بلاگ

فواید مهدکودک

فواید مهدکودک و تاثیرات آن در کودکان

در دنیای امروزه که مادران نیز مانند پدران در بیرون از منازل مشغول به کار شده‌اند مهدکودک‌ها رونق بسیاری گرفته‌اند، مهدکودک‌ها علاوه بر این موضوع که جایگاهی برای نگهداری از کودکان به شمار می‌آیند؛ محیطی امن برای رشد و نمو مهارت‌ها و خلاقیت‌های کودک شما نیز هستند همچنین کودک می‌آموزد در اولین اجتماع زندگی خود به خوبی شرکت کند، با دیگران تعامل داشته باشد و کمی از وابستگی اش نسبت به مادر خود کمتر شود.

البته خیلی از افراد از اینکه کودک خود را به مهدکودک‌ها بسپارند سرباز می‌زنند؛ ولی باید بدانند این محیط تأثیر فوق‌العاده‌ای در رشد فکری و جسمی و اجتماعی کودک می‌گذارد. در ادامه به فواید مهدکودک برای کودکان می‌پردازیم.

برای خرید تجهیزات خانه بازی کلیک کنید.

مزایای مهدکودک برای کودکان

مزایای مهدکودک برای کودکان چیست؟ در این قسمت می‌خواهیم به مزایای مهدکودک برای کودکان بپردازیم. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم مهدکودک‌ها علاوه بر اینکه یک مکان امن برای نگهداری کودکان به شمار می‌آید؛ بلکه در کنار آن مزایای زیادی برای کودک شما دارد؛ خیلی از والدین نگران این هستند که اگر کودک خود را به مهدکودک بسپارند، در چشم دیگران والدینی بی مسئولیت هستند و خودشان برای کودک خود وقت نمی‌گذارند؛ در صورتی که این چنین نیست، فواید مهد کودک رفتن به مراتب از معایب آن بیشتر است.

اغلب کودکان این محیط‌ها را برای بازی و سرگرم شدن دوست دارند و هیجان‌زده می‌شوند؛ اما تعداد کمی از کودکان نیز وجود دارند که از رفتن در اجتماع و مهدکودک‌ها سرباز می‌زنند و خیلی علاقه خاصی از خود نشان نمی‌دهند؛ در این صورت بهتر است با یک مشاور کودک این موضوع را در میان بگذارید تا بعدها کودک شما دچار مشکلات بیشتری مانند: انزوا، افسردگی، گریز از جمع و عدم برقراری درست و ارتباط با دیگران نشود.

همچنین بخوانید؛ فواید تاب بازی کردن کودکان

یکی از فواید مهدکودک ها نظم آنهاست

نظم مهدها؛ یکی از فواید مهم

خیلی از والدین دلیل اینکه علاقه دارند کودک خود را به مهد بسپارند این است که مهد کودک‌ها بسیار قانونمند و دارای نظم هستند یک ساعت ورود خاص و یک ساعت خروج خاص برای آن تعبیه شده است، دارای برنامه منظم برای تقویت هر یک از مهارت‌های کودک شما دارد. هر کلاس را مربی که دارای مدرک مربی گری است اداره می‌کند و راه‌ها و روش‌های سروکله زدن با کودک و یاد دادن مهارت به او را دارند.

همچنین بخوانید؛ بازی های مناسب کودک در خانه

شاید شما هم جز کسانی باشید که بین انتخاب پرستار بچه و مهدکودک مانده‌اید؛ با اینکه پرستار بچه هم می‌تواند کمک کننده باشد؛ ولی پیشنهاد ما انتخاب مهدکودک است. پرستارهای بچه بعد از مدتی برای کودک شما حکم مادر را پیدا می‌کند و کودکتان گمان می‌کند شما برای او وقت کافی نمی‌گذارید و پرستار را با مادر خود مقایسه می‌کند و دچار دوگانگی در تربیتش می‌شوید؛ اما فواید مهدکودک‌ها خیلی بیشتر است و برای کودک حکم یک مکان سرگرم‌کننده را دارد و شما از تخصص مربی مهد نیز خیالتان راحت است.

برای خرید الاکلنگ کودک کلیک کنید.

رشد ذهنی کودک در مهدکودک

یکی در دیگر از فواید مهدکودک می‌تواند تأثیری باشد که در رشد ذهنی کودک شما می‌گذارد و هیچ مکان دیگری مانند مهدها نمی‌تواند این تأثیر را داشته باشد. کودک در سنی که به مهدکودک می‌رود دارای مغزی درحال‌توسعه است و در مرحله‌ای قرار گرفته است که به‌آسانی می‌توان به او مهارت‌های ذهنی بسیاری را آموزش داد.

یکی از فواید مهدکودک می‌تواند رشد عاطفی و اجتماعی کودک باشد؛ کودک در مهدها می‌آموزد به افراد دیگر محبت کند و یا محبت را از کودکان دیگر یاد می‌گیرد، در مهدها بازی‌هایی انجام می‌شود که باعث می‌شود کودک شما حس تعامل و روابط اجتماعی را به خوبی یاد بگیرد البته خیلی از افراد می‌گویند به جای مهد ما به پیش دبستانی می‌فرستیم و همین می‌تواند کافی باشد؛ در صورتی که فواید مهدکودک و پیش دبستانی برای کودکان متفاوت و همچنین عملکرد این دو نیز با یکدیگر فرق می‌کند.

برای مشاهده قیمت چرخ و فلک کودک کلیک کنید.

آموزش مهارت‌های جسمی؛ آماده شدن برای رفتن به مدرسه

مهدکودک‌ها محلی برای انجام بازی‌هایی مانند شن بازی، بازی با پازل، بازی‌های دست جمعی و ورزش‌های روزانه است که انجام این مهارت‌ها در خانه به صورت روزانه برای والدین امکان پذیر نمی‌باشد. کودکان به صورت منظم در مهدهای کودک ورزش می‌کنند، تحرک دارند و این می‌تواند خیلی روی تمرکز کودک تأثیر گذار باشد و باعث رشد مهارت‌های فیزیکی و جسمانی او شود.

اگر حس می‌کنید کودک شما کمی تنبل است و علاقه‌ای به ورزش و بازی و تحرک از خود نشان نمی‌دهد پیشنهاد ما به شما این است که در یک مهدکودک او را ثبت نام کرده تا از تحرک او خیالتان راحت شود و از مزایای مهدکودک برای کودکان خود بهره‌مند شوید. یکی دیگر از فواید مهد کودک برای کودکان می‌توان آماده شدن او برای ورود به مدرسه باشد؛ قطعاً کودکانی که به مهدکودک و پیش دبستانی رفته‌اند با محیط مدرسه نیز زودتر کنار آمده و راحت‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری عمل می‌کند.

برای خرید میز و صندلی کودک کلیک کنید.

از فواید دیگر مهدکودکها افزایش انگیزه کودکان است

افزایش انگیزه و خودباوری

یکی از فواید مهد کودک برای بچه این است که به افزایش اعتماد به نفس و خودباوری بالایی می‌رسد. ممکن است کودک شما در منزل نیز کارها و فعالیت‌های زیادی را زیر نظر شما انجام دهد؛ ولی همین که شما کنار او هستید کافی است که او خیلی بر مهارت‌های شخصی خود متکی نباشد و هرازچندگاهی از شما در پیشروی کار خود کمک بگیرد؛ اما در مهدکودک‌ها به دلیل آن حس رقابتی که بین کودکان ایجاد می‌شود کودک سعی می‌کند بدون کمک گرفتن از مربی خود کار خود را به اتمام برساند تا مورد تشویق قرار بگیرد و همین امر باعث افزایش اعتماد به نفس او می‌شود.

فضای مهدکودک‌ها با مدرسه متفاوت است آن‌ها مهارت‌ها و آموزش‌ها را در غالب بازی به بچه یاد می‌دهند و کودک قطعاً اشتیاق بیشتری برای یادگیری از خود نشان می‌دهد و مشتاق این است که مهارت‌های بیشتری را یاد بگیرد. پس اگر رشد مهارت‌های کودک برایتان اهمیت فراوانی دارد از مزایای مهدکودک به هیچ وجه غافل نشوید. همچنین از دیگر مزایای مهدکودک رفتن برای کودکان؛ افزایش علاقه کودک شما به انجام فعالیت‌های گروهی و انفرادی است و این‌گونه باعث می‌شود که استعدادها و توانایی‌های او نیز زودتر آشکار شود.

همچنین مهدهای کودک فقط برای امروز کودکان شما نیستند؛ بلکه در آینده وی نیز تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد و باعث تعلیم و تربیت کودک شما می‌شود؛ زیرا مربیانی که در مهدها مشغول به کار هستند تخصصشان در این زمینه از والدین بالاتر بوده و باعث رشد فکری و تربیتی کودک می‌شوند.

برای خرید ایر هاکی کلیک کنید.

یادگیری مهارت‌ها و داشتن برنامه روزانه منظم

یادگیری مهارت‌ها و داشتن برنامه روزانه منظم

همان‌طور که در مورد فواید مهدکودک گفتیم باید به یک مورد نیز توجه بیشتری داشته باشیم، بعضی از مهدکودک‌ها هستند که با گرفتن هزینه بالاتر مهارت‌های مختلفی مانند زبان، موسیقی، رقص، سفالگری و یا غیره. به کودک شما این مهارت‌ها را آموزش می‌دهد و باعث می‌شوند که فعالیت مغز کودک شما بیشتر شود و روی ارتقای هوش کودک شما کار می‌کنند تا تقویت یابد.

در کنار اینکه آموزش این مهارت‌ها به خصوص زبان برای کودک بسیار حائز اهمیت و مفید است؛ ولی باید دقت کنیم که مهارت‌هایی که از کودک خود می‌خواهیم انجام دهد در حد توانایی او باشد و کودک را زیاد از حد خسته نکند که این کار باعث می‌شود از یادگیری خسته شود و ادامه دادن برای او راحت نباشد. همچنین اگر تعداد زیادی از مهارت‌ها را بخواهیم که هر روز انجام دهد کودک شما گیج خواهد شد و نمی‌داند کدام یک را باید با کیفیت بهتری انجام دهد و ممکن است ضعیف عمل کرده و دچار اضطراب و تشویش شود همچنین اعتماد به نفسش نیز در برابر کودکان دیگر کاهش می‌یابد.

برای خرید ترامپولین کودک کلیک کنید.

تمرکز مهدکودک‌ها در پرورش کودک

از دیگر فواید مهدکودک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود؛ اما قبل از آن باید بگویم که مهدکودک‌ها به کودکان شما می‌آموزند که یادگیرنده‌ای حرفه‌ای باشند؛ یعنی در مدت زمان کوتاهی مهارت‌های زیادی را سعی می‌کنند یاد بگیرند.

  • افزایش مهارت‌های اجتماعی و بازی کردن با دیگر کودکان و تقویت حس کمک و همدلی
  • احترام به دیگران را می‌آموزند
  • قبل از رفتن به دبستان اعداد و شمارش و گاهی هم حروف الفبا را یاد می‌گیرند و همین امر باعث افزایش اعتماد به نفس وی در دوران مدرسه می‌شود
  • لذت یادگیری با هم سن و سالان خود را تجربه می‌کنند
  • با نظرات مختلف و مفاهیم آموزشی متفاوتی آشنا می‌شوند
  • دوستانی تازه پیدا می‌کند و روابط اجتماعی‌اش گسترش می‌یابد
  • تلفظ صحیح کلمات را یاد می‌گیرد و دایره لغاتش نیز افزایش می‌یابد
  • مهارت‌های احساسی و عاطفی نیز در این کودکان افزایش می‌یابد
  • یاد می‌گیرند که بتوانند اسباب بازی‌های خود را با دیگر کودکان شریک شوند

برای خرید سافت پلی گراند کلیک کنید.

مهدکودک‌ها مکانی قابل‌اعتماد

مهدکودک‌ها مکانی قابل‌اعتمادتر

گفتیم در دنیای امروزه مادران نیز هم پای پدران مشغول به کار هستند و همیشه دغدغه و نگرانی زیادی برای نگهداری کودک خود داشته‌اند، بعضی از مادران کودک خود را کنار پرستار بچه و یا به خویشاوندان خود می‌سپارند که از نظر کارشناسان کودک این موارد نمی‌تواند باثبات باشد و یکی از فواید مهدکودک‌ها می‌تواند این باشد که کودک شما در محیطی امن و قابل اعتماد رشد می‌کند و همچنین خللی نیز در روند تربیتی در کودک شما به وجود نمی‌آورند و تنها به افزایش و بهتر شدن مهارت‌های کودک شما می‌پردازند.

همچنین یکی دیگر از فواید مهدکودک می‌تواند این باشد که شما کودک خود را به دست کسانی می‌سپارید که از تحصیلات مربوط به کودکان برخوردار هستند و در مورد افزایش مهارت‌ها و آگاهی کودکان تبحر کافی دارند.

برای خرید هنداسپید با قیمت مناسب کلیک کنید.

مهدکودک دوزبانه

مهدکودک‌ها برای کودکان به دو دسته تقسیم می‌شوند یکی از آن‌ها مهدکودک‌های ساده و دیگری مهدکودک‌های دوزبانه هستند. فواید مهد کودک دوزبانه به مراتب از مهد کودک عادی بالاتر و بهتر خواهد بود؛ زیرا کودکان در یک سنی قرار گرفته‌اند که به راحتی یک زبان دیگر را نیز یاد می‌گیرند و همین امر باعث شده است که این روزها کاربرد و استقبال از مهدکودک‌های دوزبانه بیشتر شود.

در این مهدکودک، کودک در کنار مهارت‌های دیگری که می‌آموزد ساعاتی را نیز به یادگیری زبان دیگر مانند انگلیسی می‌پردازد و مربی به روشی این زبان را به کودک شما آموزش می‌دهد که بعد از اتمام دوره تحصیل وی و سال تحصیلی، کودک زبان دوم را مانند زبان مادری‌اش صحبت می‌کند و آموزش کافی را نیز در این زمینه دیده است.

البته باید توجه داشته باشید که اگر بخواهید کودک خود را در این مهدکودک‌ها ثبت نام کنید؛ فکر نکنید که کودک شما به سادگی و بدون دردسر این زبان را آموزش می‌بیند؛ باید در منزل نیز فرصت‌های زیادی را برای وی فراهم کنید که بیشتر در معرض یادگیری زبان انگلیسی قرار گیرد.

همچنین بخوانید؛ آموزش اعداد با بازی به کودکان

اثرات مهدهای کودک برای کودکان

مهدهای کودک برای کودکان چه اثراتی دارند؟ در ادامه به بررسی دقیق و کامل این موضوع می‌پردازیم. علاوه بر فواید مهدکودک برای کودکان، نباید از اثرات مهد کودک بر کودکان نیز غافل ماند. این مکان روی تربیت و شکل گیری شخصیت کودک شما اثر فوق‌العاده زیادی دارد. مهدکودک‌ها در اصل خانه دوم کودکان محسوب می‌شود و حتی گاهی بیشتر خانه مهارت می‌آموزند؛ اما والدین باید در نظر داشته باشند که فواید مهدکودک‌ها شامل همه مهدها نمی‌شوند و باید در انتخاب آن دقت و آگاهی کافی داشته باشند و محیطی را انتخاب کنند که علاوه بر اینکه دارای کادری باتجربه، مهربان باشد دارای محیطی منظم و دارای قانون و مقررات نیز باشد.

همچنین بخوانید؛ تأثیر بازی بر مهارت های اجتماعی کودکان

 

اثرات مهدهای کودک برای کودکان

ضرورت مهد کودک زمانی احساس می‌شود که کودک شما هنگام رفتن به مدرسه دچار مشکل باشد و نتواند مستقل عمل کند و از شما مدتی را دور بماند؛ در نتیجه باعث افت تحصیلی کودک می‌شود. اهمیت مهد کودک در پیشرفت کودکان نیز است؛ کودکان در این محیط از هر لحاظ پیشرفت می‌کنند و مهارت‌های زیادی را می‌آموزند که در آینده بسیار به دردشان خواهد خورد.

همچنین بخوانید؛ تأثیر بازی بر پرورش ذهن و خلاقیت کودکان

جمع بندی

درنهایت در کنار همه این ویژگی‌ها و فواید مهدکودک‌ها نمی‌توان از نقش والدین در تربیت و رشد مهارت‌های اجتماعی اخلاقی کودک غافل ماند و تنها این مسئولیت را برعهده کادر مهدکودک گذاشت. زیرا کودکان در سه‌ساله اول زندگی خود که فصل رشد نموی ابتدایی است باید در کنار والدین خود باشد؛ مهدهای کودک برای کودکان بالای سه سال تعبیه شده‌اند پس در دوران شکوفایی و رشد ابتدایی تنها عامل تأثیرگذار، والدین کودکان هستند.

حتی اگر فواید مهدکودک‌ها بی‌شمار باشد؛ اما در مقابل والدین و نقشی که در رشد کودک دارد بسیار ناچیز است پس مهدکودک‌ها به گونه‌ای نیستند که از والدین سلب مسئولیت کنند. ما همه ویژگی‌ها و فواید مهدکودک‌ها را برایتان گفتیم و این خود شما هستید که انتخاب می‌کنید آیا این مکان برای کودک شما مناسب است یا مناسب نمی‌باشد.

 

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *