بلاگ

تزیین اتاق کودک دختر و پسر

تزیین اتاق کودک دختر و پسر و نکاتی باید رعایت شود

والدین زمانی که متوجه می‌شوند که کودکی را در راه دارند، به فکر تزیین اتاق کودک دختر و پسر خود می‌افتند که البته جنسیت کودک می‌تواند تأثیر زیادی در تزیین اتاق کودک داشته باشد. والدین سعی می‌کنند در تزیین اتاق کودک دختر و پسر خود ایده‌ها و طراحی‌های خاصی داشته باشند تا مشابه آن را در اتاق دیگری ندیده باشند.

یکی از دغدغه‌هایی که والدین دارند این است که طراحی داخلی اتاق کودک دختر و پسر باید چگونه باشد که کودک در آن احساس آرامش داشته باشد و اتاق او یک منطقه امن و دوست داشتنی برای او به شمار آید. به دلیل اینکه تزیین اتاق کودک دختر و پسر برای والدین اهمیت بسیار زیادی دارد و برای اینکه بتوانید ایده‌های تزیین اتاق کودک دختر و پسر را به خوبی بکار ببرید در ادامه با ما همراه باشید.

 

همچنین بخوانید؛ طراحی اتاق بازی کودک

 

دکوراسیون اتاق کودک

تزیین اتاق کودک دختر با پسر تفاوت زیادی دارند؛ ولی این تفاوت بیشتر در رنگ و اجناسی است که در اتاق استفاده می‌کنید. در هدف کلی این دو تفاوت چندانی ندارند، اتاق کودک چه پسر و چه دختر باید ایجاد احساس آرامش کند و کودک در اتاقش نباید مضطرب شود، با وسایل اتاقش راحت باشد و وسایل نیز به گونه‌ای انتخاب شده باشند که نتوانند به کودک شما آسیب برسانند. قبل از اینکه اقدام به خرید وسیله‌ای برای اتاق کودک خود بکنید بهترین طراحی دکوراسیون اتاق کودک را در نظر بگیرید و آن را تجسم کنید و فکر کنید که آیا این طراحی دکور برای کودک من مناسب است یا خیر.

در تزیین و دکوراسیون، اتاق کودک خود را با خانه‌های بازی اشتباه نگیرید و همه خانه را پر از اسباب بازی‌های مختلف نکنید؛ شاید گمان کنید که کودک شما سرگرم خواهد شد؛ اما سردرگمی کودک نیز بیشتر می‌شود. اگر شما یک یا دو بازی جذاب در اتاق برای او قرار دهید و با او بازی کنید در این دو بازی مهارت زیادی کسب خواهد کرد.

 

برای خرید تجهیزات خانه بازی کلیک کنید.

 

تزیین اتاق کودک دختر و پسر و تاثیراتش بر فرزند

نظر کودک شما مهم است!

اگر قصد این را دارید که دکوراسیون قدیمی کودک خود را تغییر دهید پس برای تزیین اتاق کودک دختر و پسر از کودک خود نظر بخواهید و اتاقش را به گونه‌ای طراحی کنید که باب میل او باشد.

زیرا اگر از او نظری نخواهید و برایتان مهم نباشد که چه نوع تزیینی را برای اتاق خود می‌پسندد بی‌شک بعد از طراحی، اتاق خود را دوست نخواهد داشت و در آن احساس راحتی نخواهد کرد؛ بنابراین خیلی مهم است که دکوراسیون اتاق مورد پسند دختر و یا پسرتان باشد.

نظر خواهی از کودکان در هر سنی که باشند باعث رشد فکری و اعتماد به نفس آن‌ها خواهد شد پس از این مورد در تزیین اتاق کودک دختر و پسر خود بهره‌مند شوید.

 

برای خرید سرسره کودک کلیک کنید.

 

اتاق کودک برای بازی تعبیه شده است!

خیلی از والدین گمان می‌کنند که اتاق کودک نیز مانند سایر مکان‌های دیگر خانه باید لوکس و مجلل بوده و از وسایل گران قیمتی در آن به کار رفته باشد؛ ولی این‌گونه درست نیست کودک شما در چنین اتاقی قطعاً راحتی و آرامش نخواهد داشت. شما نیز در هنگام بازی کودک مدام باید از او مراقبت کنید که به وسایل آسیبی نزند. در تزیین اتاق کودک با کمترین هزینه این حسن وجود دارد که آرامش شما و کودک حفظ خواهد شد.

بیشتر در اتاق کودک وسایل بازی و کاردستی‌های او را قرار دهید و وسایلی تهیه کنید که برای بازی او فراهم شده باشد. کودک باید در اتاق خودش راحت باشد، بازی کند و وسایلش را هرطور که می‌داند چیدمان کند؛ شما نمی‌توانید سلیقه خودتان را برای تزیین اتاق کودک به او تحمیل کنید و اتاق کودک را هم مانند باقی اتاق‌ها و حتی پذیرایی چیدمان کنید.

 

رنگ بندی مناسب؛ در تزیین اتاق فرزند دختر یا پسر

رنگ بندی مناسب؛ در تزیین اتاق

در تزیین اتاق کودک دختر و پسر فقط به خرید وسایل بسنده نکنید؛ بلکه به رنگ آن‌ها نیز توجه کافی داشته باشید حتی می‌توانید تزیین دیوار اتاق کودک دختر و پسر خود را نیز برعهده کودک خود بگذارید و از سلیقه او برای تزیین اتاق استفاده کنید.

رنگ‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روحیه کودکان می‌گذارند و هرچه از رنگ‌های روشن‌تری برای دیوار و وسایل استفاده کنید کودک در آرامش بیشتری می‌تواند به سر ببرد. اگر سن کودک شما هنوز کم است انتخاب رنگ‌های روشن را کمی به تعویق بیندازید؛ زیرا خیلی زود کثیف می‌شوند و خودتان متضرر خواهید شد انتخاب رنگ‌های روغنی که تمیز می‌شوند می‌تواند برای این سن کاربردی‌تر باشد.

 

برای مشاهده قیمت استخر توپ کودک کلیک کنید

 

رنگ‌ها شاید کم اهمیت باشند؛ ولی در این مورد خاص بسیار اهمیت دارند، رنگ زرد و سفید می‌تواند یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای اتاق کودک شما باشد. این رنگ‌ها حس هنرمند بودن را به کودک شما القا خواهد کرد.

در تزیین دکور اتاق کودک دختر و پسر تنها به این موارد بسنده نکنید شما می‌توانید در تزیین دیوار اتاق از نقاشی‌های خود کودک استفاده کنید و باعث افزایش اعتماد به نفس او شوید.

 

برای خرید فوتبال دستی جدید کلیک کنید.

 

ایده و تزئینات اتاق کودک دختر و پسر

ایده و تزئینات اتاق کودک دختر و پسر

والدین برای تزیین اتاق کودک دختر و پسر خود، ایده‌ها و طراحی‌های متفاوتی مدنظر دارند که هرکدام می‌تواند جذابیت‌هایی برای کودک داشته باشد، اینکه جنسیت کودک شما چیست می‌تواند تزیینات اتاق را عوض کند البته امروزه به دلیل اینکه هزینه دکور و طراحی داخلی کمی گران است والدین از رنگ‌های خنثی برای تزیین اتاق کودک دختر و پسر خود استفاده می‌کنند تا برای بچه‌های بعدی نیز مناسب باشد و نخواهند اتاق دیگری را طراحی کنند.

از تعدادی ایده که می‌توان برای طراحی اتاق استفاده کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تزیین اتاق کودک با عروسک‌هایی که علاقه دارد
 • تزیین اتاق با عکس و پوستر حیوانات
 • اگر کودک شما به ماشین علاقه زیادی دارد می‌توانید از پوستر و استیکرهای ماشین برای تزیین اتاق استفاده کنید
 • ریسه‌ها در تزیین اتاق کودک دختر و پسر می‌توانند کاربردی باشند و فضایی آرامش بخشی را ایجاد کنند
 • قاب عکس و نقاشی‌ها نیز می‌تواند در طراحی اتاق کودک مورد استفاده قرار گیرد

 

برای خرید الاکلنگ کودک کلیک کنید.

در طراحی دکوراسیون اتاق کودک خلاق باشید!

اگر خودتان قصد این را دارید که اتاق کودک خود را تزیین کنید باید از قوه خلاقیت خود استفاده کنید و خلاقیت شما در طراحی اتاق کودک می‌تواند روی روحیه کودک نیز تأثیر داشته باشد. قبل از اینکه طراحی اتاق را آغاز کنید از خود بپرسید که کودک من به چیزهایی علاقه بیشتری دارد و جواب آن می‌تواند کمک زیادی به شما در طراحی اتاق کودک دختر و پسرتان داشته باشد.

 

همچنین بخوانید؛ بازی های مناسب کودک در خانه

 

سعی نکنید اتاق کودک را شلوغ کنید؛ زیرا باعث سردرگمی کودکتان خواهد شد و شما نیز باید زمان بیشتری برای تمیز کردن آن صرف کنید. طرح‌های ساده و مینیمال همیشه آرامش را به دنبال خواهد داشت.

حتماً به دنبال هزینه‌های گزاف برای تزیین اتاق کودک دختر و پسر خود نباشید گاهی استفاده از اشیا و وسایل ارزان قیمت می‌تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد. به‌عنوان‌مثال اگر کودکان به فضانوردی علاقه دارد با استفاده از پنبه و یا خال‌خال‌های سفید برای او روی سقف آسمانی جذاب را طراحی کنید.

 

برای خرید ایر هاکی کلیک کنید.

 

کتاب؛ در دکوراسیون اتاق کودک

گاهی پیش می‌آید والدین اتاقی را برای کودک خود دکور می‌کنند و بسیاری از وسایل بازی را در آن قرار می‌دهند و در انتهای کار متوجه کمبود جا برای کتابخانه کودک خود می‌شوند. پس اگر نمی‌خواهید با این مشکل مواجه شوید حتماً در ابتدا جایی را برای کتاب کودک خود و مکانی را برای مطالعه او در نظر بگیرید.

با این کار به او آموزش خواهید داد که مطالعه کردن باید بخشی از برنامه روزمره او باشد و این عادت را از سنین کودکی در او تقویت کنید.

علاوه بر این داشتن یک میز و صندلی کودک نیز به او این انگیزه را می‌دهد که نقاشی بکشد و کتاب بخواند و چون همیشه در معرض دید قرار دارند زود به زود سراغ این کار می‌رود. پس از قرار دادن یک کتابخانه برای کودک خود در اتاق غافل نشوید و نگویید بزرگ می‌شود و کتاب‌خوانی را یاد می‌گیرد؛ کتاب خواندن مهارتی است که باید تقویت شود تا در ذهن کودک نهادینه شده و جز کارهای روزمره او شود.

 

برای خرید استند مشاغل کودک کلیک کنید.

 

نور اتاق یکی از مواردی است که در تزیین اتاق کودک باید رعایت شود

نور اتاق یکی از مواردی است که در تزیین اتاق کودک باید توجه کنیم!

بعد از آنکه طراحی اصلی و اساسی اتاق کودک انجام شد، نور پردازی آن را کامل کنید. نورها تأثیر زیادی روی کودک شما می‌گذارند. سعی کنید در اتاق کودک خود حتماً چراغ خواب، آباژور و چراغ‌های تزیینی قرار دهید. همچنین برای مطالعه کودک نیز چراغ مطالعه‌ای کوچک تهیه کنید تا او جذب به مطالعه کتاب‌هایش شود.

رنگ‌هایی برای نورپردازی استفاده می‌کنید که روشن باشند و باعث آرامش کودک شود، بعضی از رنگ‌ها از نظر روان‌شناسی باعث تشویش و نگرانی کودک شما خواهد شد. هیچگاه از رنگ قرمز در اتاق کودک استفاده نکنید. استفاده از چراغ خواب، امری مهم در تزیین اتاق کودک دختر و پسر به شمار می‌آید؛ زیرا بسیاری از کودکان از تاریکی می‌ترسند و وجود چراغ، باعث می‌شود کمی از استرسشان کاهش یابد. می‌توانید از ریسه‌های رنگی برای تزیین اتاق کودک خود استفاده کنید و محیطی شاد را برای او به ارمغان آورید.

 

همچنین بخوانید: استخر توپ و فواید ان برای کودک

 

انتخاب تخت مناسب برای کودک

یکی از وسایل اساسی که در تزیین اتاق کودک دختر و پسر تأثیر زیادی دارد، استفاده از تخت خواب‌های راحت و جذاب بوده است. در انتخاب تخت خواب قبل از آنکه به طرح آن توجه کنید به جنس و کیفیتی که دارد توجه داشته باشید همچنین تخت خواب باید به گونه‌ای باشد که کودک شما با آرامش روی آن استراحت کند و اذیت نشود.

بعد از آنکه از جنس و کیفیت آن اطمینان پیدا کردید، رنگ و طرحش را نگاه کنید بر اساس آن می‌توانید باقی دکوراسیون اتاق را بچینید. توجه داشته باشید که تختی را انتخاب کنید که مناسب سن کودک شما باشد، به‌عنوان‌مثال برای نوزاد خود تخت نوجوان تهیه نکنید؛ زیرا ساختار و کیفیت متفاوتی می‌تواند داشته باشد.

برای بعضی از اقلام در تزیین اتاق کودک دختر و پسر باید توجه ویژه‌ای داشته باشید و هزینه زیادی را پرداخت کنید تا خیالتان از بابت کیفیت آن راحت باشد؛ تخت خواب نیز به دلیل اینکه با پوست کودک در تماس است حائز اهمیت است و در خرید آن دقت کافی را داشته باشید.

 

همچنین بخوانید؛ اسباب بازی مناسب نوزاد

 

تزیین اتاق کودک و تأثیر آن روی رشد ذهنی او

تزیین اتاق کودک و تأثیر آن روی رشد ذهنی او

شاید گمان کنید تزیین اتاق کودک امری ساده و پیش‌پاافتاده است و شما می‌توانید بدون آنکه فکر کنید عمل کنید و هر چیزی را که در بازار مشاهده کردید برای اتاق کودک خود تهیه کنید. اما باید بگویم که این فکر واقعاً صحیح نمی‌باشد.

اتاق کودک در رابطه مستقیم با پرورش ذهن و مهارت کودک شما قرار گرفته است و هرگونه اشتباه و خطایی در تزیین اتاق کودک منجر به آسیب‌هایی در ذهن و روان کودک شما می‌شود. پس در طراحی و دکوراسیون اتاق کودک خود حتماً باید توجه ویژه‌ای داشته باشید و به نکات ریز و کم اهمیت نیز اهمیت زیادی بدهید و با وسواس اتاقش را دکور کنید. شما با قرار دادن هر آیتمی در اتاق خواب باید قصد داشته باشید مفهومی را به کودک آموزش دهید و نباید تزیینات شما بی هدف باشد.

 

همچنین بخوانید؛ آموزش اعداد با بازی به کودکان

 

نکاتی دیگر در تزیینات اتاق کودک

ما نکاتی را به طور مفصل در بالا برای تزیین اتاق کودک بیان کردیم؛ اما اگر بخواهیم نکات بیشتری را به اختصار بگوییم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم که به شما کمک بیشتری خواهد کرد:

 • از المان‌هایی که کودکتان را هیجان زده می‌کند در طراحی دکور اتاق او استفاده کنید
 • هیچگاه بی‌هدف شروع به دکور کردن اتاق کودک خود نکنید و قبل از آن به علایق و سلیقه کودک خود توجه زیادی داشته باشید
 • به جای اینکه هزینه زیادی را به رنگ کردن اتاق بدهید بگذارید اتاق به رنگ سفید بماند و روی آن تزییناتی که خواستید انجام دهید این‌گونه نمای بهتری را ایجاد می‌کند
 • اگر دوست دارید کودکتان فردی خلاق شود نقاشی‌های او را قاب گرفته و به دیوار بزنید و هرازچندگاهی از او بخواهید که نقاشی تازه‌ای کند تا روی دیوار نصب کنید
 • فضایی را در اتاق برای کودکتان ایجاد کنید که دنج باشد و بتواند در آن بدون آنکه حواسش پرت شود به کارهای خود بپردازد و مکانی برای رؤیاپردازی او نیز باشد
 • به سلیقه کودک خود توجه کنید حتی در صورتی که با او هم نظر نیستید

 

همچنین بخوانید؛ فواید تاب بازی کردن کودکان

 

اتاق کودک برای بازی و دکوراسیون آن

جمع بندی

درنهایت همه این نکاتی که درمورد تزیین اتاق کودک دختر یا پسر گفته شد در جهت رشد ذهنی و شکوفایی استعدادهای او خواهد بود. اتاق کودک شما نباید صرفاً جایی برای خوابیدن کودک باشد؛ بلکه باید مکانی برای ایجاد آرامش و حس امنیت در کودک شما باشد.

تزیین اتاق کودک، دختر و پسر ندارد و باید به هر دو جنس توجه ویژه‌ای داشته باشید و مطابق سلیقه آن‌ها عمل کنید. خیل از افراد گمان می‌کنند باید متراژ اتاق بالا باشد تا بتوان طراحی جذابی انجام داد در صورتی که این‌گونه نیست شما کافی است کمی از خلاقیت خود استفاده کنید تا به هدف دلخواهتان برسید.

اما همه این مواردی که در تزیین اتاق کودک برایتان بازگو کردیم، در انجامش اجباری وجود نخواهد داشت و شما مختارید با توجه به بودجه و سلیقه‌ای که دارید اقدام به دکور کردن اتاق کودک خود بکنید.

 

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *