بلاگ

تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان

تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان

بازی پیشه بچه‌ها و کودکان است و تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان را نمی توان نادیده گرفت. کودکان عاشق بازی هستند و دوست ندارند توسط بزرگان از بازی محروم شوند یا در بازی و انتخاب بازی کنترل شوند. بازی در واقع این تجربه را به کودکان می‌دهد که آزادانه به احساسات درونشان بپردازند و هیجان خود را تخلیه کنند.

بازی در رشد کودکان بسیار موثر است و نمی‌توان از تاثیرات مثبت بازی بر کودکان چشم پوشی کرد. در این مقاله به انواع بازی کودکان و فواید بازی برای کودکان می‌پردازیم. تفریح سازان انواع تجهیزات بازی مخصوص کودکان را با کیفیت عالی عرضه می‌کند.

 

برای اطلاع از قیمت تجهیزات پارکی فقط کافیست کلیک کنید.

تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان

از تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان، افزایش مهارت‌های اجتماعی کودکان می‌شود. همه ما شاهد بازی کودکان نوپا هستیم که بدون هیچ نوع ارتباط واضحی با هم بازی می‌کنند، در واقع به این نوع بازی بدون ارتباط واضح بازی موازی گفته می‌شود. کودکان یا خرد سالان در سال‌های ۳ الی ۴ سالگی داستان‌های بسیار مختلف، پیچیده و غیر واقعی خلق می‌کنند و تعامل را شروع می‌کنند.

در واقع در این دوره گفتگو را یاد می‌گیرند و با هم همکاری می‌کنند. در زمانی که کودکان شما در این سن انتخاب کنند که چه کسی فلان لباس را بپوشد یا با پوشیدن پیرهن سفید رنگ توسط یک شخص مخالفت کنند در واقع دارند در خود مهارت‌های اجتماعی را پرورش می‌دهند.

کودکان با ورود به مدرسه و هم‌بازی شدن با کودکان دیگر بازی‌های اجتماعی و گروهی را یاد می‌گیرند و روابط آن‌ها وسیع‌تر می‌شود. در واقع بازی در افزایش مهارت‌های کودکان و گسترده شدن ارتباطات کودکان و تعاملات کودکان بسیار مؤثر است.

برای خرید تجهیزات خانه بازی با قیمت استثنائی کلیک کنید.

عواقب محرومیت کودکان از بازی

بازی‌ها سبب تحرک بیشتر کودکان می‌شوند و در رشد کودکان شما فوق‌العاده موثر هستند. محدود کردن کودکان و محروم کردن کودکان از بازی سبب ایجاد حس بد و ناراحتی در کودکان می‌شود و به مرور زمان منجر به افسردگی و گوشه گیر شدن کودکان می‌شود.

بنابراین بازی‌های پر تحرک کودکان خود را کنترل و بسیار محدود نکنید، در صورتی که بازی‌های پر تحرک کودکان کنترل و خیلی محدود شوند باعث پیشگیری از رشد فکری کودکان می‌شود. بازی در رشد فکری و حتی رشد جسمی کودکان بسیار موثر است و محروم شدن کودک سبب ایجاد اختلال در رشد آن می‌شود.

برای خرید مبلمان شهری کلیک کنید.

فواید بازی برای کودکان

تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان بسیار است. تعداد فواید بازی برای کودکان فوق‌العاده متعدد هستند که مهم‌ترین آن‌ها را در این مقاله ذکر خواهیم کرد.

مهم‌ترین فواید بازی برای کودکان:

● بازی سبب تقویت قوه تخیل در کودکان و بچه‌ها می‌شود. کودکان در این دوره قوه تخیل آن‌ها بسیار گسترش می‌یابد و می‌توانند با یک تکه چوب به عنوان یک قایق و از یک سطل به عنوان یک طبل استفاده کنند. در واقع کودک یاد می‌گیرد که هر چیزی این توان را دارد که نماد یک چیز و یا یک شی دیگر را داشته باشد.
● از دیگر فواید بی نظیر بازی برای کودکان ارتقا سازی مهارت‌های اجتماعی کودک است.
● بازی سبب می‌شود که رشد جسمانی کودکان افزایش یابد و به صورت کامل و سالم کودک شما رشد کند. انواع بازی‌ها هستند که در تقویت و افزایش رشد جسمانی کودکان موثر هستند از جمله این بازی‌ها: بالا رفتن از میله‌ها، لی لی کردن، بالا رفتن از پله‌های سرسره و سایر موارد. این بازی‌ها در ایجاد مهارت حفظ تعادل و رشد جسمانی کودکان موثر هستند.
● از فواید بی نظیر و شگفت‌انگیز بازی، تخلیه هیجان کودکان است.

برای مشاهده قیمت تاب و سرسره کودک کلیک کنید.

تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان

مناسب‌ترین زمان برای بازی کودکان

مناسب‌ترین زمان برای بازی‌های کودکان صبح و بعد از ظهر است. کودکان دارای میزان هیجان و انرژی بسیار بالایی هستند و همانند ما بزرگ سالان علاقه ای به خوابیدن در طول روز دارند و ترجیح می‌دهند بعد از ظهر و بعد از خوردن ناهار مشغول بازی شوند. مناسب‌ترین مدت زمان مناسب برای بازی کودکان حداقل دو ساعت است.

عده‌ای از والدین نسبت به کودکان خود بسیار حساسیت نشان می‌دهند و به جای فرستادن کودکان به شهر بازی اقدام به تهیه تجهیزات بازی و انواع بازی در خانه‌های خود می‌کنند. انواع تجهیزات شهربازی و پارکی در بازار وجود دارند که افراد می‌توانند آن‌ها را برای کودکان خود تهیه کنند و در حیاط خانه خود نصب کنند.

انواع سرسره‌ها، تاب‌ها، استخرهای توپ و سایر بازی‌ها با سایزهای مختلف تولید و ساخته می‌شوند که افراد می‌توانند در خانه خود آن‌ها را بگذارند. جنس این محصولات از پلاستیک بسیار مقاوم و ضد لک و ضد آب تولید می‌شود و در صورتی که کثیف شوند و یا آلوده به مواد غذایی بشوند به راحتی تمیز می‌شوند و در برابر آب بسیار مقاوم هستند.

برای خرید ترامپولین کلیک کنید.

انواع تجهیزات شهربازی

تجهیزات شهربازی امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیار متنوع شده‌اند دلیل این تنوع تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان است. از مدل‌ها، سایزها، رنگ بندی‌ها، کیفیت‌ها و طراحی‌های مختلفی برخوردار هستند.

امروزه افراد با خرید تجهیزات شهر بازی در خانه‌های شخصی، محیط خانه‌ها و شهر بازی‌های کودک و مهد کودک و شهر بازی‌های سرپوشیده سعی دارند محیطی سرگرم کننده برای رشد مهارت های کودکشان را مهیا کنند.

معروف‌ترین و محبوب‌ترین نوع بازی و تجهیزات پارکی موجود در بازار امروزی شامل:
● ماشین بازی شارژی یا ماشین بازی برقی
● چرخ و فلک شهربازی
● تکان دهنده‌های سکه ای
● سرسره‌های پارکی
● تاب تاب‌های دو زنجیره ای تکی و دوقلو
● مجموعه بازی پلی اتیلن کودکان
● تجهیزات شهربازی یا پارکی بادی
● استخرهای توپ
● دارت مناسب کودکان
● پلی گراند (این بازی شامل تمام بازی‌ها از جمله: استخر توپ و شن، راهروها، پل معلق، پنل، سرسره، غلطک بازی و… است).
● بازی‌های فکری
● بازی صخره نوردی

و سایر موارد. این بازی‌ها از تنوع کیفیتی، رنگ بندی، سایز بندی و ویژگی‌های بسیار متعددی برخوردار هستند و ارزش اقتصادی هر کدام از این بازی‌ها بسیار مختلف است. تمام این بازی‌ها میزان طرفداران بسیار زیادی دارند و چه بسا تعداد بسیاری از کودکان طرفدار تمام این بازی‌ها هستند.

برای خرید چرخ و فلک کودک کلیک کنید.

رشد بخش‌های مختلف بدن کودک در فرایند بازی کردن

کودکان با استفاده از این فرایندها، مزایای روان‌شناسی بسیار زیادی به دست می‌آورند. اما گذشته از این موارد مهم، رشد بخش‌های مختلف بدن آن‌ها نیز یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی است که از اجرای بازی‌های گروهی و انفرادی به دست می‌آورند.

در صورتی که این بازی‌ها به صورت مرتب انجام شوند، بدون شک بخش‌های مختلف بدن آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در ادامه تاثیر گذاری هر یک از وسایل بازی رایج و در دسترس کودکان را بر بخش‌های مختلف بدن آن‌ها بررسی می‌کنیم.

برای خرید فوتبال دستی کلیک کنید.

رشد بخش‌های مختلف بدن کودک در فرایند بازی کردن

بازی‌های فکری

تسلط بر فکر و ذهن از مهم‌ترین تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان به شمار می‌رود. کودکان برای اجرای این بازی‌ها باید مغز خود را به کار بیندازند و برای این کار باید حتماً تسلط کافی بر اندام‌های عصبی داشته باشند.

این بازی‌ها به بهبود تمرکز و قوت تخیل کودک نیز می‌انجامد. هر یک از این بازی‌ها در طولانی مدت هوش فرزند شما را نیز در سطح قابل توجهی افزایش می‌دهند.

تاب بازی

یکی از مهم‌ترین تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان، آشنایی با مفاهیمی مانند جلو و عقب و پایین و بالا است که مهارت‌های او را رشد می‌دهد. این مهارت‌ها در طولانی مدت سبب بهبود فرایند اجتماعی مربوط به کودک خواهند شد.

تاب بازی اغلب رعایت نوبت را به کودکان می‌آموزد. چرا که کودکان در پارک‌ها و مراکز آموزشی و.. اغلب در صف تاب سواری قرار می‌گیرند! چرا که تعداد تاب‌های موجود در هر مجموعه بازی کمتر از تعداد کودکان است.

به این ترتیب کودک شما به حقوق دیگران بیشتر احترام می‌گذارد. تاب بازی برای رشد بخش‌های مختلف جسم کودک نیز مفید واقع می‌شود. با استفاده از این بازی ساده، اندام‌ها و عضلات پای کودک تقویت خواهند شد.
چرا که او باید برای بالا و پایین رفتن با تاب، از پاهای خود کمک بگیرد. در بخش بعدی سر انگشت‌های کودک تقویت می‌شود. کودک شما باید زنجیرها و طناب‌های تاب را محکم بگیرد تا به این وسیله احساس امنیت داشته باشد. شادی و نشاط کودک در این بازی نیز از مهم‌ترین مزایای آن به شمار می‌رود.

برای اطلاع از قیمت سرسره بادی کلیک کنید.

استخر توپ

بسیاری از این استخرها در مراکز بازی، پارک‌ها و شهربازی‌ها وجود دارند که کودکان به صورت گروهی از آن‌ها استفاده می‌کنند. این استخرها توانایی‌های و مهارت‌های ارتباطی کودک را افزایش می‌دهند. با استفاده از آن‌ها کودک دوست‌های بیشتری پیدا می‌کند و در خلال بازی با سایر بچه‌های حاضر همراه می‌شود.

همچنین کودک شما به نوعی در استخر توپ فرو می‌رود و باید یاد بگیرد که دست‌ها و پاهای خود را از میان انبوه توپ‌های موجود در این فضا آزاد کند؛ به این ترتیب توانایی‌های او برای کنترل اعضای بدن نیز افزایش می‌یابند.

برای خرید نیمکت فلزی کلیک کنید.

بازی دارت

این بازی نیز مزایای قابل توجهی برای تمرکز و قوای ذهنی و فکری کودک به همراه دارد و تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان را در این بازی می توان به وضوح دید. ادامه دادن این بازی برای کودکان به مرور قوه بینایی او را نیز تقویت می‌کند. همچنین استفاده از این بازی به کودکان کمک می‌کند که دستان خود را با چشم‌ها بیشتر هماهنگ کنند و در سنین بالاتر عملکرد مطلوب‌تری داشته باشند.

برای خرید الاکلنگ کلیک کنید.

سرسره‌های پارکی

استفاده از این وسایل بازی نیز اندام‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تاثیر گذاری این بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان نیز اغلب بسیار مهم تلقی می‌شود. این سرسره‌ها پاهای کودکان را به خوبی تقویت می‌کنند. استفاده از آن‌ها برای تقویت دست‌ها نیز بسیار مفید است.

در واقع بالا و پایین رفتن از سرسره سبب قدرتمندتر شدن پاهای کودک شما می‌شود. این روزها مدل‌های مختلفی از سرسره‌های پارکی ارائه می‌شوند که هر یک از آن‌ها از ویژگی‌های به خصوصی برخوردار هستند. این سرسره‌ها برای فضاهای کوچک و بزرگ طراحی شده اند و هر یک ظرفیت و گنجایش به خصوصی دارند.

چرخ و فلک‌های شهربازی

این وسایل بازی برای از بین بردن ترس بچه‌ها بهترین وسیله بازی به شمار می‌روند و یکی از وسیله های بازی است که با کمک آن می توان به راحتی تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان را مشاهده کرد.

چرخ و فلک‌ها اغلب شمای کاملی از شهر یا فضای بازی را به کودک نمایان می‌کنند و به همین خاطر نیز بچه‌ها برای استفاده از آن‌ها ترغیب می‌شوند. هر یک از این چرخ و فلک‌ها با طراحی ظاهری به خصوصی در فضاهای بازی نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاثیر بازی بر مهارت اجتماعی کودکان

ماشین بازی یا ماشین شارژی

این ماشین‌ها نیز در بسیاری از محیط‌های مخصوص به بازی کودکان وجود دارند و فضای مناسبی برای بازی با آن‌ها در نظر گرفته شده است. این بازی‌ها مورد علاقه بسیاری از آقا پسرها هستند و به همین خاطر نیز در هر شهربازی بیشترین استقبال از آن‌ها به عمل می‌آید.

این ماشین‌ها هر یک از رنگ‌های متنوعی برخوردار هستند که توجه بچه‌ها را جلب می‌کنند. استفاده از آن‌ها تمرکز کودک را افزایش می‌دهد.

هماهنگی دست و پا و چشم‌ها نیز از مهم‌ترین مزایای استفاده از این بازی‌های ساده به شمار می‌رود. این ماشین‌ها مهارت‌های مدیریت سرعت و آشنایی با مفاهیم کند و سریع را در کودکان تقویت می‌کنند و وجود آن‌ها بسیار مهم تلقی می‌شود.

جمع بندی

در این گزارش با شرح کلی تاثیر بازی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان آشنا شده و بازی های مرتبط با  آن را را بررسی کردیم. برخی از پرکاربردترین وسایل بازی که در این مراکز مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز بررسی شده و مزایای استفاده از آن‌ها شرح داده شدند.

اهمیت انتخاب یک بازی مناسب برای کودکان در طول روز بسیار مهم است و از اصول تربیتی مهم کودکان به شمار می‌رود. به همین خاطر توصیه می‌کنیم به اطلاعات ارائه شده در این مطلب توجه وافری داشته باشید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *