بلاگ

آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان

آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان

طراحی فضای بازی کودکان باید بر اساس اصول و قوانین به خصوصی انجام شود در غیر این صورت امنیت کودک شما به خطر می‌افتد. برای افزایش ایمنی کودک در محیط‌های بازی باید حتماً به نکات استاندارد ساخت و احداث این مکان‌ها دقت داشته باشید و آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان را فراموش نکنید.

پارک‌های بازی برای کودکان شرایط مناسبی فراهم می‌کنند تا ساعات تفریح خود را به خوبی بگذرانند. در صورتی که در این محیط‌ها به نکات ایمنی مربوطه دقت داشته باشید، شادی و تفریح کودک شما به خوبی سپری شده و انرژی او به خوبی تخلیه می‌شود.

افزایش ایمنی محیط بازی کودک

برای احداث این محیط‌های بازی باید به اصول و قوانین به خصوصی دقت داشته باشید. در صورتی که ایمنی محیط به خوبی فراهم نشود، خسارات بسیاری برای سلامت کودک شما به وجود می‌آید. در این حوزه در نظر گرفتن وسایل بازی امن نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

توجه به اجزای پارک‌های بازی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر یک از اجزا و وسایل به کار رفته در این محیط‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

رعایت اصول ایمنی کودک حین تاب بازی کردن

اجزای به کار رفته در کف، سقف، وسایل بهداشتی و… هر یک باید به خوبی تأمین شوند. در طول هر سال تعداد بسیار زیادی از کودکان در سر تا سر جهان به دلیل عدم استاندارد سازی شهربازی‌ها و صدمات ناشی از بازی کردن با وسایل بازی موجود در این مکان‌ها آسیب دیده و جان و سلامت آن‌ها به خطر می‌افتد. به همین خاطر نیز در این گزارش به نکات ایمنی حضور کودکان در این مکان‌ها می‌پردازیم.

اصول ایمنی استفاده از وسایل بازی

پیش از حضور در این مکان‌ها باید به چند نکته اساسی دقت داشته باشید و آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان را به صورت اصولی پیش ببرید. در این خصوص آماده سازی کودکان با جو محیط‌های بازی و نکات استفاده از وسایل بازی موجود در آن‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این خصوص باید ذهنیت فرزند خود را پیش از حضور در این فضاها آماده کنید. برخی از نکاتی که باید پیش‌تر به کودک خود بیاموزید، به شرح زیر هستند:

 • یکی از آموزه های مرتبط با آموزش نکات ایمنی وسایل بازی به کودکان این است که کودک یاد بگیرد در حین استفاده از هر یک از این وسایل بازی باید به رعایت نوبت احترام بگذارد. از فشار دادن هم بازی‌ها در حین بازی با الاکلنگ‌ها و سرسره‌ها و…. خودداری کنید. تفریح سازان به این مؤلفه‌های مهم بسیار توجه دارد و نکات آموزشی استفاده از هر یک از این وسایل بازی را به کاربران آموزش می‌دهد.
 • بهتر است از این تجهیزات به صورت استاندارد استفاده کنید. از مهمترین نکات آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان این است که به آن ها یاد دهید از ایستادن بر روی تاب‌ها خودداری کنند.
 • در صورتی که زمین بازی مورد نظر خیس و مرطوب باشد باید از بازی کردن کودک بر روی آن‌ها خودداری کنید. چرا که زمین‌های لغزنده ریسک انجام بازی‌های مختلف را در محیط شهربازی افزایش می‌دهد.

 

رعایت نکات ایمنی حین استفاده از وسایل ورزشی پارکی

بررسی زمین بازی

هزینه تجهیزات پارکی بر اساس جنس و مدل و استانداردهای رعایت شده در هر یک از آن‌ها تعیین می‌شود. شما می‌توانید، هر یک از این زمین‌ها را از جهات مختلفی بررسی کرده و سلامت و استاندارد آن‌ها را برآورد نمایید. هر یک از اجزا و قطعات به کار رفته در این زمین‌های بازی باید به خوبی مورد بررسی قرار بگیرند. در ادامه در خصوص هر یک از بخش‌های زمین بازی اطلاعاتی ارائه می‌کنیم تا ایمنی کودک شما در این محیط‌ها تأمین شود.

کفش پوش های مخصوص زمین بازی

کف‌پوش زمین بازی کودکان در کنار انواع لوازم بازی مورد استفاده در این مکان‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و استفاده از آن هم سبب زیباتر شدن محیط شهربازی و پارک‌های بازی می‌شود و هم به استفاده از امکانات موجود در این مکان‌ها کمک می‌کند.

در هر یک از بخش‌های زمین‌های بازی استفاده از این کف‌پوش‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این کف‌پوش‌ها باید حتماً نرم و ضخیم باشند تا در صورت زمین خوردن بچه‌ها صدمه‌ای به بدن آن‌ها وارد نشده و سلامت آن‌ها به خطر نیفتد. همچنین عدم لیز بودن این کف‌پوش‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

این کف‌پوش‌ها باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که از مواد مضر برای سلامت کودکان تشکیل نشده و کیفیت آن ها مورد تایید باشد. هر یک از این اقلام با قیمت به خصوصی ارائه می‌شوند. در کنار آن‌ها انواع الاکلنگ‌ها و وسایل بازی مخصوص کودک نصب می‌شوند.

طراحی استاندارد فضای بازی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان نقش موثری ایفا می‌کند، طراحی استاندارد فضا است. در صورتی که به اهمیت رعایت ایمنی در فضای باز واقف هستید، باید حتماً به این نکته مهم دقت داشته باشید.

هر یک از این پارک‌های بازی برای رده‌های سنی به خصوصی طراحی شده‌اند و برای انتخاب یک پارک مناسب برای کودک خود باید حتماً به رده سنی استفاده از این تجهیزات دقت داشته باشید. برای بچه‌های خردسال از وسایل بازی خطرناک استفاده نکنید.

این وسایل بازی سلامت روحی و جسمی کودک شما را به خطر می‌اندازد. به علاوه کودکان خردسال نباید با بچه‌های بزرگ‌تر از خود بازی کنند و این مسئله سلامت اخلاقی فرزند شما را نیز به خطر می‌اندازد. پس در انتخاب رده سنی پارک‌های بازی دقت بالایی داشته باشید. در ادامه نکات ایمنی طراحی استاندارد فضای بازی را بررسی می‌کنیم.

نکات استاندارد سازی فضای بازی

آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان در نظر گرفتن چند نکته اساسی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برخی از این نکات را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • استفاده از رمپ در سطوح محافظتی این محیط‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و سلامت فرزند شما را در طولانی مدت حفظ می‌کنند.
 • فاصله مناسب بین هر یک از وسایل بازی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که این وسایل بازی در فاصله مناسب قرار نگیرند، استفاده از آن‌ها کمی دشوار شده و رعایت نکات ایمنی نیز میسر نخواهد بود.
 • در میان استانداردهای وسایل بازی جداسازی وسایل برقی بازی از وسایل بازی مانند الاکلنگ، سرسره، فوتبال دستی و… نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توصیه می‌کنیم، وسایلی مانند الاکلنگ، تاب و  سرسره را در کنار هم قرار دهید و آن‌ها را در یک محوطه مجزا قرار دهید. سپس باید برای وسایل برقی مورد استفاده در این پارک‌ها از یک محیط مجزا استفاده کنید. در خرید الاکلنگ و انواع لوازم بازی غیر برقی باید به مکان نصب آن‌ها نیز دقت داشته باشید. قیمت الاکلنگ و هر یک از این اقلام با توجه به ابعاد و مدل این محصولات تعیین می‌شود.
 • حصار کشی در محل نصب این وسایل بازی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کودکان خردسال در حین بازی کردن و دویدن، مسیر حرکت خود را گم می‌کنند. به همین خاطر نیز باید برای آن‌ها از این حصار کشی‌ها استفاده شود.

مراقبت از کودک حین سرسره بازی کردن

استانداردهای وسایل بازی پارک بازی

فرهنگ استفاده درست از وسایل، موضوعی قابل بحث برای رعایت نکات ایمنی است و آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان امری بسیار واجب است. در صورتی که به این امر مهم دقت نداشته باشید استاندارد فضای بازی و ایمنی کار به شدت کاهش می‌یابد. استانداردهای وسایل بازی موجود در پارک‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که از همه جنبه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در صورتی که بخش‌هایی از این وسایل بازی شکسته باشد، استفاده از آن برای کودکان خردسال بسیار دشوار می‌شود.

پوشیدن لباس مناسب برای استفاده از این وسایل بازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و سلامت کودکان را حفظ می‌کند. در صورتی که لباس تن کودک همه بخش‌های بدن او را پوشش ندهد، پوست حساس بچه با برخورد با بدنه وسایل بازی به شدت آسیب می‌بیند.

همراه داشتن صابون و ضدعفونی‌کننده دست نیز در حین استفاده از این وسایل بازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

جمع بندی

در پارک‌های بازی امروزی از انواع وسایل بازی برقی و غیر برقی مانند ترامپولین، سرسره بادی و … استفاده می‌کنند که هر یک از آن‌ها در میان کودکان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند به همین دلیل آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان و رعایت آن ها به جهت استفاده از این وسایل و سایر امکانات موجود در پارک‌های بازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در صورتی که از این وسایل بازی به درستی استفاده شود، ساعات فراغت کودک شما به خوبی سپری شده و از بروز هر گونه آسیب روحی و جسمی برای فرزند شما پیشگیری می‌شود.

5/5 - (2 امتیاز)

2 نظر در “آموزش نکات ایمنی استفاده از وسایل پارکی به کودکان

 1. مامان زینب گفت:

  سلام تشکر بابت مقاله اموزنده و خوبتون
  متوجه شدم شما سایت فروش وسایل بازی کودک هم هستین من برای کودک 3 ساله ام سرسره 3 پله میخوام همراه با تاب اگر باشه عالیه قیمت ها به چه صورت هست و ایا کیفیت خوب و قابل قبولی داره؟

  1. شفیعی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما مادر گرامی
   بله تفریح سازان تولید کننده انواع وسایل و تجهیزات خانه بازی و پارکی است که با توجه به اینکه مصرف کننده هدف، کودکان هستن توجه به کیفیت محصولات اولوبت اول کار مجموعه هست
   جهت خرید محصول مد نظرتون ، میتوانید از دسته تاب و سرسره کودک سفارشتون رو انتخاب و جهت خرید با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *