بلاگ

بهترین بازی خلاقانه کودکانه برای سنین مختلف (از تولد تا ده سالگی)

انواع بازی کودکان دبستانی و مهد

همان گونه که فرزند درحال رشد شما شروع به راه رفتن، دویدن و جنب و جوش می‌کند نحوه بازی کردن او هم به طور قابل توجهی تغییر میکند زیرا هرچه سن کودکان افزایش می‌یابد توانایی فیزیکی او نیز بیشتر می‌شود.

کودکان در سن 12 تا 24 ماهگی مهارت‌های جدیدی مانند حرف‌زدن، بازی کردن، تعامل و دوست‌یابی کسب می‌کنند. در این زمان ساخت بازی‌های خلاقه و بازی کردن بخشی از سن رشد آن‌ها است. بازی‌های خلاقانه کودکانه باعث می‌شود که کودک بتواند مشکلات را پیش‌بینی کند.

بازی‌هایی که با مضمون یادگیری خواندن و نوشتن هستند از سه‌سالگی برای کودکان شروع می‌شود؛ اما کودکان می‌توانند قبل از سه‌سالگی با وسایل بازی خلاقانه کودکانه شروع به یادگیری کنند.

بهترین بازی خلاقانه کودکانه برای سنین مختلف

اهمیت بازی کودکانه در رشد و شکوفایی و تربیت کودک

کودکان در سنین مختلف با بازی کردن می‌توانند خلاقیت خود را نشان دهند و در کنار آن به قوه تخیل و قدرت فیزیکی عاطفی و احساسی خود بیفزایند. بازی خلاقانه کودکانه برای رشد مغز حائز اهمیت است کودکان با بازی کردن در سنین کم با دنیای اطراف خودشان تعامل پیدا می‌کنند.

بازی خلاقانه کودکانه به کودکان کمک می‌کند تا شایستگی‌هایشان را افزایش دهند و همین موضوع باعث می‌شود آن‌ها اعتماد نفس و انعطاف‌پذیری بیشتری برای چالش‌هایی که در آینده با آن روبرو هستند داشته باشند. از تاثیرات مهم بازی خلاقانه کودکانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بازی سبب تحریک اولیه رشد مغزی می شود.

 بازی ها می توانند سبب تغییرات شیمیایی و فیزیولوژیکی مهمی در مغز کودکان شوند و ارتباط عصبی نقاط مختلف مغز از جمله قشر مخ را تقویت کرده و یادگیری را افزایش دهند. از این رو پردازش رفتارهای شناختی که از وظایف قشر مخ است افزایش پیدا کرده و با روند بهتری انجام می شود.

 1. تقویت هوش:

 بازی ها می توانند هوش کودکان را تقویت کنند. بازی ها سبب رشد شناختی، رشد زبانی و نیز رشد اجتماعی بهتری در کودکان می شوند. اگر روزانه ساعتی را صرف بازی با کودکان کنید؛ در آینده به وضوح خواهید دید که کودکی با هوش بالاتر نسبت به سایر همسالان خواهید داشت.

 1. رشد تفکر خلاقانه:

بازی خلاقانه کودکانه به راحتی می تواند خلاقیت و طرز تفکر کودک را تحت الشعاع خود قرار دهد. این کودکان از تفکر واگرا برخوردار خواهند شد و از این رو در مواجه با مشکلات راه حل های بهتری را پیدا خواهد کرد. مهارت حل مسئله بهتری خواهند داشت و ایده پردازان ماهری می شوند.

 1. افزایش مهارت کنترل احساسات و هیجانات:

 بازی به کودکان آموزش می دهد که چطور هیجانات خود را کنترل کنند. به آن ها توانایی همدلی و صبوری را آموزش می دهد. کودکانی که بازی های گروهی و دوستانه ای انجام می دهند؛ با احتمال کمتری رفتارهای قلدرانه و لجبازی را از خود نشان می دهند. این مهارت آینده تحصیلی و اجتماعی کودک را تضمین می کند و از این رو از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای خرید انواع تجهیزات پارکی با قیمت باورنکردنی کلیک کنید.

