بلاگ

فواید بازی الاکلنگ برای کودکان چیست؟

فواید بازی الاکلنگ

وقتی سری به گذشته و تاریخ می‌اندازیم و صحبت از بازی­های سنتی و رایج کودکانه قدیمی می­شود، محال است بازی الاکلنگ در خاطرتان زنده نشود. الاکلنگ، یکی از کلاسیک ترین وسایل زمین بازی است. هر زمان که کودکان خود را در زمین بازی همراهی می کنید، خواهید دید که اغلب عجله می­کنند تا روی الاکلنگ بنشینند و از بازی با آن لذت ببرند.

در پاسخ به این سوال که الاکلنگ چیست؟ باید بگوییم، الاکلنگ کودک، یک تخته باریک ساده و بلند اهرم مانند است که در وسط ثابت شده ­است.

کسی نمی تواند از فواید بازی الاکلنگ غافل شود. وقتی یک سر بالا می رود، انتهای دیگر زمین را لمس می کند. این مکانیسم ساده باعث می­شود که الاکلنگ جزء یکی از بهترین و جذاب­ترین تجهیزات پارکی، برای کودکان خردسال باشد.

ظاهراً یا در تعریف ممکن است که الاکلنگ، ساده به نظر برسند بنابراین ممکن است فکر کنید که هیچ مزیت و فایده­ ای جز چند دقیقه سرگرمی ندارد. اما جالب است بدانید بازی با الاکلنگ فواید زیادی دارد، از فواید بازی الاکلنگ می­توانیم به رشد مهارت­های شناختی، مهارت­های حرکتی، مهارت­های فیزیکی، اجتماعی و عاطفی اشاره کرد.

در ادامه به طور مفصل شما را با فواید بازی الاکلنگ، تاریخچه الاکلنگ بازی، مزایا و معایب آن آشنا خواهیم کرد.

ماشین زمان، با تاریخچه الاکلنگ بازی

در بحث تاریخچه الاکلنگ بازی باید گفت، در واقع هیچ اطلاعات تاریخی یا مستندات قانع کننده­ یا حتی مخترعی که الاکلنگ پارک را ایجاد کرده باشد وجود ندارد.

اولین مستنداتی که به الاکلنگ اشاره می­کنند به سال 1640 برمی­گردند. این مستندات اشاره به آهنگی بودند که در مورد دو مرد صحبت می­کرد که یک چوب را با یک اره دو نفره برش می­دادند، این حرکت از کلمه فرانسوی “sie”  به دلیل حرکت عقب و جلوای که دارد گرفته شده­ است.

دومین اشاره به این موضوع در سال 1704 بود، زمانی که مردم در حال انجام بازی روی تخته بودند. این بازی، یک فعالیت تعادلی بود که به آن Anglicisation می‌گویند. این فعالیت نیز از کلمه فرانسوی “ci-ca” گرفته شده ­است و دلیل این نام­گذاری این بود که دو نفر روی یک تخته نشسته بودند و سعی می­کردند تعادل خود را حفظ کنند.

در سرتاسر دنیا، الاکلنگ با نام‌های مختلفی وجود دارد و همه از فواید بازی الاکلنگ آگاه هستند. در آمریکا، این بازی را می­توان تتر-توتر یا حتی تخته پایه تیتراژ نامید.

یک شایعه دیگر نیز وجود دارد که گمان می‌رود الاکلنگ توسط زنان کره‌ای اختراع شده باشد که در قرن هفدهم به دیوارهای حیاط خود محصور بودند و می‌خواستند راهی برای پرواز در هوا برای دیدن آنچه در آن سوی دیوارها وجود دارد داشته باشند.

فواید بازی الاکلنگ از افزایش اعتماد به نفس تا بهبود تعادل

همانطور که گفته شد، بازی الاکلنگ علی­رغم سادگی که در ظاهر یا در بیان دارد، دارای فواید باورنکردنی است. فوایدی که شاید برایتان عجیب باشد یا شما را ترغیب کند تا کودکانتان را به سمت الاکلنگ بازی سوق دهید.

در ادامه مقاله قصد داریم نمونه­ هایی از فواید بازی الاکلنگ همچون درمان تعادل اعضای بدن کودکان با بازی الاکلنگ را برایتان شرح دهیم.

 • افزایش اعتماد به نفس با الاکلنگ بازی

در خصوص فواید بازی الاکلنگ در باب افزایش اعتماد به نفس باید بگوییم، هنگام بازی، درگیر کردن وزن و تعادل و لذت بردن از تکرار یک حرکت جذاب و آرامش بخش چیز شگفت انگیزی است.

فعالیت بدنی و فیزیکی باعث تقویت اعتماد به نفس کودکان و باور آن­ها به مهارت­های خود می­شود و در نتیجه تمایل آنها را برای بازی با دیگران افزایش می­دهد. هنگام بازی با الاکلنگ و وسایل بازی مشابه مانند تاب و سرسره، همه گروه­های عضلانی بدن در سوخت و سازند و درگیر هستند. این مسئله نه تنها آگاهی بدن، بلکه مهارت­های اجتماعی و زبانی را نیز افزایش می دهد. اما قطعا افزایش اعتماد به نفس با الاکلنگ بازی یکی از آن دسته فوایدی است که جذابیت الاکلنگ بازی را افزایش می­دهد.

پیشنهاد میشود: مشاهده قیمت انواع ترامپولین برای کودک دلبندتان

 • فواید فیزیکی الاکلنگ بازی

شاید بتوان گفت فواید بازی الاکلنگ و اثرات مفید فیزیکی این بازی از مهم­ترین دلایل استفاده از الاکلنگ است. الاکلنگ پارکی یکی از تجهیزات پارکی است که به صورت دو نفره انجام می­شود. یک کودک در یک سر تخته و دیگری در لبه مخالف تخته می­نشیند. آنها سعی می­کنند یکدیگر را از روی زمین بلند کنند. یکی دیگر از فعالیت­هایی که آن­ها اغلب امتحان می­کنند ایجاد تعادل است.

برای ایجاد تعادل، آن­ها راه­های مختلفی را امتحان خواهند کرد. اگرچه ممکن است اینطور به نظر نرسد، اما الاکلنگ یک تمرین قدرتی فوق­ العاده است.

مزایای بازی الاکلنگ برای کودک انکار ناپذیر است. هر بار که کودک فردی را از روی زمین بلند می­کند، از عضلات ساق پا، باسن و قسمت مرکزی بدن خود استفاده می­کند. هنگامی که کودک روی زمین فرود می­آید، به محکم نگه داشتن استخوان­های وی کمک می­شود.

سایر مزایای فیزیکی و مزایای بازی الاکلنگ:

 • عضلات قوی­تر
 • یادگیری نحوه کنترل حرکات فیزیکی آن­ها
 • بهبود تعادل
 • توسعه مهارت­های حرکتی، هماهنگی چشم و پا و مهارت
 • عملکرد سالم قلب و ریه ­ها
 • بهبود سیستم ایمنی
 • از دیگر فواید بازی الاکلنگ کمک به تقویت استخوان­ ها است
 • بازی روی الاکلنگ باعث ایجاد هماهنگی و مهارت­های حرکتی ظریف کودک می­شود. بنابراین، آن­ها می­توانند عضلات خود را برای انجام اعمال فیزیکی هماهنگ کنند.

 

الاکلنگ بازی دو نفره دو دختر

 • توسعه اجتماعی با الاکلنگ بازی

یکی دیگر از فواید و مزایای بازی الاکلنگ توسعه اجتماعی است. در واقع بازی روی الاکلنگ یک فعالیت انفرادی نیست. حداقل به دو کودک برای بازی کردن روی آن نیاز است.

الاکلنگ­هایی هم وجود دارد که 4 کودک می­توانند با هم بازی کنند. بنابراین، کودک شما مجبور است با بچه ­های جدید ملاقات کند و برای بازی با آن­ها صحبت کند.تفریح سازان تا الان علاوه بر فواید این بازی به فواید سرسره بازی هم پرداخته است و نگاه ما را به این دو یازی عوض کرده است .

وقتی کودک با سایر کودکان ملاقات می­کند، به یادگیری هنجارهای اجتماعی ضروری کمک می­کند. آنها یاد خواهند گرفت که چگونه با یکدیگر تعامل کنند و چگونه با یکدیگر در ارتباط باشند، که برای زندگی بزرگسالی آنها مفید است.

مهارت­های اجتماعی که کودک از بازی با الاکلنگ یاد می­گیرد عبارتند از:

 • یادگیری برقراری ارتباط با افراد جدید
 • غلبه بر کم­رویی و ترس
 • کنار آمدن با دیگران
 • تصمیم گیری در مورد قوانین و پیروی از آ­ن­ها
 • اشتراک گذاری و مراقبت
 • بازی با کودکان در سنین و پیشینه­های مختلف

پیشنهاد میشود: مشاهده انواع میز و صندلی کودک

 • تاثیر عاطفی فوق­ العاده

اثرات فیزیکی و اجتماعی الاکلنگ اکنون آشکار به نظر می­رسد و یکی از فواید بازی الاکلنگ است و لازم است شما در مورد تأثیر عاطفی آن نیز بدانید.

وقتی کودک در زمین بازی با دیگران بازی می­کند، تغییرات پویا را تجربه می­کند. ممکن است بازی برای بزرگسالان فقط یک فعالیت سرگرم کننده به نظر برسد، اما کودکان آن را جدی می­گیرند. کودک وقتی می­تواند کسی را روی الاکلنگ بلند کند احساس شادی می­کند و اعتماد به نفس آن­ها را افزایش می­دهد. اما وقتی ­نمی­توانند کسی را بلند کنند، غمگین و ناامید می­شوند. آنها تعجب می­کنند که چرا نتوانسته­اند این کار را انجام دهند.

آنها سعی می­کنند راه­های جدیدی برای پیروزی یا به دست آوردن نتیجه دلخواه خود بیابند. بنابراین، کودک یاد می­گیرد که با چالش­ها به طور سالم کنار بیاید. علاوه بر این، آنها یاد می­گیرند که با احساسات مختلف کنار بیایند و خود را در مقابل دیگران کنترل کنند.

الاکلنگ پارکی فلزی رنگ زرد و قرمز

چگونه الاکلنگ مناسب را برای حیاط خود انتخاب کنید

ممکن است بخواهید فرزندانتان  زمان یشتری از بازی روی الاکلنگ لذت ببرند. ممکن است نتوانید هر روز فرزندان خود را به زمین بازی ببرید. بنابراین، می­توانید یک الاکلنگ در حیاط خانه خود نصب کنید و از فواید بازی الاکلنگ لذت ببرید.

اما آیا باید فقط الاکلنگ بخرید؟ پاسخ منفی است. برای ساخت یا خرید الاکلنگ باید فاکتورهایی را در نظر بگیرید. از نکات مهم در خرید الاکلنگ می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن فرزندان شما
 • اندازه حیاط شما و طول الاکلنگ
 • شکل، کیفیت و طرح الاکلنگ
 • هزینه خرید یا ساخت الاکلنگ
 • توجه به انواع مدل ­های الاکلنگ و استاندارد بودن از لحاظ امنیت و کیفیت

در نظر گرفتن سن فرزندان شما یکی از عوامل مهم است. اگر خیلی جوان هستند، یک الاکلنگ با صندلی­های راحت دسته ­دار انتخاب کنید. اندازه الاکلنگ نباید خیلی بزرگ باشد. از طرف دیگر، بچه­ های بزرگ­تر می­توانند از الاکلنگ سایز بزرگ استفاده کنند.

برای یک حیاط بزرگ، یک الاکلنگ با اندازه بزرگ تهیه کنید. همچنین می­توانید حضور فرزندتان را در نظر بگیرید. آیا آنها هواپیما، ماشین یا حیوانات را دوست دارند؟ الاکلنگ با اشکال مختلف پیدا خواهید کرد. در نهایت، بودجه خود را در نظر بگیرید.

دوام و راحتی یک الاکلنگ اغلب به قیمت الاکلنگ بستگی دارد. اگر آن را گران می‌دانید، می‌توانید یک الاکلنگ از ابتدا با مواد موجود بسازید. از آنجایی که احتمال افتادن از الاکلنگ وجود دارد، باید آن را روی سطح نرمی مانند فوم، ماسه یا … نصب کنید.

برای تهیه الاکلنگ خانگی و یا دیگر تجهیزات شهر بازی شما می­توانید به تفریح سازان مراجعه کرده و با تهیه این ابزار بازی با کیفیت­ها و انواع گوناگون مثل تاب و سرسره پلی اتیلن و… برای کودکانتان لحظات شادی را خلق کنید و یا تجهیزات خانه بازی خود را تضمین شده تهیه کنید.

رعایت نکات ایمنی هنگام الاکلنگ بازی کودک

کودکان عاشق الاکلنگ هستند و از انجایی که فواید بازی الاکلنگ بیشمار است می­توانید فرزندان خود را به زمین بازی ببرید تا به آنها اجازه دهید روی الاکلنگ بازی کنند. یا می­توانید برای آنها در حیاط خانه خود یک الاکلنگ درست کنید.

البته باید در نظر داشته باشید، درست است که فواید بازی الاکلنگ بسیار است اما در هنگام بازی، رعایت نکات ایمنی  کودک ضروری است تا فرزندانتان بتوانند با خیال راحت روی الاکلنگ بازی کنند بدون اینکه صدمه­ای ببینند.

اگرچه الاکلنگ به نظر بی ضرر است، اما ممکن است تصادفاتی رخ دهد و فواید آن به معایب الاکلنگ بازی برای کودک تبدیل شود. بنابراین به فرزندان خود آموزش دهید که چگونه مراقب باشند که چرا رعایت نکات ایمنی هنگام الاکلنگ بازی را باید جدی بگیرند.

پیشنهاد میشود: آموزش اعداد به کودکان با بازی و سرگرمی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *