مقالات

اسباب بازی مناسب نوزاد

اسباب بازی مناسب نوزاد

کودک با دیدن و شنیدن و لمس کردن دنیای اطراف رشد و نمو پیدا می‌کند. در واقع هر کودکی برای  حرکت و یاد گرفتن دنیای اطرافش به انگیزه و فضایی مناسب برای دیدن، شنیدن و لمس کردن احتیاج دارد. در ادامه این مقاله از تفریح سازان همراه ما باشید تا با روش یادگیری بهتر نوزادان آشنا شوید.

کودکان در سنین پایینتر توانایی آموزش پذیری و یادگیری بیشتری دارند. اسباب بازی‌های مناسب نوزاد وسیلهای مناسب برای کشف استعداد و آموزش به نوزادان هستند. شما با خرید اسباب بازی‌های مناسب نوزاد میتوانید به رشد کودک طبق نمودار رشد کمک کنید. اسباب بازی‌های صدا دارو اسباب بازی‌های نرم جزء اسباب بازی‌های مناسب نوزاد هستند. این گونه اسباب بازی‌ها با تحریک حسی حواس تشنه ی کودک شمارا سیر آب می‌کنند.

در واقع یکی از اصلی ترین نیاز کودک که می توان به آن اشاره کرد بازی کردن است. کودک از طریق بازی کردن با اسباب بازی های مناسب نوزاد می تواند توانایی ها و استعداد های خود را پیدا و با لمس کردن آنها استعدادهای خود را شکوفا کند.

بخوانید: مبلمان شهری چیست؟

چرا خرید اسباب بازی مناسب نوزاد مهم است؟

اغلب مردم فکر می‌کنند که اسباب بازی مناسب نوزاد موضوع  مهمی نیست و اسباب بازی فقط برای آرام کردن و بازی کودک است. ولی باید بدانید که کودک شما هیچ شناختی از دنیای اطرافش ندارد و آگاهی و شناخت او از دنیای اطراف به وسیله ی همین اسباب بازی‌ها اتفاق می‌افتد.

پس توجه داشته باشید در دنیای امروز که تنوع اسباب بازی‌ها بسیار زیاد است ما اینجا هستیم تا اسباب بازی مناسب نوزاد در هر دوره‌ای از زندگی‌اش را به شما معرفی کند.

اگر به دنبال مبلمان ویلایی هستید برای دیدن ترندهای روز دنیا کافی است کلیک کنید.

چرا خرید اسباب بازی مناسب نوزاد مهم است؟

اسباب بازی های مناسب سن  یک تا دو ماه

کودک شما در این سن نه می‌تواند راه برود نه می‌ایستد نه حتی می‌تواند گردن خود را نگه دارد. اما این به این معنا نیست که کودک شما هیچ چیز یاد نمی‌گیرد. تمامی نوزادها با حرکت‌های غیر ارادی به دنیا می‌آیند که در علم به آن رفلکس می‌گوییم.

اسباب بازی‌های مناسب نوزاد در این سن اسباب بازیهای بسیار سبک مثل جغجغه است زیرا نوزاد با چنگ زد می‌تواند این اسباب بازی‌ها را در دست بگیرد و بازی کند. صدای جذاب جغجغه نوزاد شما  را ترغیب می‌کند تا برای شنیدن صدای آن بیشتر از قبل تلاش کند در واقع جغجغه با تحریک حس شنوایی، لامسه، بینایی به رشد ادراکی بهتر کودک کمک کنید. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم جغجغه در رشد حرکتی نوزاد نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

برای خرید تجهیزات شهربازی کلیک کنید.

اسباب بازی مناسب نوزاد دو تا شش ماه

نوزاد شما در چهار تا شش ماهگی تازه میآموزد که از دستهایش چگونه استفاده کند و چگونه وسایل را در دست بگیرد. کودک شما در این سن یاد میگیرد چگونه با دستهایش با دنیای اطراف ارتباط برقرار کند.

در سه ماهگی اسباب بازی‌های مناسب برای فرزندتان اسباب بازی‌های موزیکال، اسباب بازی‌ها و آویزهای تخت هستند که در فاصله‌ی ۲۰ تا ۳۰ متری بالای سر نوزاد قرار می‌گیرد.

شروع چهار ماهگی دورانی است که نوزاد در حال دندان در آوردن است و علاقه شدیدی به گذاشتن اجسام در دهان خود دارد. پس توجه داشته باشید در این سن برای نوزادانتان اسباب بازی‌هایی که قطعات جدا شونده دادند استفاده نکنید تا سبب آسیب به نوازد نشوید.

در سن شش ماهگی باید بسیار حواستان به اشیایی که نوزادتان در دست می‌گیرد باشد. زیرا فرزندتان به احتمال زیاد الان استفاده از دست‌هایش را کامل یاد گرفته و میلی شدیدی به قرار دادن تمام وسیله‌ها و اسباب بازی‌ها به داخل دهان دارد.

نوزاد در ۶ ماهگی تا یک سالگی بسیار فعال و بازیگوش است و شروع به چهار دست و پا رفتن می‌کند اسباب بازی مناسب این سن کودک عروسک، اشیا ساختنی (چوبی، پلاستیکی) و توپ‌ها میباشند.

بخوانید: لیست کامل تجهیزات خانه بازی

اسباب بازی مناسب نوزاد شش تا هشت ماه

کودک شما در این دوره از زندگی خود علاقه زیادی به غافلگیری  دارد به همین دلیل بهتر است برای نوزادتان اسباب‌بازی‌هایی بخرید که با فشار دادن یک دکمه  صدای آهنگ پخش می‌شود یا  با کشیدن نخ عروسک راه می‌رود یا عروسکی از داخل جعبه بیرون می‌رود. این مدل اسباب بازی‌ها حس کنجکاوی  و هیجان نوزادتان را تحریک می‌کند.

اسباب بازی مناسب نوزاد هشت تا دوازده ماه

اسباب بازی مناسب نوزاد هشت تا دوازده ماه

توجه داشته باشید که اسباب بازی مناسب نوزاد باعث پرورش خلاقیت و هوش او می‌شود. پس لطفاً اطراف کودک خود را با اسباب بازی‌های نامناسب شلوغ نکنید تا کودکتان تمرکز داشته باشد. کودک در این دوره از زندگی خود به‌راحتی می‌تواند ماهیت جامد و مایع را بشناسد و تفاوت آن‌ها را بفهمد.

می توانید با گذاشتن سطل ها یا لیوان های رنگی در حمام  باعث شوید نوزادتان با مفهوم گنجایش و حجم بهتر آشنا شود. در ماه هشتم بهتر است برای فرزندتان اسباب بازی های جذابی مثل توپ های عروسکی و پازل و غیره بخرید.

در سن نه ماهگی حالا شما می‌توانید برای فرزندتان کتاب بخوانید. کتاب خواندن برای نوزاد باعث سرعت بخشیدن به رشد مهارت زبانی نوزاد می‌شود.

در سن یازده تا دوازده ماهگی بهتر است با کودک شروع به بازی‌هایی نظیر برج هوش که نیاز به اسباب بازی خاصی ندارد انجام بدهید. این گونه بازی‌ها مانند دالی موشه و با من دست بزن به رشد مهارت هوشی فرزندانتان کمک می‌کند.

برای بازی برج هوش کافی است تعدادی لیوان را بر حسب اندازه ی لیوان‌ها بر روی هم بچینید و به شکل برج در بیاورید و بعد از کودکتان بخواهید که خودش به تنهایی این کار را انجام بدهد و حتی بعد از یاد گرفتن کامل می‌توانید با فرزندتان مسابقه نیز.

اسباب بازی مناسب نوزاد یک سال به بالا

در این سن کودک شما دیگر یک نوزاد با توانایی حرکتی محدود و غیر ارادی نیست. کودک شما در یک سالگی احتمالاً راه می‌رود یا تاتی تاتی میکند. در این دوره کودک شما یک کودک نوپا است که علاقه ی  شدیدی به راه رفتن و دویدن دارد.

در این زمان شما می‌توانید فرزندانتان را به پارک ببرید و از تجهیزات پارکی استفاده کنید در این دوره که کودکتان علاقه به راه رفتن دارد شما باید بیشترین وقت را به کودکتان اختصاص دهید و با رفتن به پارک‌ها و خانه‌های بازی به رشد کودکتان کمک کنید.

در این دوره اسباب بازی مناسب نوزاد شامل مکعب‌های رنگی، واکرهای موزیکال، تلفن و موبایل‌های موزیکال، مکعب هوش موزیکال، سفره نقاشی، بولینگ پارچه‌ای، کتاب پارچه‌ای، بیل و سطل هندسی دریا می‌باشد.

اسباب بازی‌ها نقش بسیار مهمی در تشکیل دادن شخصیت نوزاد دارد به همین دلیل باید به این نکته که اسباب بازی مناسب نوزاد شما کدام است توجه کنید و از خرید اسباب بازی‌هایی که استاندارد نیستند مثلاً الکترونیکی، تیز و یا از مواد مرغوب تولید نشده‌اند، خودداری کنید.

اسباب بازی مناسب نوزاد یک سال به بالا

جمع بندی

با توجه به موارد گفته شده برای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد مناسب کودک باید به سن آن توجه کرد. زیرا اسباب بازی مناسب کودک باید به گونه‌ای باشد که برای او خطری نداشته و باعث شکوفایی استعداد او شود و در کنار سرگرم کردن کودک جنبه آموزشی داشته باشد.

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.