 انواع بازی برای استعدادیابی کودکان

کودکان همگی دارای استعدادها و تواناهایی پنهانی هستند که باید آن را کشف کنند. استعداد همه کودکان باهم متفاوت است و به هیچ عنوان نباید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. بعضی از کودکان در سنین کم علایق خاص خود را پیدا می‌کنند؛ اما بعضی دیگر ممکن است در این فرایند چندین بار علایق و خواسته‌هایشان تغییر کند.

وقتی کودکان در بازی خلاقانه کودکانه خود فعالیت‌های خلاقانه مختلفی را کشف می‌کنند و یاد می‌گیرند به آن علاقه نشان می‌دهند و آن بازی را ادامه می‌دهند نکته حائز اهمیت این است که شما به‌عنوان والدین فرزند باید تمامی ابزارهای ممکن برای بازی خلاقانه را در اختیار فرزند خود قرار دهید این عمل موجب می‌شود فرزندان زمینه استعداد خود را کشف کنند.

بازی های مناسب برای کودکان زیر 5 سال

 کودک پیش‌دبستانی شما ممکن است متوجه شود که هوا سرد و بارانی است و نمی‌تواند بیرون از خانه بازی کند؛ اما او همچنان تمایل دارد که انرژی خود را تخلیه کند. از آنجا که کودکان به ویژه کودکان خردسال بسیار فعال هستند باید با انواع بازی‌های خلاقانه و نیز تجهیزات خانه بازی به آنها این امکان را دهید تا انرژی خود را تخلیه کنند یاد بگیرند و استعدادهای خود را کشف و شکوفا کنند.

در اینجا چند بازی کودکانه جذاب مناسب کودکان پیش‌دبستانی و مهد برای تقویت ذهن و بدن آنها معرفی می‌کنیم.

کودکان با لگدزدن، پرتاب کردن توپ، انرژی خود را تخلیه می‌کنند و نیز ارگان‌های حرکتی خود را تقویت می‌کنند. برای بازی خلاقانه کودکانه و تخلیه انرژی کودکان می توانید از ظروف شیر قدیمی، قاشق‌های چوبی، ظروف خالی گیاه گلدانی، چوب، کاغذ خرد شده، سطل‌های پلاستیکی، قابلمه و لباس‌های قدیمی برای بازی‌های تخیلی و بدون ساختار که بسیار عالی هستند استفاده کنید.

بازی های مناسب برای کودکان زیر 5 سال

 • بازی با حس لامسه

بیش‌تر کودکان در پیش‌دبستانی و مهد بازی‌های حسی و لمس کردن را دوست دارند به همین دلیل این نوع بازی‌های سرگرم‌کننده را هم دوست خواهند داشت.

برای انجام این بازی خلاقانه کودکانه ابتدا یک جعبه در دار مانند جعبه کفش یا هر چیز دیگری شبیه به آن را تهیه کنید. یک طرف آن را سوراخ کنید، توجه کنید که بزرگی سوراخ آن به اندازه یک دست باشد. در هنگام انجام این بازی خلاقانه در خانه برای جذاب‌تر شدن تجهیزات بازی و درگیرشدن ذهن و نشان دادن علاقه بیشتر کودک به بازی جعبه را با وسایل زرق و برق‌دار و چیزهای جذب‌کننده تزیین کنید.

نحوه بازی: برای شروع این بازی خلاقانه کودکانه ابتدا درون جعبه چیزی قرار دهید (می‌توانید از میوه، دانه حبوبات، رشته‌های ماکارونی و یا اسباب‌بازی‌های کوچک استفاده کنید.) و از کودک بخواهید حدس بزند چه چیزی درون جعبه است، آن‌ها می‌توانند در مورد شی ای که داخل جعبه است هم سوال کنند و شما هم موظفید آن‌ها را راهنمایی کنید. می‌توانید برای جذاب‌تر شدن بازی فضای رقابتی بین کودکان ایجاد کنید و هرکدام زودتر جواب درست را حدس زد به آن جایزه بدهید.

 • جورچین‌ها و بازی‌های تطبیقی

یکی از بازی خلاقانه کودکانه همین بازی ها پازل و جورچین است. مانند دومینوی حیوانات که برای بهبود حافظه و تمرکز کودکان مؤثر است. در نتیجه بهتر است به هیچ عنوان از این بازیها غافل نشوید.

 • خمیربازی و خاک رس

این بازی خلاقانه کودکانه بیشتر مناسب کودکان پیش‌دبستانی و بازی مناسب مهد، برای رشد مهارت‌های حرکتی خوب کودکان مؤثر است.

 • پخت و پز

پخت و پزهای ساده و فعالیت‌های آماده‌سازی غذا برای افزایش مهارت‌های روزمره و خلاقیت بسیار عالی هستند. میتوانید با وسایل قدیمی و بلا استفاده در خانه یک پک آشپزی تهیه کنید و یا می توانید از پک های موجود در بازار استفاده کنید.

 • بولینگ خانگی و کم هزینه

 این بازی جذاب و مفرح یکی از بهترین بازی ها برای کاهش کم حوصلگی و تخلیه هیجانی در کودکان است. در ادامه راحت تر شیوه برای بازی بولینگ در خانه را به شما معرفی کنیم.

برای این بازی شما به چند بطری آب معدنی یا نوشابه و چند توپ نیاز دارید.  مسیری را انتخاب کنید تا کودک در آن مسیر توپ را پرتاب کند. بطری ها را در انتهای مسیر بگذارید و از کودک بخواهید توپ را طوری پرتاب کند تا همه توپ ها بریزد. با او مسابقه ای کوچک بگذارید و بگوید بین ما کسب برنده است که همه بطری ها را با حداکثر سه توپ خود بیاندازد.

 • حفظ تعادل

مسیری صاف را روی زمین مشخص کنید. به او بگوید موزیکی پخش می شود و او موظف است تا زمان قطع شدن موزیک بدون افتادن و یا پایین گذاشتن پا کل مسیر مشخص شده را لی لی کند. این بازی پر تحرک و هیجان انگیز برای کودکان شاد و مفرح است.

 • پانتومیم

پانتومیم نیز یک بازی خلاقانه کودکانه در خانه است. این بازی جذاب و هیجان انگیز است و کودک را به تحرک و تفکر وامیدارد. در آغاز کار باید قوانین بازی را به طور کامل به او آموزش دهید. از او بخواهید بدون حرف زدن و تنها با حرکات دست و اشاره موضوعی را به هم گروهی خود نشان دهد. این بازی سبب به چالش کشیدن کودک در تفکر و کنترل هیجانات خواهد شد.

 • صندلی بازی

صندلی بازی، یک بازی خلاقانه برای کودکان دبستانی است. این بازی را به راحتی در پیش دبستانی و در زمان استراحت در کلاس می توانید اجرا کنید. تعدادی صندلی گذاشته و از گروهی از کودکان بخواهید دور صندلی بچرخند هر زمان آهنگ متوقف شد باید روی نزدیک ترین صندلی بشینند.

هر کسی که بدون صندلی ماند بازنده است. در دور بعدی به تعداد افرادی که از بازی خارج شدند یک صندلی را از تعداد کل صندلی ها کم کنید. این بازی مفرح و هیجان انگیز است و کودکان را به رقابت وامیدارد.

 • خمیر بازی و یا سفال سازی

این بازی خلاقانه کودکانه به معنای واقعی کلمه در رشد خلاقیت کودکان تاثیر گذار است. در این بازی شما تنها به مقداری خمیر بازی استاندارد و یا سفال نیاز دارید. از کودک بخواهید تا هر چه در ذهن و تخیل دارد را با استفاده از خمیر و یا سفال بسازد. این بازی به رشد خلاقبت و تخیل کودکان کمک شایانی خواهد کرد.

همچنین سبب تقویت مهارت های یدی و ذهنی می شود. همچنین به علت استفاده از انگشتان در ورزیدن خمیر کودکان بعدها کنترل بهتری بر انگشتان و حرکت آن ها داشته و کارهای ظریف از جمله دست خط و نوشتن را بهتر از سایر کودکان انجام دهند داد.

 • این چیه؟

یک بازی با چشمان بسته که بسیار هیجان انگیز و شاد است. چشم کودک را ببندید. مقداری خوراکی و میوه متفاوت و چند اشیاء را آماده کنید. غذا ها را در دهان کودک گذاشته و از او بخواهید حدس بزند چه غذایی است. همچنین اشیا را به دست او بدهید و همین را از او بخواهید. این بازی سبب افزایش تمرکز و دقت کودک شده و حس چشایی و بویایی و نیز لامسه او را تقویت خواهد کرد.

 • جمله سازی

یک بازی خلاقانه کودکانه دیگر جمله سازی است. از این بازی در خانه و در مدرسه نیز می توان استفاده کرد. شروع و انجام این بازی به ابزار خاصی نیاز ندارد. با کودک و یا سایر کودکان یک دایره را تشکیل دهید. به عنوان شروع کننده بازی یک جمله کوتاه و نا تمام را بگویید.

مثل «من به دکتر رفتم تا ….» و از کودک بخواهید با کلمه ای جمله شما را ادامه دهد. این روند تا زمانی که جمله کامل شود ادامه پیدا می کند. در این بازی اگر یکی از کودکان ابندای جمله را به یاد نیاورد بازنده محسوب می شود. برنده کسی است که از بین تمام کودکان در انتهای بازی به تنهایی باقی بماند. این بازی سبب تقویت حافظه و جمله سازی کودکان در دوره دبستان می شود.

 • بازی های خلاقانه در مهد کودک

اگرچه کودکان از بازی با والدین لذت می برند اما بازی در مهدکودک و خانه های بازی و نیز پارک ها برای کودکان هیجان انگیز تر خواهد بود. کودک در این مکان ها با کودکان دیگر هم بازی شده و از بازی با تجهیزات موجود لذت می برد.

استخر توپ یکی از هیجان انگیز ترین تجهیزات خانه بازی است. در خانه های بازی استخر های مملو از توپ های رنگی و کوچک و شیرجه در آن ها لذتی وصف نشدنی را برای کودک به همراه دارد. کودک علاوه بر بازی با توپ ها و همسالان می تواند رنگ های توپ ها را با خود و یا مربی تمرین کند. استخرهای توپ امروزه در طرح های متنوع و متفاوت ساخته می شود و شما به راحتی می توانید اما متنوع آن ها را از عرضه کنندگان با سابقه در این زمینه تهیه کنید.

از جمله دیگر اسباب بازی های مورد علاقه کودکان می توان به تاب و الاکنگ اشاره کرد. این تجهیزات از بازی خلاقانه کودکانه که با آن ها مفهوم تعادل و همکاری را به خوبی آموزش می دهند. امروره این کالاهای بازی در مهد کودک ها و خانه های بازی و نیز ویلا ها نیز می توان به راحتی استفاده کرد.

 • بازی های تعادل

همان‌طور که می‌دانید بچه‌ها عاشق این هستند که در حین حفظ تعادلشان بر روی یک خط راست راه بروند. شما در حین بازی کودکان می‌توانید موسیقی پخش کنید و از آن‌ها بخواهید در حین اینکه روی خط راست مشخص شده راه می‌روند به موسیقی هم گوش دهند به این طریق آن‌ها تمرکز بیشتری روی فعالیت خود خواهند داشت، همچنین شما می‌توانید برای هیجان بیشتر بازی از کودکان بخواهید لی‌لی بازی کنند و یا برعکس و رو به عقب مسیر خود را برگردند.

پخش موسیقی موردعلاقه یا ضرب گرفتن با قابلمه و تابه، در این بازی خلاقانه کودکانه منجر به تقویت حس شنوایی و تشخیص صداها توسط کودکان می‌شود.

علاوه بر بازی‌های مناسب که برای کودکان در بالا گفته شد اسباب‌بازی‌های ساده و تجهیزات موجود در خانه نیز باعث جذاب‌تر شدن این بازی‌ها برای کودکان می‌شود.

برای خرید تجهیزات شهربازی کلیک کنید.

انواع بازی کودکان دبستانی و مهد

کودکان در سنین 6 تا 9 سالگی رشد سریعی دارند تا علاوه بر رشد و شکوفایی در زمان مدرسه زمان زیادی را نیز صرف بازی‌کردن می‌کنند. به همین دلیل بازی خلاقانه کودکانه و مناسب کودکان از جنبه‌های مختلف باعث رشد آن‌ها می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، بازی با قوانین ساده به کودک شما کمک می‌کند تا به ساختارهای یادگیری رسمی‌تری که در مدرسه تجربه می‌کند، عادت کند. این نوع بازی همچنین به کودک شما یاد می‌دهد که نوبت را رعایت کند که برای یافتن دوست و تعاملات اجتماعی و حفظ آن بسیار مهم است.

بازی خلاقانه کودکانه دبستانی پیش‌زمینه‌ای برای کشف و شناخت علایق جدید کودکان است. این نوع فعالیت‌ها باعث می‌شود کودک شما تشویق شده و به دنبال علایق خود برود.

انواع بازی تخیلی

با بازی خلاقانه کودکانه تخیلی، کودک شما می‌تواند خود را به یک قهرمان یا شخصیت داستانی موردعلاقه‌اش تبدیل کند و قوه تخیل خود را به چالش بکشد.

بازی خلاقانه کودکانه باعث رشد تفکر خلاقانه کودک شده و نیز تعامل اجتماعی را در فرزند تقویت می‌کند از طریق بازی در سنین مختلف، آن‌ها از نظر فیزیکی رشد کرده و مهارت‌های عاطفی را کشف می‌کنند؛ در نهایت یاد می‌گیرند که جهان را مدیریت کنند. بازی کودکانه همچنین اضطراب کودک را کاهش می‌دهد و به او یاد می‌دهد که احساسات خود را مدیریت کند.

چه بازی‌هایی برای کنترل خشم کودکان مناسب است؟

بازی در سنین مختلف ماهیت کنترل و مدیریت خشم کودک را دارد به همین دلیل به پدر و مادر خیلی کمک می‌کند. نکته مهم این است که بدانید هر کودکی منحصر به فرد است، پس باید روش استفاده از اسباب‌بازی‌های کودکان را با شخصیتشان تطبیق دهید.

بازی خلاقانه کودکانه این امکان را به فرد می‌دهد تا احساسات خود را به صورت غیرکلامی ابراز کنند مثلا داستان‌های زنده و تخیلی برای کودکان امکان بیان و تشخیص تجربه‌های عاطفی را فراهم می‌کند که این یک تجربه بسیار عالی برای کودک است.

چه بازی‌هایی برای کنترل خشم کودکان مناسب است؟

 1. گِل بازی و خمیر بازی

به هیچ عنوان از انجام این بازی خلاقانه کودکانه امتنا نکنید. البته رعایت نکات بهداشتی را نیز فراموش نکنید این بازی در کنترل خشم کودکان و رشد خــلاقیت کودک بسیار تاثیر گذار و مهم است.

 1. پاره کردن روزنامه

از روزنامه باطله استفاده کنید و آن را در اختیار کودک قرار دهید و از اون بخواهید خشم خود را با تکه تکه کردن روزنامه تخلیه کند.

 1. بادکنک‌های خشم

یکی دیگر از راه های کنترل خشم در کودکتان این است که از او بخواهید با نفس‌های سنگین و عمیق به داخل بادکنک خشم خود را ا به داخل بادکنک منتقل و سپس آن را لمس کند و بادکنک را بترکاند.

 1. بازی پا کوبیدن

از کودک بخواهید عصبانت و خشمش را با کوبیدن پاهایش به زمین تخلیه کنید و البته حواستان باشد که به پاهای خود آسیبی وارد نکند.

سخن آخر

در این مطلب از تفریح سازان سعی کردیم تا تاثیرات بازی خلاقانه کودکانه در تقویت تفکر خلاقانه و تعامل اجتماعی در کودک را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. در واقع کودکان با بازی‌کردن در سنین مختلف از نظر فیزیکی رشد کرده و مهارت‌های عاطفی را کشف می‌کنند. این بازی‌ها استرس آن‌ها را کم می‌کند از این طریق یاد می‌گیرند که احساسات خودشان را کنترل و مدیریت کنند.

با رشد کودک نحوه بازی‌کردن او هم تغییر می‌کند؛ خلاق‌تر می‌شود و با اسباب‌ ازی‌ها ایده‌هایی که در ذهنش بوجود می‌آیند را اجرایی می‌کند در نهایت ممکن است او به زمان و مکان بیشتری برای بازی نیاز داشته باشد.

تفریح سازان یکی از برترین عرضه کنندگان تجهیزات تفریحی و بازی است. شما به راحتی می توانید با مراجعه به وب سایت این فروشگاه از هزاران کالای بازی و تجهیزات مورد نیاز خود دیدن کنید و بهترین و مناسب ترین نوع را برای خرید انتخاب کنید. با خرید از تفریح سازان از استاندارد و گواهی سلامت محصولات اطمینان خاصل خواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تجهیزات بازی به روز و مدرن بازار را با قیمت و کیفیتی بی رقیب خریداری خواهید کرد.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *