بلاگ

فواید ورزش ترامپولین

فواید ورزش ترامپولین

اگر شما کسی هستید که به ژیمناستیک علاقه زیادی دارید و از ورزش‌های جامپینگ لذت می‌برید، ترامپولین‌ها فواید زیادی برای شما خواهند داشت و یکی از فواید ترامپولین می‌تواند تخلیه هیجانات روحی و روانی افراد باشد. ترامپولین در معنی لغوی به معنای پریدن و جهش بلند است و این ورزش می‌تواند تأثیر به سزایی روی انعطاف‌پذیری ورزشکار داشته باشد.

ترامپولین فواید بی‌شماری دارد و هنگام ورزش همه ارگان‌های بدن را نیز درگیر می‌کند پس اگر در استفاده از این وسیله ورزشی تردید دارید؛ همین‌الان شروع به کار با این دستگاه کنید.

به‌واسطه ورزش ترامپولین در ژیمناستیک می‌توانید آمادگی جسمانی خود را بالا ببرید و حتی یکی دیگر از فواید ورزش ترامپولین می‌تواند حرکات اصلاحی باشد که به‌واسطه این دستگاه قابل‌اجرا است. در این مقاله به بررسی انواع فواید استفاده از ترامپولین می‌پردازیم و به این سؤال که ترامپولین چه فایده‌ای دارد پاسخ می‌دهیم.

همچنین بخوانید؛ فواید تاب بازی کردن کودکان

فواید استفاده از ترامپولین

  • کاهش وزن و لاغری

نمی‌توان از فواید ترامپولین برای لاغری غافل ماند؛ زیرا لاغری و کاهش وزن به‌واسطه دستگاه ترامپولین امکان‌پذیر است و می‌توان یکی از راه‌های کاهش وزن را استفاده از این دستگاه به‌صورت مکرر و در فواصل زمانی منزل دانست (30 دقیقه در روز می‌تواند حداقل زمانی باشد که شما برای این ورزش صرف می‌کنید)

استفاده از دستگاه ترامپولین برای کاهش ورزش و لاغری تأثیری همانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری دارد به‌گونه‌ای که اگر شما 20 دقیقه روی این دستگاه ورزش کنید؛ مانند این است که با سرعت 6 مایل دوچرخه‌سواری کرده باشید.

یک تمرین هدفمند با ترامپولین چیزی حدود 250 تا 350 کالری می‌سوزاند البته این کالری می‌تواند در بدن هر فرد متفاوت باشد؛ در بدن زنان و مردان نیز این کالری سوزی می‌تواند متفاوت باشد.

تمرین با دستگاه ترامپولین می‌تواند دو مزیت برای شما داشته باشد یکی از آن‌ها می‌تواند کالری سوزی شما در این ورزش باشد و دیگری این است که استقامت عضلات شما در این ورزش افزایش می‌یابد پس این ورزش هم هوازی و هم استقامتی است (توده بدنی شما و عضلات شما بعد از مدتی که این ورزش را انجام دهید سفت‌تر خواهد شد)

 

همچنین بخوانید؛ تأثیر بازی در پرورش ذهن و خلاقیت کودکان    

 

کاهش استرس و اضطراب کودک با ترامپولین

  • کاهش استرس و اضطراب با ترامپولین

یکی دیگر از فواید ورزش ترامپولین می‌تواند تأثیری باشد که روی سلامت جسمی و روحی ما می‌گذارد همچنین این ورزش نیز مانند تمامی فعالیت‌های هوازی اضطراب و استرس را از شما دور می‌سازد. حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه پریدن روی ترامپولین می‌تواند استرس را کاهش دهد؟ یک پرش کوتاه روی دستگاه ترامپولین می‌تواند در بدن شما هورمون شادی ترشح کند و سوخت‌وساز شما را بالا ببرد همچنین این ورزش باعث بالارفتن ضربان قلب شما نیز خواهد شد و همین امر تأثیر بسیار زیادی روی کاهش استرس و اضطراب شما دارد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بین تمرینات و پرش‌های خود کمی هم استراحت داشته باشید تا ضربان قلب شما از حد نرمال بالاتر نرود.

یک ورزش ساده‌روی دستگاه ترامپولین باعث می‌شود که عضلات و مهره‌های کمر شما نیز روان‌تر عمل کنند و این مورد نیز یکی از مزایای ترامپولین خواهد بود.

 

همچنین بخوانید؛ تاثیر بازی بر مهارت های اجتماعی کودکان

 

  • ورزش ترامپولین و افزایش قد

فواید ترامپولین برای قد بسیار زیاد است و یکی از مزایای ورزش با ترامپولین می‌تواند تأثیری باشد که این بازی روی افزایش قد افراد دارد؛ زیرا این ورزش شامل کشیدن و پریدن و کشش پشت کمر و دست‌ها و پاهاست و این کارها موجب این می‌شود که به‌مرورزمان روی قد شما نیز تأثیر داشته باشد البته برای اینکه این ورزش روی قد شما تأثیر بگذارد؛ سن یکی از فاکتورهایی است که بسیار حائز اهمیت است و هرچه از سن کمتری ژیمناستیک و ورزش ترامپولین را شروع کرده باشید قد شما نیز بلندتر خواهد شد.

باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید اینکه روی ترامپولین چه ورزش‌هایی می‌کنید و آیا این ورزش‌ها روی قد شما تأثیر دارد یا خیر نیز مهم است؛ به‌عنوان‌مثال اگر شما فقط روی ترامپولین صاف به بالا و پایین بیایید تأثیری روی قد شما نخواهد داشت.

یکی از حرکاتی که روی قد می‌تواند تأثیرگذار باشد این است که هنگام پرش یکی از پاهای مخالف را نیز بالا بیاورید و درون شکم خود جمع کنید و یا اینکه زمانی که در حال پریدن هستید به هوا لگد بزنید. در نهایت این حرکات می‌تواند باعث کشش عضلات شما شوند.

از تأثیر دست‌ها برای افزایش قد در ورزش ترامپولین غافل نشوید؛ زیرا این کار نیز کشش عضلات کتف و دستان شما را نیز به همراه خواهد داشت.

_____________________________________________

برای خرید ترامپولین با قیمت مناسب از تفریح سازان کلیک کنید

_____________________________________________

 

تقویت سیستم ایمنی کودک با ترامپولین

  • تقویت سیستم ایمنی؛ مزایای ترامپولین

فواید ورزش با ترامپولین بسیار گسترده و بی‌شمار است و اگر شما به‌اندازه کافی با این ورزش آشنایی داشته باشید حتماً آن را در برنامه ورزشی خود می‌گنجانید. یکی از فواید ورزش ترامپولین این است که روی غدد لنفاوی بدن تأثیر می‌گذارد و باعث بهبود عملکرد غدد لنفاوی می‌شود این غدد وظیفه این را دارد که ضایعات سلولی را دفع کند و باعث بهبود سیستم ایمنی بدن فرد شود.

حال چگونه ورزش ترامپولین می‌تواند روی غدد لنفاوی اثرگذار باشد؟ این غدد برای دفع ضایعات سلولی وابسته به حرکت عضلات هستند و شما در ورزش با دستگاه ترامپولین به‌صورت مکرر بالا و پایین می‌پرید و همین جهش‌ها روی غدد نیز تأثیر می‌گذارد.

یکی دیگر از فواید ورزش ترامپولین این است که شما با پریدن  سوخت‌وساز بدن خود را نیز افزایش داده و جریان خون و لنف نیز افزایش می‌یابد و همین امر نیز در افزایش ایمنی بدن بی‌تأثیر نیست؛ همان‌طور که در قبل نیز گفته شد ترامپولین باعث کاهش اضطراب و استرس می‌شود و همین امر نیز باعث آرامش روانی شخص می‌شود و سیستم ایمنی وی نیز بالاتر خواهد رفت.

زمانی که شما با ترامپولین در حال ورزش هستید اکسیژن‌رسانی نیز بیشتر خواهد شد و ترشح ماده اندورفین که باعث افزایش شادی است نیز بالا خواهد رفت.

 

برای دیدن قیمت انواع تجهیزات خانه بازی با قیمت استثنائی کلیک کنید.

 

  • رابطه تقویت تعادل و ورزش ترامپولین

مغز دارای قسمتی است که وظیفه آن کمک به تعادل بدن است و حفظ تعادل در افراد مختلف باتوجه‌به قدرت بدنی آن‌ها متفاوت است؛ البته شما می‌توانید با انجام تمرینات ورزشی مانند استفاده از دستگاه ترامپولین به افزایش تعادل کمک زیادی بکنید. یکی دیگر از فواید بازی ترامپولین؛ کمک به بالانس، تعادل ذهن و جسم شما است.

فواید ورزش ترامپولین می‌تواند تأثیر مستقیم این ورزش روی مخچه مغز باشد و مخچه نیز کمک به حفظ تعادل بدن می‌کند؛ شما با انجام ورزش‌های هدفمند روی دستگاه ترامپولین مخچه خود را تقویت خواهید کرد و حتی قدرت تمرکز و یادگیری شما نیز با تقویت این عضو افزایش می‌یابد. این ورزش معمولاً در دسته تمریناتی قرار دارد که می‌تواند بین حرکات جسمی و ذهنی شما تعادل برقرار کند و شما در طول کار با دستگاه همچنان با مغز خود این درگیری را دارید که به زمین نخورید و تعادل خود را حفظ کنید.

همچنین ورزشکارانی که حرفه‌ای هستند برای حفظ تعادل خود و تقویت آن حتماً از دستگاه ترامپولین کمک می‌گیرند؛ افزایش حفظ تعادل شما در این ورزش باعث می‌شود شما حتی در ورزش‌های دیگر نیز بتوانید تعادل خود را حفظ کنید و از آسیب‌دیدگی شما نیز جلوگیری خواهد شد.

 

برای خرید سرسره کودک کلیک کنید.

 

بازی ترامپولین خانگی

  • عضلات و مفاصل خود را در این ورزش تقویت کنید!

همچنین یکی دیگر از فواید ورزش ترامپولین، تقویت استخوان‌ها و عضلات شما است. درصورتی‌که تازه‌کار هستید و می‌خواهید این ورزش را شروع کنید ابتدا از قسمتی از بدن شروع به فعالیت کنید به‌عنوان‌مثال در ابتدای کار فقط پاهای خود را تقویت کنید بالا و پایین پریدن روی ترامپولین باعث می‌شود ساق پا، عصب‌های پا ماهیچه‌های چهار سر ران همگی درگیر شوند و بعد از مدت زمانی که با این دستگاه کار کردید متوجه می‌شوید که چقدر عملکردتان بهتر شده است. شما می‌دانید که می‌توانید درد عضلات خود را به‌واسطه این ورزش تسکین و یا درمان کنید البته درصورتی‌که این ورزش را به‌صورت اصولی انجام دهید.

گاهی از افرادی که دارای درد عضلات و کشیدگی و ساییدگی مفاصل هستند گمان می‌کنند که دیگر قادر به ورزش نخواهد بود درصورتی‌که پریدن آرام روی ترامپولین می‌تواند دردهای شما را تسکین دهد. این نوع فعالیت‌ها باعث می‌شود شما وزن خود را تحت کنترل خود نگهدارید و از اینکه وزن شما فشار زیادی به عضلات شما بیاورند جلوگیری کنید.

فواید بازی ترامپولین برای کودکان

آیا می دانید ترامپولین چه فایده ای دارد؟ بسیاری از کودکان برای ورزش‌کردن بهانه می‌آورند و دوست ندارند ساعات خاصی را به کلاس‌های مختلف بروند؛ اما ترامپولین همانند چرخ و فلک کودک، یکی از آن دسته ورزش‌هایی است که کمتر کودکی پیدا می‌شود که از بازی با آن امتناع ورزد. فواید ورزش ترامپولین برای کودکان نیز کم‌تر از بزرگسالان نمی‌باشد و مهم‌ترین فایده‌ای که این ورزش برای کودکان دارد این است که تأثیر زیادی روی روحیه آن‌ها می‌گذارد و باعث افزایش شادی و نشاط در آن‌ها می‌شود.

همچنین این بازی فقط خنده و نشاط ایجاد نمی‌کند؛ بلکه فواید دیگری نیز برای کودکان دارند؛ کودک شما به‌واسطه این ورزش همانند الاکلنگ کودک، می‌تواند تعادل را یاد بگیرد؛ زیرا همه ارگان‌های بدن در این ورزش با یکدیگر هماهنگ بوده و فعالیت می‌کنند. ترامپولین در کودکان باعث تناسب‌اندام آنها می‌شود و این امر از چاقی آن‌ها جلوگیری می‌کند. با پریدن به بالا و پایین سوخت‌وساز بدن کودکان افزایش می‌یابد و همین امر روی سلامت قلب آنها نیز اثرگذار است همانطور که بازی استخر توب برای کودک مفید است.

قلبی سالم با ورزش ترامپولین

  • قلبی سالم با ورزش ترامپولین

ترامپولین علاوه بر اینکه یک ابزار ورزشی به‌حساب می‌آید می‌تواند یک ابزار تمرینی برای قلب شما نیز باشد بدین صورت که در پرش‌ها و بالا و پایین آمدن‌ها ضربان قلب شما بالا می‌رود و در نتیجه ریتم تنفسی شما نیز افزایش می‌یابد؛ خون سریع‌تر پمپاژ شده و خون‌رسانی به ارگان‌های داخلی بدنتان با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

ورزش با ترامپولین مانند دو پرسرعت عمل می‌کند درصورتی‌که خیلی از افراد در هنگام دو و پیاده‌روی‌های سریع دچار خستگی می‌شوند و علاقه‌ای به ادامه دادن این ورزش از خود نشان نمی‌دهند؛ اما در هنگام کار با ترامپولین همان افزایش ضربان قلب را تجربه می‌کنند و خبری هم از خستگی و ناتوانی نیز نمی‌باشد.

ورزش‌های هوازی برای سلامتی قلب و عروق توصیه شده است؛ پیاده‌روی، دو و حتی ترامپولین می‌تواند جزئی از این ورزش‌ها باشد. افراد دونده فشار زیادی روی زانوهای خود تحمل می‌کنند و شما با زانودرد قادر به پیاده‌روی سریع نخواهید بود اما می‌توانید با ترامپولین ورزش‌هایی آرام داشته باشید بدون اینکه آسیب ببینید.

  • تقویت همه سلول‌های بدن با ورزش ترامپولین

تا اینجا با فواید زیادی از ورزش ترامپولین آشنا شدیم در این بخش می‌خواهیم به یکی دیگر از فواید ورزش ترامپولین که تقویت هر سلول است بپردازیم.

بالا و پایین پریدن روی ترامپولین روی تمام سلول‌های بدن تأثیر می‌گذارد و همه آنها را به چالش می‌کشاند، جاذبه زمین و پریدن برخلاف جاذبه باعث می‌شود عملکرد سلول‌ها تقویت شود و افزایش حرکت هر سلول منجر به افزایش سوخت‌وساز بدن نیز خواهد شد.

توان‌بخشی سالمندان؛ یکی دیگر از مزایای ورزش ترامپولین است

توان‌بخشی سالمندان؛ یکی دیگر از مزایای ورزش ترامپولین است

استفاده سالمندان از این دستگاه با کمک پرستار می‌تواند برای آن‌ها بسیار مفید باشد، فواید ورزش ترامپولین برای سالمندان علاوه بر اینکه می‌تواند تأثیر زیادی روی سلامت قلبی و عروقی آن‌ها داشته باشد؛ می‌تواند روی روحیه او نیز مؤثر باشد و از ایجاد افسردگی و کسالت در وی جلوگیری کند.

همچنین یکی دیگر از فواید ورزش ترامپولین برای سالمندان است که عضلات و ماهیچه‌ها در هنگام پیرشدن تحلیل می‌رود و اگر این عضلات تحرک نداشته باشند؛ حتی ممکن است این روند زودتر انجام شود و خیلی زود آن ارگان از کار بیفتد؛ اما با ورزش‌های آهسته و نرمش‌های آرام روی دستگاه ترامپولین می‌توانند این روند را کندتر کنند و حتی چابک‌تر و سرحال‌تر شوند.

حال که در این مطالب با فواید ورزش ترامپولین و مزایای آن برای همه سنین آشنا شدید و دانستید که این ورزش به‌ظاهر ساده چه تأثیرات شگفت‌انگیزی می‌تواند روی بدن شما داشته باشد و همچنین باعث بهبود بیماری‌ها و دردهای ناحیه مفاصل و عضلات شما باشد؛ انتخاب با خودتان است که آیا علاقه به انجام این ورزش  برای بهبود سبک زندگی خود و بهبود  عملکرد قلب، عضلات و ارگان‌های داخلی خود دارید یا خیر.

اگر به این ورزش علاقه‌مند شدید هنوز هم دیر نیست شما در هر سنی که قرار دارید می‌توانید شروع کنید و این ورزش جالب را در برنامه ورزشی خود بگنجانید و فارغ از اینکه برای بدن خود چه اهدافی دارید و می‌خواهید به چه فرمی از بدن دست یابید و اینکه چه شرایط جسمانی دارید؛ ترامپولین برای شما می‌تواند بسیار مناسب باشد بی‌شک از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد و بعد از مدتی تأثیر آن را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

 

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *