بلاگ

گریم کودک

انواع طرح گریم کودک

متأسفانه، یا خوشبختانه اولین ملاک انسان برای قضاوت یک فرد ظاهر است؛ ظاهری که اغلب سعی می‌کنیم با استفاده از روش‌های گوناگون نقص‌هایش را پوشش دهیم، زیبایی‌ها را بیشتر جلوه دهیم و یا با به‌کاربردن آن‌ها از ساده بودن در مراسم و جشن‌های بزرگ و کوچک فاصله بگیریم.

استفاده از مواد، ابزار و تکنیک‌های خاص برای تغییر چهره گریم گفته می‌شود. گریم کودک یا نقاشی روی صورت این امکان را به ما می‌دهد تا برای شرکت در جشن‌های کوچک و کودکانه مانند تولد گریم تولد کودکان را انجام دهیم؛ ایده‌ای که هریک از ما می‌توانیم برای کودکان، خواهران یا برادران کوچک خود عملی کنیم و یا با یادگیری، آن را به عنوان شغل انتخاب کنیم.

برای خرید تجهیزات خانه بازی کلیک کنید.

تاریخچه گریم

در گذشته‌های دور هم گریم مورد استفاده بوده است منتها هدف و شیوه انجام آن متفاوت بوده است. در دوران باستان مردم بیشتر برای مراسم و آیین‌های مذهبی و حتی مردان برای ایجاد ترس و وحشت در سربازان سپاه دشمن از گریم استفاده میکرند.

این عمل بیشتر به وسیله رسوبات مختلف، عصاره گیاهان موجود در طبیعت و رنگ‌های معدنی صورت می‌گرفت و تا به امروز نیز ادامه دارد.

برای خرید استند مشاغل کودک کلیک کنید.

توصیه و نکات لازم و ضروری گریم کودک

 • پوست کودک لطیف و حساس است پس برای جلوگیری از آسیب زدن به پوست کودک هر رنگی را روی پوست کودک امتحان نکنید. استفاده از رنگ‌های روغنی به علت نفوذ درون پوست و همچنین استفاده از گواش و ماژیک غیر به علت سخت پاک شدن توصیه نمی‌شوند.

برای گریم کودکان لازم است از رنگ‌های گیاهی استفاده شود تا پوست کودک آسیب نبیند و به راحتی از روی پوست پاک شود.

 • در هنگام کار با ابزار مراقب نقاط مهم و حساس کودک مانند چشم‌ها، گوش‌ها، مجرای بینی و دهان کودک باشید تا سلامت و بهداشت آن‌ها در معرض خطر قرار نگیرد.
 • قبل از شروع کار روی چهره کودک، دستان خود و کودک را با آب و صابون بشویید.
 • اگر صورت کودک زخم سرباز یا جوش دارد از انجام گریم چهره کودک خودداری کنید.
 • پس از حداکثر چند ساعت کودک باید صورتش را با شیرپاکن یا فوم شست‌وشو صورت بشوید تا پوست دچار خشکی و آسیب نشود.
 • از قلم‌موهای تمیز و ضدعفونی شده استفاده کنید.

همچنین بخوانید؛ بازی خلاقانه کودکانه

اهمیت تفاوت جنسیت در گریم کودک

اهمیت تفاوت جنسیت در گریم بچه‌ها

 تشخیص تفاوت‌ها برای کودک مهم است پس بهتر است از سن 4 یا 5 سالگی به بعد با توجه به جنسیت کودکان برایشان گریم بچگانه انجام دهید به‌عنوان‌مثال می‌توانید گریم کودک دخترانه مانند طرح‌های خرگوش، پروانه، گل و برای گریم کودک پسرانه از طرح‌هایی مانند خفاش، پلنگ و مرد عنکبوتی استفاده کنید.

همچنین بخوانید؛ دلیل بازی نکردن کودکان

ست لوازم گریم کودک

 • قلم‌مو

برای نقاشی روی صورت کودکان به قلم‌موهایی با پهناهای متفاوت (نازک و ضخیم) نیاز دارید تا بتوانید خطوط و طرح‌ها را نازک و پهن را به راحتی بکشید. زیاد سخت نگیرید. 3 الی 4 قلم با ضخامت متفاوت کافی است تا بتوانید خودتان روی چهره گریم ساده کودک انجام دهید.

 • پالت رنگ

این نوع پالت‌های مخصوص گریم چهره دارای رنگ‌های شاد و نشاط بخش هستند فقط دقت کنید پالت رنگی را خریداری کنید که ضد حساسیت باشد. نکات گفته شده در مورد رنگ در قسمت (توصیه و نکات لازم و ضروری گریم) را از یاد نبرید. فون خشک (به صورت پالت رنگ در بازار موجود است) مناسب است؛ زیرا با آب سریع و راحت پاک می‌شود.

 • اسفنج

برای پخش رنگ روی پوست به صورت یکنواخت نیاز به اسفنج دارید. اسفنج‌های استاندارد و گرد را خریداری کنید.

 • فیکساتور (تثبیت کننده)

برای شرکت در یک جشن تولد و یا مراسم کوچک نیاز است نقاشی روی صورت کودکان تا چند ساعت باقی بماند بنابراین نیاز است برای جلوگیری از ریزش رنگ و ماندگاری آن روی چهره کودک از فیکساتور استفاده شود.

 • ژل اکلیلی

کودکی پیدا نمی‌شود که به اکلیل علاقه‌مند نباشد علاوه بر آن اکلیل باعث زیبایی بیشتر کار نیز می‌شود.

 • پودر تالک

اگر بتوانید قبل از شروع کار مقداری پودر تالک روی بینی، پیشانی، چانه و گونه‌ها بزنید به ماندگاری کار کمک می‌کند زیرا چربی اضافی روی پوست گرفته می‌شود.

 • آب‌رسان

برای کودکان دارای پوست خشک برای جلوگیری از پوسته‌پوسته شدن و خراب شدن گریم بهتر است قبل از شروع کار از آب‌رسان مناسب یا روشی مثل بخور استفاده شود.

(توجه داشته باشید که برای گریم ساده کودک وجود عوامل (*) دار کافی است)

همچنین بخوانید؛ بازی والدین با کودک

نکاتی که در گریم کودک باید رعایت شود

قیمت وسایل گریم کودک

قیمت‌ها برحسب برند وسیله مدنظر و حجمش متفاوت است. اگر می‌خواهید گریم بچه‌ها را به طور حرفه‌ای ادامه دهید از پالت‌هایی با تنوع رنگ بالاتر و حجم بیشتر استفاده کنید.

همچنین بخوانید؛ فواید تاب بازی برای کودکان

زمان مورد نیاز برای گریم

زمان نرمال نهایت بیست دقیقه است؛ زیرا بچه‌ها پر جنب و جوش و کم‌طاقت‌اند و نهایتاً بیست دقیقه با شما همکاری کنند بعد از آن کار شما کمی سخت خواهد شد. در حین کار با کودک صحبت کنید تا گذر زمان را دیر حس نکند و احساس راحتی کند در واقع این اصول روان‌شناسی کودک است.

همچنین بخوانید؛ بازی گروهی کودکان

نقاشی روی چهره و سلامتی کودک

با اینکه چند سالی است گریم بچه‌ها در مدرسه، مهد کودک و نمایشگاه‌های مختلف رایج است برخی افراد از جمله والدین این تفکر را دارند که نقاشی روی چهره سلامت و امنیت کودک را به خطر میندازد و اجازه چنین کاری را به کودکان خود نمی‌دهند. درستش این است که استفاده از هر نوع ماده شیمیایی عوارضی دارد به‌عنوان مثال شایع‌ترین نوع آن که حساسیت پوستی است؛ اما اگر از محصولات مخصوص باکیفیت، دارای تاریخ انقضا مشخص و ضد حساسیت استفاده شود هیچ مشکلی ندارد. در صورت بروز اگزما باید بعد شست‌وشو پوست سریع به پزشک مراجعه کرد.

همچنین بخوانید؛ طراحی اتاق بازی کودک

نقاشی روی چهره کودک

آموزش گریم کودک

و اما گریم کودک چگونه است؟!

گام اول در گریم چهره کودکان: نگاهی سریع به فرد بیندازید و زوایا و نکات خاص چهره او را بیابید سپس صفات چهره او را با طرح‌ها منطبق کنید و در نهایت اگر از کودک بخواهید از میان چند طرح یکی را انتخاب کند بهتر است. برای مثال دخترخانمی دو دندان جلوی او کمی از حالت عادی بزرگ‌تر است پس طرح خرگوش و سگ آبی را به او پیشنهاد دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به محیط، سبک گریم چهره کودکان متفاوت است؛ مثلاً سبک گریم کودک در شهربازی با سبک گریم در جشن و مراسم تولد یا مدرسه و مهد کودک متفاوت است.

گام دوم (مخصوص گریم کودک در خانه): برای گریم کودک ساده حتی اگر طراح ماهری نباشید می‌توانید طرحی ساده را برای کودک انجام دهید این در صورتی است که اگر به طراحی تا حدودی مسلط‌تر باشید کار بهتر و آسان‌تر انجام می‌شود.

 • ابتدا طرحی که قادر به پیاده کردن آن هستید انتخاب کنید و مطمئن شوید روی کاغذ می‌توانید آن را بکشید؛ زیرا با قلم‌مو، کار مشکل‌تر است.
 • چون مبتدی هستید اندازه‌ها را به طور تقریبی روی چهره مشخص کنید سپس طرح را با قلم‌مو مناسب بکشید. دقت کنید تا خطوط را به‌هم‌ریخته و نامتناسب نکشید؛ زیرا کار را از چارچوب خارج می‌کند.
 • حالا می‌توانید با اسفنج و رنگ کار را پوشش دهید. از رنگ‌های تیره و روشن به درستی استفاده کنید تا کار به دل بنشیند؛ از رنگ‌های متناسب، هم‌خانواده و ترجیحاً شاد استفاده کنید؛ ولی به یاد داشته باشید گاها رنگ‌های متضاد و مکمل چهره‌ای جذاب‌تر ایجاد می‌کند.

برای اجرای طرح حیوانات، سایه روشن و انتخاب رنگ زمینه اهمیت بالای دارد؛ رنگ را باید به گونه‌ای انتخاب کنید که با رنگ پوست، مو و لباس هماهنگ باشد برای مثال برای طرح شیر چنانچه رنگ لباس قهوه رنگ یا زرد تیره است اگر رنگ زمینه چهره را زرد روشن بگیرید جذاب می‌شود در این صورت سایه‌ها را با رنگ زرد تیره یا قهوه‌ای انجام دهید یا مثلاً برای طرح روباه چنانچه پوشش نارنجی پررنگ و یا تیره است زمینه چهره را نارنجی کم‌رنگ و قهوه‌ای روشن بزنید و همچنین سایه‌ها را با رنگ تیره‌تر انجام دهید. نوک بینی را همرنگ نوک بینی حیوان بزنید.

 • کاراکتر و بعد مثبت و منفی چهره حیوان نیز تأثیر گذار است. اگر طرح حیوانی با چهره منفی است؛ دور چشم‌ها را باید تیره‌تر کنید و از رنگ‌های تیره، دور چشم‌ها و همچنین سایه تیره بیشتر استفاده کنید. در طرح حیوانات با چهره‌ای مثبت برعکس است و باید از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

برای طرح حیوانات با کاراکتر منفی و در طرح حیوانات با کاراکتر مثبت به ترتیب از خطوط سر بالا و هلالی استفاده کنید؛ مانند خط لب‌ها

توجه داشته باشید شما برای ادامه کار گریم چهره کودک و انتخاب به عنوان منبعی برای کسب درآمد باید به مراکز فنی و حرفه مراجعه و بعد از تکمیل دوره مدرک خود را دریافت کنید. با این کار می‌توانید گریم کودک با روش‌های جدید و جالب را به راحتی اجرا کنید.

همچنین بخوانید؛ بازی های مناسب کودک در خانه

طرح گریم کودک و وسایل آن

طرح گریم کودک

در این قسمت با تعدادی طرح گریم کودک ایرانی آشنا می‌شویم.

طرح خرگوش: از محبوب‌ترین طرح‌ها برای گریم می‌توان به طرح خرگوش اشاره کرد.

 • با استفاده از اسفنج و فون قهوه‌ای کم‌رنگ صورت را به صورت یکنواخت و یکدست رنگ کنید.
 • دندان‌ها را با رنگ سفید، لب پایین و گوش‌ها را با رنگ قهوه‌ای، نوک بینی و روی لب‌ها را با رنگ قرمز مشخص کنید همچنین می‌تواند دور لب‌ها و چشم‌ها را با سفید روشن‌تر کنید.

طرح سگ: برای سگ می‌توانید رنگ متناسب با پوست را انتخاب کنید و این نمونه فقط یک پیشنهاد است.

 • با استفاده از رنگ سفید و قرمز زمینه را به طور یکدست و تمیز با اسفنج رنگ کنید. (ابروها را نیز می‌توانید با رنگ کردن محو کنید)
 • از بالای ابرو خطی در هر دو سمت بکشید و به سمت شقیقه سر بروید. با تکمیل این خطوط از بالا و رنگ آمیزی می‌توانید گوش‌های را ترسیم کنید.
 • می‌توانید دور هر دو چشم و یا یک چشم را با رنگ تیره و سایه تیره‌تر کنید و همچنین زبان را بیرون و کنار لب رسم کنید و سپس با رنگ قرمز درون آن را پرکنید. دور لب‌ها را سفیدتر کنید و نقطه‌های تیره بالای لب را فراموش نکنید.
 • سر بینی را تیره کنید و قسمت‌های باقی مانده را فقط با سایه‌ها نظم دهید.

طرح قورباغه

 • دو دایره سفید رنگ با قلم‌مو مناسب دور چشم‌ها رسم کنید.
 • با زرد کم‌رنگ قسمت وسط ابروها را به تاج اختصاص دهید و پس از ترسیم با اسفنج رنگ کنید.
 • کار را با مشکی خط کشی کنید و قسمت‌های لازم را با سبز تیره به کمک اسفنج رنگ کنید.
 • دهان بزرگ و پهن قورباغه را دور لب‌ها با قرمز رسم کنید.

طرح پروانه: پروانه دارای رنگ‌های متنوع است پس رنگ را مطابق با سلیقه و شرایط انتخاب کنید.

 • پروانه را طوری رسم کنید که بال‌ها روی چشم و تنه پروانه روی تیغه بینی قرار گیرد. شاخک‌ها را می‌توانید روی پیشانی رسم کنید.
 • بال‌ها را به سلیقه خود به کمک اسفنج رنگ بزنید و از اکلیل برای جلوه کار استفاده کنید.

طرح خفاش

 • ابتدا با قلم‌مو مناسب و رنگ مشکی یا آبی سر خفاش را وسط پیشانی بکشید سپس بال‌هایش را از بالای ابرو شروع کرده و به سمت شقیقه بروید و بعد به سمت پایین چشم‌ها حرکت کنید.
 • پایین بال‌ها تا نیمه تیغه بینی با خطوط مواج آرایش دهید. (بال‌ها را به سلیقه خود می‌توانید کمی سایه بزنید)
 • می‌توانید با رنگ زرد بالای سر خفاش هلالی را مشخص و رنگ کنید.

طرح طاووس: نیازی به دقیق کشیدن نیست فقط کافی است بال‌وپرهای رنگارنگ را نمایش دهید.

 • از رنگ‌هایی مانند سبز، آبی و بنفش کمک بگیرید و وسط دو ابرو و همچنین دو طرف خارجی چشم، بال‌وپرها را رسم کنید.
 • روی تیغه بینی به کمک اسفنج، رنگ نارنجی و زرد را به طور یکنواخت پراکنده کنید و پشت پلک‌ها را با رنگ سبز و اکلیل تزئین کنید همچنین می‌توانید درون پرها دایره‌های چشم مانند رسم کنیم.

همچنین بخوانید؛ تجهیز ویلا برای کودکان 

پاک کردن گریم

بهترین روش برای پاک کردن گریم در کودکان استفاده از محصولات بچه مثل شامپو بچه است؛ زیرا این محصولات مخصوص پوست کودکان است. اگر خواستید از شیرپاکن استفاده کنید به یاد داشته باشید که پس از آن صورت را با آب نیز بشویید. پس از پاک شدن گریم از مرطوب کننده و یا آب‌رسان هماهنگ با پوست استفاده شود.

پاک کردن گریم کودک

جمع بندی

وجود طرح‌های متنوع با رنگ‌های شادی بخش روی صورت کودکان سبب شادمانی و نشاط کودکان در کنار دوستان و خانواده می‌شود و اعتماد به نفس آن‌ها را برای مدتی تا حد کافی بالا می‌برد و به کودکان این اجازه را می‌دهد با آرایش و گریم کودکانه در جشن‌هایی مانند تولد با ظاهری غیر ساده اما کودکانه شرکت کنند همچنین بزرگ‌ترهای علاقه‌مند به این نوع هنر می‌توانند با شرکت در دوره‌های لازم با جدیدترین گریم کودک آشنا شوند و علاوه بر لذت بردن از هنر درآمدی هرچند کم از آن کسب کنند و یا با کشیدن طرح‌هایی ساده بدون نیاز به هرگونه آموزش دیگر روی صورت بچه‌ها گریم کودک برای تولد انجام دهند.

2.7/5 - (3 امتیاز)

یک نظر در “گریم کودک

 1. مهد کودک آریا گفت:

  گریم صورت کودک ، خیلی برای ما جالبه چون باعث شد ما داخل مهد کودک نیرو جدید برای گریم صورت کودک بیاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *