر آن‌ها است.

فضای کوچک درون کالسکه، وجود چرخ‌های پلاستیکی کوچک و همچنین فاقد قابلیت صندلی خودرو کودک شدن از جمله معایب کالسکه‌های چتری هستند. دقت کنید برای کودکان زیر 6 ماه بهتر است کالسکه‌ای را تهیه کنید که دارای تکیه‌گاه باشد و یا قابلیت خم شدن کامل را داشته باشد؛ این نوع کالسکه برای کودکان زیر 6 ماه مناسب نیست.

 • کالسکه مرکب یا مدولار

کالسکه‌های مرکب را می‌توان متناسب با نیازهای مکرر و در حال تغییر کودک در حال رشد تغییر داد. در رابطه با بهترین کالسکه برای نوزاد در هر سنی می‌توان کالسکه مرکب را معرفی کرد؛ زیرا مدل‌های دارای گهواره، صندلی خودرو کودک و همچنین صندلی با قابلیت خم شدن نیز در بازار وجود دارد. اغلب این نوع کالسکه‌ها محدودیت وزن 22.5 کیلوگرمی دارند و همچنین نسبت به سایر کالسکه‌ها دارای قیمت بالاتری هستند.

 • کالسکه صندلی خودرو

این نوع کالسکه‌ی بچگانه در واقع صندلی خودرو با قالب و فریم کالسکه هستند که این قالب در زیر صندلی به هنگام نیاز جمع می‌شود. داشتن کالسکه و صندلی خودرو کودک به صورت هم‌زمان نوعی مزیت برای کالا محسوب می‌شود و سنگینی و سختی در بلند کردن این‌کالسکه‌ها هم عیبی قابل ملاحظه است.

 • چهار چرخ حامل نشیمنگاه

این نوع کالسکه برخلاف نوع قبلی سبک است؛ اما صندلی خودرو کودک ندارد. والدین می‌توانند کریر متناسب با فریم کالسکه را تهیه کنند؛ اما ممکن است کریر و کالسکه‌ آن‌چنان که باید با هم جور و فیت نباشند. این‌کالسکه‌ها قیمت مناسبی دارند.

برای خرید تجهیزات خانه بازی کلیک کنید.

کالسکه‌های تک نفره مختص شرایط و سبک زندگی والدین

کالسکه‌های تک نفره مختص شرایط و سبک زندگی والدین

 • کالسکه مسافرتی

اگر خانواده‌ای اهل سفر هستید بهترین کالسکه بچه برای شما کالسکه مسافرتی است. قابلیت جدا شدن کریر از روی پایه و انتقال آن روی بند کالسکه این امکان را فراهم کرده تا سفر با کودک راحت‌تر باشد.

صندلی خودرو نوزاد، تکیه‌گاه قابل تنظیم و کالسکه شامل کالسکه مسافرتی‌اند؛ با استفاده از تکیه‌گاه قابل تنظیم می‌توان به نشستن کودک کمک کرد همچنین قابلیت خم شدن 180 درجه این نوع کالسکه و وجود صندلی خودرو کودک موجب شده بدون برهم زدن خواب آرام کودک بتوان آن را به راحتی جابه‌جا کرد.

قابلیت استفاده از این نوع کالسکه حتی پس از بزرگ‌تر شدن کودک از طریق تغییر کاربری کالسکه به صندلی خودرو کودک، ویژگی‌ای است که ارزش خرید این نوع کالا را بالا برده. سنگین، حجیم و دست‌وپا گیرتر بودن این نوع کالسکه از معایبش است.

 • کالسکه مخصوص پیاده‌روی

این نوع کالسکه‌ها مجهز به چرخ‌های بزرگ با قابلیت چرخش و قفل شدن (چرخ‌های جلو) هستند که این مزیت کالسکه را برای پیاده‌روی مادر شخصی سازی کرده است. عمر مفید بیشتر این نوع کالسکه‌ها نسبت به سایر کالسکه‌ها مزیت خوبی محسوب می‌شود.

دقت کنید ازآنجاکه این چرخ‌ها با باد پر شده‌اند باید چند وقت یک بار آن‌ها را چک کنید تا کم باد نشده باشند. وزن سنگین و اندازه بزرگ، معایب کالسکه‌ پیاده‌روی هستند. بیشتر کالسکه‌های پیاده‌روی برای دویدن و پیاده‌روی سریع‌اند و برای کودکان زیر 1 سال توصیه نمی‌شوند.

همچنین بخوانید; دلیل بازی نکردن کودکان

انواع کالسکه‌های دوقلو

انواع کالسکه‌های دوقلو

اگر فرزندان چندقلو و یا بیش از یک فرزند زیر 4 سال دارید می‌توانید از کالسکه‌های دوقلو استفاده کنید.

 • کالسکه‌ی دوقلو پشت سر هم

دو صندلی به طور قطاری پشت سر هم قرار گرفته‌اند به گونه‌ای که کودک عقبی امکان مشاهده صندلی جلویی را دارد. در برخی از انواع این مدل، امکان جدا کردن و کنار هم گذاشتن کالسکه‌ها وجود دارد. فضای اشغال شده کمتر نیز از مزایا این نوع کالسکه است.

در این نوع ممکن است کنترل کالسکه و عبور آن از لبه‌ی پیاده‌رو سخت باشد همچنین گاها پیش می‌آید که برای پاهای فرزند عقبی دچار کمبود فضا باشیم. راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند در مقایسه بین دو نوع دوقلو و سایدبای‌ساید: هنگام خرید توجه باید داشت که به دلیل عرض بیشتر کالسکه‌های سایدبای‌ساید گاها عبور از پیاده‌رو و معابر ناممکن و یا به سختی انجام می‌شود پس انتخاب کالسکه‌ی دوقلو عاقلانه‌تر است.

 • کالسکه دوقلو سایدبای‌ساید

دو صندلی کنار هم قرار گرفته‌اند و برای کودکان دارای وزن مشابه بهترین استفاده را دارد؛ در صورت تفاوت زیاد وزن‌ها امکان مانور سخت و خم شدن کالسکه‌ها وجود دارد. برخی از انواع این مدل کالسکه را می‌توان به شکل کالسکه دوقلو پشت سر هم تبدیل کرد تا عبور از معابر و پیاده‌روها آسان‌تر شود.

اغلب صندلی‌های کالسکه سایدبای‌ساید قابلیت خم شدن 180 درجه‌ای را نیز دارند. در مواردی دیده شده که یکی از صندلی‌های خودرو کودک به خوبی در جایگاه خود قرار نمی‌گیرند و یا عرض کالسکه برای عرض ورودی ماشین مناسب نمی‌باشد.

همچنین بخوانید; تجهیز ویلا برای کودکان

کالسکه‌های قابل تبدیل

 در این نوع کالسکه‌ها، قابلیت تبدیل کالسکه تک نفره به دو نفره، اضافه کردن صندلی خودرو کودک، گهواره یا سکو (برای ایستادن و نشستن کودک دیگر) وجود دارد. امکان اضافه نمودن کودک سوم در بخش جلویی یا پشتی و همچنین انعطاف پذیری بالا از مزایا این نوع کالسکه‌ها است. این نوع کالسکه‌ها معمولاً گران قیمت و سنگین هستند.

چند مورد از ویژگی‌های قابل بررسی قبل از خرید کالسکه

برای انتخاب بهترین مدل کالسکه کودک باید ویژگی‌های لازم و ضروری یک کالسکه را بدانیم:

 • سیستم نگهدارنده پنج نقطه‌ای

از مهم‌ترین ویژگی‌های کالسکه که اغلب کالسکه‌های موجود در بازار شامل آن می‌شوند سیستم پنج نقطه‌ای است. کارکرد این قابلیت به این‌گونه است که بندهای بالای شانه، کمر و بین پاهای کودک را محکم نگه داشته تا در مسیرهای دارای پیچ و یا پستی و بلندی‌های مسیر کودک از کالسکه خارج نشود.

ویژگی‌های قابل بررسی قبل از خرید کالسکه

 • تاشوندگی

طبق راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند، بهترین کالسکه دارای قابلیت تاشوندگی است. برای مادران، تاشوندگی راحت در عرض چند ثانیه با یک دست قابلیتی مهم است که همه کالسکه‌ها ندارند و بسیاری از آن‌ها برای جمع شدن و باز شدن نیاز به هر دو دست دارند.

 • سایبان و شیلد

محافظت از پوست لطیف کودک در مقابل آفتاب، قطرات ریز باران و برف و باد امری مهم است که می‌توان توسط سایبان و شیلد آن را به نحو احسنت انجام داد.

سایبان با پوشش کامل و سایبان کوتاه با قابلیت جمع شدن و یا نشدن، تهویه مناسب هوا از طریق پارچه سایبان در مدل‌های مختلف متفاوت است که طبق راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند باید قبل از خرید مورد برسی قرار گیرد. اگر کالسکه فرزندتان شیلد ندارد امکان خرید شلید مناسب و اضافه کردن به کالسکه نیز وجود دارد.

 • سبد

وجود سبد در زیر کالسکه به مادر این امکان را می‌دهد وسایل دیگرش را درون کالسکه قرار دهد تا تمام کنترل خود را روی کالسکه بگذارد همچنین برخی از مدل‌های کالسکه دارای فضاهای زیپ‌دار هستند تا وسایلی مانند کلید، موبایل و کیف پول درونش قرار گیرد.

 • دسته‌های کالسکه

اغلب کالسکه‌ها دارای بالشتک‌های ضخیم با قابلیت تنظیم برای اندازه و زاویه‌اند. راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند در مقایسه کالسکه عصایی با سایر کالسکه‌ها: کالسکه‌های عصایی به جای یک دسته دارای دو دسته جداگانه‌اند که امکان مانور و کنترل حرکت با یک دست را برای والد کمی دشوارتر می‌کند.

 • روکش داخلی و خارجی

انواع پارچه با طرح‌های مختلف در روکش داخلی و خارجی کالسکه قابل استفاده‌اند و از این بابت دست والد برای خرید باز است. در هنگام خرید به جنس، قابلیت شست‌وشو و ضد حساسیت بودن روکش‌ها دقت کنید.

کالسکه ایرانی یا خارجی

انواع کالسکه‌های تک نفره، دوقلو، سرویس کالسکه و کریر و کالسکه مسافرتی در بازار موجود است؛ اما لزوماً نیازی به خرید بهترین کالسکه بچه خارجی نیست؛ بلکه والدین می‌توانند با خرید از برندهای با کیفیت ایرانی ضمن خرید خود از کالای ایرانی حمایت کنند و همچنین از خدمات پس از فروش کالا در صورت نیاز استفاده کنند. در ادامه با انواعی از بهترین کالسکه بچه ایرانی آشنا می‌شویم.

همچنین بخوانید; تربیت فرزند پسر

چه زمانی باید برای فرزندمان کالسکه بخریم

سؤال رایج افراد در ارتباط با این موضوع این است که کالسکه برای چه سنی مناسب است؟ انواع کالسکه برای کودکان 0 تا 4 سال در بازار موجود است که هرکدام وزن قابل تحمل و ابعاد متفاوتی دارند. خرید کالسکه برای کودک زیر 6 ماه باید و نباید‌هایی دارد که باید حتماً در نظر گرفته شود.

وجود بند‌های ایمنی برای حمایت سروگردن، قابلیت تاشدگی و خم شدن 180 درجه دو نمونه از موارد ضروری برای کالسکه کودکان زیر 6 ماه است.

همچنین بخوانید; نقش بازی در رشد کودک

ایمنی و امنیت کالسکه

هدف اصلی از خرید کالسکه ایجاد محیطی امن و راحت برای فرزند است. طبق راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند چند مورد باید برای اطمینان از ایمنی کالسکه بررسی شود.

 • وضعیت و کیفیت چرخ‌ها

هر چقدر چرخ‌ها بزرگ‌تر باشند امکان مانور و کنترل توسط والد بیشتر و راحت‌تر است.

 • ترمز کالسکه

ابزاری ضروری برای حفظ سلامت و ایمنی کودک، ترمز کالسکه است. ترمز کالسکه بسته به مدل آن می‌تواند ترمز پدالی یا ترمز در پشت فریم کالسکه باشد.

 • چرخ و لرزه‌گیر

چرخ‌های بزرگ برخلاف چرخ‌های کوچک برای کالسکه امکان مانور و کنترل را برای مادر راحت‌تر می‌کند. اغلب کالسکه‌های موجود در بازار دارای لرزه‌گیر هستند که سواری راحت و بدون لرزش زیاد را به کودک هدیه می‌کند.

 • کمربندهای ایمنی

جهت ایمنی کودک و در راستا راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند باید به کیفیت و اتصالات کمربند‌ها دقت شود تا کودک از درون کالسکه به خارج نیفتد. وجود اتصال پنج نقطه‌ای در کالسکه نیز الزامی است.

همچنین بخوانید; تربیت فرزند دختر

ایمنی و امنیت کالسکه

ست کالسکه یا کالسکه تک

ست کالسکه شامل صندلی خودرو کودک، ساک برای وسایل کودک و مادر، کالسکه و گاها روروئک است. اگر والدین اهل سفر، گردش و کار بیرون از منزل هستند، بهتر است ست کالسکه را خریداری کنند. خرید بهترین برند کالسکه مسافرتی طبق راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند می‌تواند مقرون به صرفه و پاسخگوی نیاز والد و فرزند باشد در غیر این صورت خرید کالسکه تک، گزینه‌ی بهتری است.

جمع بندی

آشنایی با راهنمای خرید بهترین کالسکه برای فرزند و چند مدل از بهترین کالسکه بچه در ایران به والدین کودک کمک می‌کند با توجه به بودجه خود بهترین خرید را برای کودک خود داشته باشند و آرامش را در محیط‌های گوناگون حتی کنار تجهیزات پارکی و سروصدا دیگر کودکان به فرزندشان هدیه کنند.

امکان خرید کالسکه متناسب با سبک زندگی والدین مانند والدین علاقه‌مند به سفر و یا پیاده‌روی و دویدن زندگی همراه کودک را آسان کرده است. تربیت فرزند دختر و همچنین تربیت فرزند پسر از وظایف مهم والدین است؛ اما در مرحله اول و ابتدای زندگی کودکان باید محیطی امن و راحت برای رشدشان تهیه کرد.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *