بلاگ

چک لیست تجهیزات مهد کودک

چک لیست تجهیزات مهدکودک

مهدکودک‌ها سال‌هاست که در ایران گسترش پیدا کرده‌اند و بسیاری که مادران شاغل و حتی خانه دار کودکان خود را به مهدها می‌سپارد، البته که این مکان علاوه بر ایجاد سرگرمی برای کودکان در رشد مهارت‌های فردی و اجتماعی وی نیز تأثیرگذار هستند. اگر شما کسی هستید که مهدکودکی تازه تأسیس کرده‌اید و به فکر شروع کار خود هستید بی‌شک تجهیز مهد کودک می‌تواند اولین و مهم‌ترین کار پیش‌روی شما باشد.

شاید این کار در ظاهر ساده باشد؛ ولی نکته‌هایی دارد که حائز اهمیت است. قبل از خرید پیشنهاد ما این است که چک لیست تجهیزات مهد کودک را تهیه کنید تا بدانید به چه چیزهایی نیازمند هستید و بعد اقدام به خرید نمایید. در ادامه برای شما چک لیست تجهیزات مهد کودک را آورده‌ایم تا کارتان راحت‌تر باشد.

 

خرید انواع میز و صندلی کودک با قیمت استثنائی

 

معیارهای تهیه لیست تجهیزات برای مهد کودک

خب شما اقدام به تأسیس یک مهد کودک در شهر خود کرده‌اید و به دنبال این هستید که آن را تجهیز کنید، اگر می‌خواهید بی‌محابا به بازار بروید و شروع به خرید کنید باید بگویم که کار اشتباهی را در پیش گرفته‌اید، قبل از این که اقدام خرید وسایلی کنید باید یک چک لیست از تجهیزاتی که برای مهدکودک خود نیاز دارید بنویسید.

خب سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که برای تهیه چک لیست لوازم مهد کودک باید به چه نکاتی توجه کرد و چه معیارهایی را در نظر داشت؟ ما در ادامه به اینکه چه معیارهایی باید در تهیه چک لیست مورد توجه قرار بگیرد پرداخته‌ایم.

 

برای دیدن انواع تاب و سرسره کلیک کنید

 

معیارهای تهیه لیست تجهیزات برای مهد کودک

طراحی دکور؛ امری مهم در خرید تجهیزات مهدهای کودک

بعد از اینکه یک مکان برای تأسیس مهد کودک انتخاب و خریداری کردید کار بعدی که باید انجام دهید این است که بدانید دکوراسیون داخلی مهد کودک شما می‌خواهید چگونه باشد؟ هارمونی رنگ‌ها را بدانید و در کل این نکته را به خاطر داشته باشید مهدهای کودک شهربازی نیستند که نیازمند تجهیزات عظیم‌الجثه باشد؛ زیرا در این مکان بیشتر به رشد مهارت‌های فکری و ذهنی کودک توجه می‌شود و وظیفه نگهداری کودک را برعهده دارند.

از بحث اصلی دور نشویم گفتیم که باید به دکوراسیون داخلی و اینکه چگونه باشد توجه کنید، اگر در این امر تخصص کافی را ندارید می‌توانید از افراد متخصص کمک بگیرید و یا از اینترنت ایده بگیرید و بعد از آنکه مشخص شد رنگ و دکور مورد نظر شما چیست و تعداد تجهیزاتی که به آن نیاز دارید را هم در چک لیست تجهیزات مهد کودک یادداشت کردید؛ نسبت به خرید اقدام کنید.

 

خرید استخر توپ کودک در طرح های متنوع

 

هزینه مدنظر شما چقدر است؟

قبل از اینکه چک لیست لوازم مورد نیاز مهد کودک را بنویسید به اولین نکته‌ای که باید توجه کنید این است که قرار است چقدر هزینه تجهیزات مهد کودک شما بشود و یا بودجه تمام شده شما برای این کار چقدر است، در این روزها به دلیل نوسانات ارزی و افزایش قیمت‌ها، قیمت اجناس ثابت نیستند پس نمی‌توان عدد خاصی را عنوان کرد. شما می‌توانید با بررسی‌های میدانی و بازارها از قیمت روز باخبر شوید.

به‌عنوان‌مثال اگر هزینه تجهیزات مهدکودک را 60 میلیون در نظر بگیریم به این معنی نیست که شما قطعاً باید همین هزینه را بکنید شاید بخواهید تجهیزاتتان تنوع کمتری داشته باشند پس هزینه کمتری را نیز پرداخت می‌کنید. درنهایت شما در کنار چک لیست تجهیزات باید لیست قیمت تجهیزات مهد کودک را نیز به همراه داشته باشید.

برخی از افرادی که قصد تأسیس همچنین مکانی را برای کودکان دارند به فکر این می‌افتند که وسایل دست دوم برای مهدکودک تهیه کنند به این صورت هزینه کمتری را باید برای تجهیزات در نظر بگیرند.

شاید با این کار شما در هزینه صرفه‌جویی کرده باشید؛ ولی نکته اصلی در خرید تجهیزات که کیفیت و استاندارد است را نادیده گرفته‌اید؛ زیرا دلیل اغلب افرادی که اقدام به فروش تجهیزات مهدکودک خود با قیمت کم می‌کنند این است که تجهیزات قدیمی شده‌اند و شما با خرید آن نه تنها سود بلکه در طولانی مدت ضرر نیز کرده‌اید.

البته هستند کسانی که به دلیل جابه‌جایی و یا تغییر فعالیت اقدام به فروش تجهیزات خود می‌کنند و تمامی اجناسشان نو است پس خرید این نوع از اجناس دست دوم با نو و آکبند فرق چندانی نخواهد داشت.

 

برای دیدن قیمت الاکلنگ کودک کلیک کنید

 

رده سنی کودکان می‌تواند در لیست تجهیزات اثرگذار باشد!

رده سنی کودکان می‌تواند در لیست تجهیزات اثرگذار باشد!

دومین موردی که در تهیه چک لیست خرید وسایل مهد کودک باید به آن توجه داشته باشید این است که مهد کودکی که قرار است راه‌اندازی کنید به چه کودکان با چه رده سنی قرار است خدمات ارائه دهد.

به‌عنوان‌مثال اگر شما قرار نیست کودکان زیر 3 سال را نگهداری کنید و یا شرایط نگهداری آن‌ها را به هر دلیل ندارید پس لازم نیست وسایلی که مربوط که این رده سنی است را تهیه کنید و هزینه خود را برای رده‌های سنی بالاتر بگذارید.

اگر قصد این را دارید که کودکان زیر 2 سال را در مهد کودک خود نگهداری کنید باید به فکر خرید موارد زیر باشید:

  • خرید تخت‌هایی برای نگهداری از نوزادان که دارای حفاظ باشد.
  • اسباب بازی‌هایی که نرم باشند و مناسب رده سنی آن‌ها باشد.
  • همچنین کف مهدکودک نیز باید دارای کف‌پوش‌های مناسبی باشد که کودکان هنگام حرکت آسیب نبینند.
  • در صورتی که می‌خواهید به کودکان بالای دو سال خدمات ارائه دهید از خرید وسایل بالا چشم‌پوشی کنید. تعدادی از لوازمی که باید در لیستی از تجهیزات مهد کودک قرار دهید: وسایل بازی؛ مانند سرسره و تاب
  • میز و صندلی با طرح و رنگ‌های جذاب
  • خرید تجهیزاتی برای ایجاد ایمنی مانند کف‌پوش‌ها و ضربه‌گیر
  • وسایلی برای انجام کارهای هنری و مهارتی

 

خرید هنداسپید با قیمت مناسب از تفریح سازان

 

متراژ مکان مدنظر شما چقدر است؟

از سؤالاتی که قبل از تهیه چک لیست تجهیزات مهد کودک باید به آن پاسخ بدهید این است که متراژ مدنظر من برای تجهیز یک مهدکودک چقدر است؟ آیا خرید وسایل بزرگ بازی اصلاً عاقلانه است یا خیر؟

اگر متراژ محل تأسیس مهدکودک شما کم باشد باید هزینه کمتری به تجهیز آن بدهید؛ زیرا دیگر وسایل بزرگ مانند استخر توپ بزرگ، سرسره‌های بزرگ و مارپیچ، ترامپولین بزرگ، کلبه‌های بازی و یا شهر ترافیک یا شهر مشاغل و غیره از چک لیست تجهیزات مهد کودک‌های تازه تأسیس خط می‌خورد.

البته جای آن را وسایل کوچک‌تر می‌گیرد؛ ولی بازهم اندازه وسایل بزرگ هزینه‌بر نمی‌باشند. در صورتی که فضای بزرگی در اختیار شماست؛ پس هم دست شما برای تهیه لیست تجهیزات مهد کودک باز است و نیازی به این فکر ندارید که آیا این وسیله در این مکان جا می‌شود یا خیر و هم اینکه هزینه بالاتری هم باید برای تجهیز آن بدهید.

 

برای مشاهده و خرید ترامپولین کلیک کنید

 

تجهیزاتی که در لیست قرار می‌گیرند باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

همان‌طور که در بالاتر به آن اشاره کردیم در تهیه چک لیست تجهیزات مهد کودک باید یکسری معیار را در نظر داشته باشیم تا یک چک لیست درست و مناسب تهیه کنیم؛ اما در ادامه باید به یکسری نکات نیز در تهیه وسایلی که در چک لیست نوشته شده است اهمیت دهیم تا به یک مهدکودک جذاب و متنوع دست پیدا کنیم.

اولین ویژگی که باید در هنگام خرید توجه کنیم این است که تجهیزات مدنظر باید دارای استاندارهای کافی باشد همچنین از مواد باکیفیت‌تری تشکیل شده باشند پس این نکته را هنگامی که می‌خواهید چک لیست تهیه کنید در نظر داشته باشید که قیمت اجناسی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند قطعاً بالاتر هستند.

 

همچنین بخوانید؛ راهنمای راه اندازی خانه بازی کودک

 

حتی می‌توانید برای اینکه هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید جزئیات وسایل را نیز بنویسید به‌عنوان‌مثال اگر تم رنگی خاصی را مدنظر دارید حتماً در چک لیست خود آن رنگ را بنویسید و یا اگر می‌خواهید وسایل بازی از جنس پلی اتیلن باشند آن را در چک لیست خود یادداشت کنید تا هنگام خرید بسیار راحت‌تر و روشن‌تر عمل کنید.

نکته دیگری که در تهیه چک لیست تجهیزات مهد کودک باید به آن توجه کنید این است که وسایلی را برای کودکان تهیه کنید که از جذابیت بصری بالایی برخوردار باشند و کودکان به آن تجهیزات جذب شوند.

حتماً در تهیه چک لیست برای خرید وسایل مهد کودک به این توجه داشته باشید که تنوع در تجهیزات مربوط به کودکان حرف اول را می‌زند پس از نوشتن جزئیات با تنوع در چک لیست خود غافل نشوید.

تجهیزاتی که در لیست قرار می‌گیرند باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

 

اطلاع از لیست قیمت انواع استند مشاغل کودک

 

لیستی از تجهیزات مهدکودک

خب تا اینجا درباره نحوه نوشتن چک لیست تجهیزات خانه بازی برایتان گفتیم؛ اما در این قسمت می‌خواهیم لیستی را به شما ارائه دهیم تا کمی از کارتان سبک‌تر شود و از بین آن‌ها وسایل مهمی که مدنظر شماست را انتخاب و خریداری کنید. تعدادی از تجهیزاتی که برای یک مهد کودک باید در چک لیست خود بنویسید.

تاب و سرسره، الاکلنگ، وسایل نوشتاری، میز و صندلی، دیوارپوش و کف‌پوش، قفسه و کمد، خانه سازی، استخر توپ، وسایل شن بازی، خانه سازی، وسایل فکری، دارت، کلبه و تونل بازی، چمن مصنوعی، چرخ و فلک، آشپزخانه کودک، خانه مشاغل، دیوار صخره‌نوردی و غیره از جمله وسایلی هستند که بعضی‌هایشان اصلی و بعضی‌ها نیز سلیقه شماست که آیا مایل به خرید آن هستید یا خیر.

 

برای خرید فوتبال دستی کلیک کنید

 

ویژگی‌های مهم تجهیزات مهدکودک‌ها

در تهیه چک لیست تجهیزات فقط نوشتن تیتروار موارد خیلی نمی‌تواند کمک چندانی به شما بکند، شما باید در تهیه چک لیست به ویژگی‌هایی که هر یک از تجهیزات باید داشته باشند نیز توجه کنید.

به اولین نکته‌ای که هنگام خرید وسایل مربوط به مهدکودک باید به آن توجه کنید این است که این وسایل باید به راحتی تمیز شده و قابل شستشو باشند.

نکته بعدی در خرید وسایل بزرگ مانند تاب و سرسره و یا میز و صندلی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این وسایل ارتفاع مناسبی داشته باشند. همچنین جنس وسایل نیز بسیار اهمیت دارد که پلاستیک مرغوب باشد و کودکان در مواجه با آن‌ها دچار حساسیت پوستی نشوند و اینکه لبه تیز و برنده نیز نداشته باشند.

 

خرید ایر هاکی با قیمت عالی از تفریح سازان

 

چرا تجهیزات مهدکودک باید قابل شستشو باشند؟

همان‌طور که در بالاتر گفتیم قابل شستشو بودن وسایل مهدکودک یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن دقت کنیم البته این سؤال پیش می‌آید که چرا این موضوع حائز اهمیت است؟ پاسخ آن این است که روزانه تعداد زیادی از کودکان به مهدهای کودک مراجعه می‌کنند.

ممکن است بیمار باشند و با دست زدن به وسایل آن‌ها را آلوده کنند و زمانی که آن وسیله قابل شستشو نباشد باعث آلودگی کودکان دیگر می‌شود. حتی اگر مریضی کودکان را در نظر نگیریم ممکن است کودکان با توجه به سنشان بعضی وسایل را در دهانشان قرار دهند و بازهم باعث آلودگی وسایل شوند.

پرسنل مهدکودک باید بتوانند وسایل موجود را روزانه چندباره ضدعفونی و شستشو کنند؛ در اینجا به اهمیت جنس و کیفیت وسایل نیز پی می‌بریم باید وسایل و تجهیزات مهدکودک کیفیت بالایی داشته باشند که هنگام شستشو چندین باره در رنگ و کیفیتشان تغییری ایجاد نشود. پس در تهیه چک لیست تجهیزات مهد کودک به این نکات مهم توجه کنید.

چرا تجهیزات مهدکودک باید قابل شستشو باشند؟

 

همچنین بخوانید؛ هزینه تاسیس خانه بازی

 

فقط خریدهای خود را از یک محل انجام ندهید!

اگر می‌خواهید در یک شهرستان کوچک مهدکودکی را تجهیز و راه‌اندازی کنید بی‌شک اگر فقط از امکانات شهر خود برای خرید استفاده کنید کار اشتباهی کرده‌اید؛ زیرا قطعاً تنوع چندانی نخواهد داشت و همچنین ممکن است قیمت بالاتری را برای اجناسی با کیفیت معمولی پرداخت کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که همه جوانب کار را در نظر بگیرید برای خرید به شهرهای بزرگ بروید و یا به صورت اینترنتی با بازارها در ارتباط باشید و لیست تجهیزاتی که به آن نیاز دارید را برایشان بفرستید. امروزه خرید اینترنتی بسیار رواج پیدا کرده و جایش را به خرید حضوری داده است؛ اگر برای شما هم سخت است که به شهر دیگری بروید و خریدتان را انجام دهید پیشنهاد ما این است که از مشاوران و کارشناسان تفریح سازان (تولیدکننده وسایل و تجهیزات پارگی، خانه بازی و … ) کمک بگیرید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که خرید حضوری اجناس و مشاهده کیفیت آنها در خریدتان می‌تواند تأثیر بسیار خوبی داشته باشد و این نکته در صورتی است که بتوانید جنس با کیفیت و مرغوب را از جنس بی کیفیت تشخیص دهید.

درنهایت با توجه به ویژگی‌ها و نکاتی که در تهیه چک لیست تجهیزات مهد کودک برایتان گفتیم کار شما راحت‌تر خواهد شد، شما این موارد را به خاطر داشته باشید و از آن‌ها کمک بگیرد تا بتوانید مهدکودکی با تجهیزات متنوع و با کیفیت راه‌اندازی کنید.

می‌دانید که تجهیزات متنوع برای کودکانی که این روزها در آپارتمان به سر می‌برند چقدر می‌تواند هیجان انگیز و جذاب باشد و باعث جذب بیشتر آن‌ها شود. بی‌شک توجه به این مورد می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در روحیه کودکان داشته باشد پس در تهیه چک لیست تجهیزات مهد کودک این نکته را مدنظر داشته باشید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *