بلاگ

تست هوش گاردنر

تست هوش گاردنر چیست

هوش معمولاً به عنوان توانایی‌های بالقوه عقلانی تعریف می‌شود که هر فرد با آن پا به دنیا می‌گذارد؛ این هوش تعریفی، قابل اندازه‌گیری و تغییر دادن آن بسیار دشوار خواهد بود؛ اما این تعریف برای هوش، تعریف درستی نیست؛ زیرا فقط معیار آن IQ در نظر گرفته شده.

مغز هر فرد دارای بخش‌های مختلف و به دنبال آن هوش‌های مختلف است. تمام هوش‌های تعریف شده در همه افراد وجود دارند؛ اما میزان آن بسته به موارد مختلف متفاوت است همچنین امکان پرورش و تغییر هوش با انجام فعالیت‌های مرتبط نیز وجود دارد. تست هوش نه گانه گاردنر کودکان مثال خوبی برای رد این تعریف رایج است.

برای خرید وسایل خانه بازی کلیک کنید.

تاریخچه و ماهیت تست گاردنر

طبق تحقیقات اخیر انجام شده در زمینه سنجش توانایی‌های افراد مختلف، گفته شده میزان هوش عمومی که از طریق تست هوش سنجیده می‌شود معیار مناسبی برای سنجش توانایی‌ها نمی‌باشد؛ بلکه باید ابعاد مختلف هوش مورد بررسی قرار گیرد و اما تست هوش گاردنر چیست؟! اولین بار در سال 1970 بود که فردی بنام هاوارد گارنر به بررسی تست هوش بر اساس اطلاعات روان شناختی افراد پرداخت.

او با بررسی افراد با استعداد و افراد مبتلا به آسیب‌های مغزی مانند اوتیسم اثبات کرد که مغز انسان دارای هوش‌های متفاوتی است. در نهایت در سال 1983 هاوارد گاردنر موفق به معرفی 7 نوع از هوش در کتاب (چارچوب‌های ذهن) شد همچنین او 10 سال پس از انتشار کتاب خود یک نوع هوش دیگر را هم به انواع هوش معرفی شده اضافه کرد.

برای خرید لوازم شهر بازی کلیک کنید.

کاربرد تست انواع هوش گاردنر

کاربرد تست انواع هوش گاردنر

 • مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته دبیرستان و دانشگاه
 • مشاوره شغلی
 • یافتن استعدادها و پرورش نقاط ضعف
 • برنامه ریزی آموزشی

برای خرید سافت پلی کلیک کنید.

هوش زبانی و کلامی

طبق نظر گاردنر، درک و استفاده از زبان گفتار و نوشتار مواردی‌اند که شامل هوش زبانی و کلامی می‌شوند. افراد موفق در سخنرانی‌ها، افرادی که به وسیله قلم و نویسندگی کلام مؤثری را منعقد می‌کنند و همچنین افرادی که در یادگیری زبان‌های خارجه موفق‌اند؛ دارای هوش بالایی در زمینه زبان و کلام‌اند.

اپرا وینفری، نویسنده و مجری مشهوری است که می‌توان در این زمینه مثال زد. این افراد تمایل زیادی به استفاده از کلمات و زبان‌ها دارند.

 • مشاغل مناسب برای افراد دارای هوش زبانی و کلامی

 وکالت، نویسنده، ویراستار، مترجم، معلم زبان خارجه، زبان شناس، مربیگری، سخنران، روزنامه نگار، مجری تلویزیون و رادیو، مشاور روابط عمومی و دوبلور از مشاغل مناسب با هوش زبانی و کلامی‌اند.

برای خرید بازی های فومی کلیک کنید.

 • پرورش هوش زبانی و کلامی

ویرایش و ویراستاری متن، نوشتن متن کوتاه در رابطه با موضوعات مختلف، صحبت کردن و سخنرانی در مورد یک موضوع، نظر دادن در رابطه با موضوعی مشخص و تغییر محور یک داستان از مواردی‌اند که به پرورش این هوش کمک می‌کند.

بررسی تست هوش چندگانه گاردنر

هوش تصویری و فضایی

هوش تصویری و فضایی یا هوش تفکر دیداری یکی از هشت نوع هوش مورد بررسی در تست هوش چندگانه گاردنر است.

طبق این تست هوش، افراد با هوش تفکر دیداری به تجسم کردن، کار با نقشه‌ها و جداول علاقه‌مندند و در جهت یابی، تصویر سازی‌های ذهنی، تشخیص الگو و روندها، درک اشکال و تصاویر سه بعدی و تفسیر عکس افرادی قوی به شمار می‌آیند.

برای خرید استند مشاغل کودک کلیک کنید.

 • مشاغل مناسب افراد با هوش تصویری و فضایی

مخترع، مهندس، عکاس، طراح گرافیک، نقشه بردار، نقشه کش، معمار، هنرمند، مجسمه ساز نمونه‌هایی از مشاغل متناسب با این افراد است.

 • پرورش هوش تفکر دیداری

بازی با شطرنج، چیدن لوگو، بازی جورچین، حل پازل، استفاده از اسباب بازی‌های سرهم کردنی، انجام فعالیت‌های هنری و داستان نویسی با مشاهده تصویر

هوش منطقی و ریاضی

گاردنر تست هوش را به صورت هشت‌گانه تعریف کرد؛ این یعنی برای کسب اطلاعات در مورد هوش یک فرد فقط نباید هوش منطقی و ریاضی او را در نظر گرفت؛ بلکه باید همه ابعاد مورد بررسی قرار گیرند. این نوع هوش شامل تجزیه و تحلیل منطقی مسائل، انجام عملیات ریاضی و تحقیق علمی است.

در تست گاردنر، افراد دارای هوش ریاضی و منطقی به استفاده از اعداد و ارقام متمایل‌اند در نتیجه در حل معادلات، انجام محاسبات و حل انتزاعی موضوعات گوناگون این افراد سریع و قوی است. افراد دارای هوش منطقی و ریاضی مانند افراد دارای هوش تصویری و فضایی در تشخیص الگو و روندهای یک مجموعه قوی‌اند. انیشتین فرد مشهور دارای هوش بالا ریاضی و منطق بود.

 • مشاغل مناسب با هوش ریاضی و منطقی

کارگذار بیمه، بانکدار، دانشمند، معامله‌گر، حسابدار، مهندس، کارشناس رایانه، متخصص آمار، پژوهشگر و بازرگان از سری شغل‌های متناسب برای این نوع هوش است.

 • پرورش هوش منطقی و ریاضی

افراد می‌توانند با انجام محاسبات به صورت ذهنی و همچنین تجزیه و تحلیل موضوعات، این نوع هوش را در خود تقویت کنند.

همچنین بخوانید; اسباب بازی مناسب نوزاد

هوش موسیقیایی

اگر فردی مطابق با تست هوش و استعدادیابی گاردنر دارای هوش موسیقیایی باشد؛ یعنی این فرد در درک ریتم، لحن و صداها، مهارت درونی خاصی دارد. این افراد با حساسیت نسبت به تشخیص و درک صداهای پیرامون خود افرادی موفق در آواز خواندن نیز هستند. این افراد به صدا، ریتم و موسیقی حساس و علاقه‌مند هستند.

همچنین بخوانید; نقش بازی در رشد ذهنی کودکان

 • مشاغل متناسب با هوش موسیقیایی

رهبر ارکستر، نویسنده موسیقی، صدابردار، آهنگ ساز، تعمیر ساز و ابزار موسیقی، نوازنده، خواننده و مربی آواز نمونه‌هایی از شغل مناسب برای این نوع افراد است.

 • پرورش هوش موسیقیایی

نوشتن شعر، رفتن به کلاس آواز و یا ساز مورد علاقه

همچنین بخوانید; آموزش اعداد با بازی به کودکان

هوش بدنی و جنبشی در تست هوش گاردنر

هوش بدنی و جنبشی

این افراد از جسم خود به وسیله حرکات به خوبی استفاده می‌کنند و در کنترل جسم و حرکات بدنی خود دارای مهارت درونی بالایی‌اند.

چابکی، حس لامسه قوی، هماهنگی خاص بین ماهیچه‌ها و چشم، درک زبان بدن، تقلید حرکات بدن افراد دیگر که بسیار مشابه همان فرد است و توانایی ایجاد ارتباط مؤثر با محیط پیرامون از جمله ویژگی‌های این افراد است. مطابق با تست گاردنر، این افراد در یادگیری توسط گوش‌ها و همچنین چشم‌ها کمی کندتر از افراد دیگر عمل می‌کنند.

همچنین بخوانید; بازی های خلاقانه برای کودک در خانه

 • مشاغل مناسب افراد دارای هوش بدنی و جنبشی

مربی تربیت بدنی، ورزشکار، تعمیرکار، فیزیوتراپیست، کار درمان، بدلکار و حتی پرستار و جراح می‌توانند از مشاغل مناسب برای این افراد باشند.

هوش درون فردی

آن‌چنان که در تست هوش گاردنر مشخص است؛ این افراد به خوبی و بهتر از هرکس دیگر با احساسات و عواطف درونی خود آشنایند؛ وضعیت روحی خود را درک می‌کنند و با آشنایی کامل بر نقاط ضعف، نقاط قوت و ترس‌های خود موجب پیشرفت خود در زمینه‌های مختلف می‌شوند همچنین افراد دارای هوش درونی، تنهایی و مطالعه را به جمع و مکان‌های شلوغ ترجیح می‌دهند.

همچنین بخوانید; بازی های پلی اتیلنی کودکان

 • مشاغل متناسب با افراد دارای هوش درونی

کشاورز، کارآفرین، حقوق دان، فیلسوف، دبیر خصوصی، مشاور، محقق، مورخ و پلیس از جمله شغل‌های مناسب با روحیات این افراد است.

 • پرورش هوش درونی

نوشتن احساسات و خاطرات شخصی خود به صورت روزانه و همچنین ایجاد نظم در زندگی شخصی به تقویت این هوش در افراد کمک می‌کند.

هوش برون فردی

برای این نوع افراد در تست هوش گاردنر درک دیگران و همچنین تعامل با افراد مختلف کار سختی نمی‌باشد. داشتن دوستان زیاد، توانمندی در شناخت احساسات، علاقه‌مندی‌ها، انگیزه‌ها و نیت اطرافیان از ویژگی‌های معمول و رایج افراد دارای هوش برون فردی است. رابطه این نوع هوش با هوش هیجانی یا همان EQ به قدری زیاد است که متخصصان را شگفت زده می‌کند. این افراد به کارگروهی، حضور در جمع و همچنین فعالیت‌های اجتماعی نیز متمایل‌اند.

همچنین بخوانید; بازی کردن والدین با کودکان

 • مشاغل متناسب با هوش برون فردی

رئیس‌جمهور، رهبر، مشاور، سیاستمدار و فروشنده از طیف شغل‌های مناسب با این افراد است.

 • پرورش هوش برون فردی

ساخت بازی با کارها و همچنین پرتاب سنگ از فعالیت‌های پرورش دهنده هوش برون فردی افراد است.

هوش طبیعت گرا

هوش طبیعت‌گرا آن دسته از هوش‌هایی بود که بعدها به تست هوش چندگانه گاردنر اضافه شد. طبق تست هوش گاردنر، این افراد به طبیعت گردی، باغبانی، پرورش گیاهان، گیاه شناسی، فعالیت‌های متناسب با حفظ محیط زیست و همچنین یادگرفتن در مورد دیگر جانداران موجود در طبیعت علاقه‌مند هستند. افراد با هوش طبیعت‌گرا نسبت به تغییرات محیط پیرامون خود هرچند کوچک بسیار حساس‌اند.

همچنین بخوانید; اثر بازی بر خلاقیت و ذهن کودک

 • مشاغل متناسب با هوش طبیعت گرا

محیط‌بان، زیست شناس، گیاه شناس، مزرعه دار و باغبان از نمونه شغل‌های مناسب با روحیات افراد دارای هوش هیجانی است.

 • پرورش هوش طبیعت گرا

طبیعت گردی و همچنین مطالعه کتاب‌های مرتبط با طبیعت موجب تقویت این نوع هوش در افراد می‌شود.

همچنین بخوانید; نحوه تربیت فرزند دختر

نحوه انجام تست هوش گاردنر

نحوه انجام تست هوش گاردنر

برای انجام تست هوش هشت‌گانه گاردنر در نخستین گام شما باید به تعدادی سؤال در زمینه‌های مختلف، صادقانه پاسخ دهید.

همچنین بخوانید; اثر بازی بر مهارت اجتماعی کودک

با انجام تست هوش گاردنر و حل سؤالات داده شده باید نمره گذاری تست هوش گاردنر را انجام دهید سپس گام بعدی یعنی تفسیر تست هوش گاردنر را به عمل آورید تا بتوانید میزان هوش خود را در زمینه‌های مختلف بدانید؛ برای نقاط ضعف تلاش کنید و زمان اصلی زندگی‌تان را برای نقطه قوتتان قرار دهید.

نحوه تفسیر تست هوش گاردنر این گونه است که شما با شمارش مجموع امتیازات پاسخ داده شده به سؤالات در نهایت به عددی می‌رسید که باید آن را با معیار مقایسه کنید.

معیار:

امتیاز 45 تا 50: خیلی زیاد

امتیاز 40 تا 45: زیاد

امتیاز 30 تا 40: خوب

امتیاز 20 تا 30: متوسط

امتیاز 0 تا 20: کم

البته دقت کنید اگر مجموع امتیازات شما از حد معمول کم‌تر شده است به این معنا نیست که شما کم هوش و بی‌استعداد هستید؛ بلکه شما فقط باید با اراده و تلاش، مهارت‌های لازم را آموزش ببینید تا بتوانید به حد نرمال برسید.

همچنین بخوانید; بازی گروهی کودکان

نکات قابل توجه در حین انجام تست گاردنر

 • پاسخی را انتخاب کنید که به شما نزدیک‌تر است.
 • زیاد فکر نکنید و ترجیحاً اولین پاسخی که به ذهنتان می‌رسد را انتخاب کنید.
 • در تست گاردنر پاسخ صحیح و غلط وجود ندارد؛ بلکه افراد مختلف روحیات و هوش متفاوتی دارند.

تست هوش گاردنر برای کودکان

هاوارد گاردنر یکی از افراد معتقد به انجام استعدادیابی در دوران ابتدایی زندگی بود، استعدادیابی که بتواند انواع هوش کودکان را به درستی تشخیص دهد. او معتقد بود اگر استعداد کودک به درستی کشف شود و به دنبال آن پرورش داده شود؛ آن کودک در آینده به مقام و جایگاه مناسبی خواهد رسید.

همچنین بخوانید; مهارت های حرکتی کودک

امروزه تست هوش چندگانه گاردنر برای استعداد سنجی در کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما کاربرد و احتمال موفقیت آن بیشتر در دوران کودکی است. تست هوش گاردنر رایگان برای کودکان در سایت‌های مختلف معتبر در دسترس است.

والدین می‌توانند با انجام تست هوش گاردنر برای کودکان خود و تحلیل آن، زمینه مناسب را برای پیشرفت کودکان خود فراهم کنند. دقت شود سؤالات تست هوش گاردنر کودکان متفاوت از تست هوش افراد بزرگسال است. تست هوش گاردنر برای چه سنی است؟! آزمون هوش گاردنر برای کودکان بالای 10 سال و تمامی بزرگسالان قابل انجام و بررسی است.

همچنین بخوانید; تربیت صحیح فرزند پسر

تست هوش گاردنر برای کودکان

جمع بندی

با توجه به توضیحات تست هوش گاردنر و تحلیل تست هوش گاردنر، نوجوانان، والدین، مربیان، مشاوران تحصیلی و کاری می‌توانند با انجام تست هوش گاردنر به درک درستی از خود و یا طرف مقابل برسند تا مسیر موفقیت هموارتر شود و فرد راحت‌تر پیش برود. در کنار این تست نیز می‌توان از تست‌هایی مانند تست هوش ریون و یا هوش کتل استفاده کرد. این تست‌ها شامل تست‌های هوش تصویری هستند که نتیجه آن در مقیاس ضریب هوشی IQ مورد سنجش قرار می‌گیرد. تأثیر عواملی مانند ژنتیک تجربه و حتی ورزش و تغذیه نیز در هوش افراد قابل توجه است.

4.4/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *