بلاگ

اوریگامی

فواید اوریگامی برای کودک

ساخت اوریگامی برای بچه‌ها در رده‌های سنی مختلف بسیار رایج بوده و از محبوبیت بالایی برخوردار است. هر یک از کودکان از این بازی‌های جذاب کودکانه بسیار لذت خواهند برد و لحظات شادی را در حین اجرای آن سپری می‌کنند.

این هنر دستی زیبا به معنای خلق کردن با دست است و در بسیاری از کشور را رواج دارد. بسیاری از مردم کشور ما نیز این روش‌ها را برای فواید بی شماری که دارند، به کار برده و با استفاده از آن خلاقیت و هوش فرزند خود را به حد مطلوب می‌رسانند.

همچنین بخوانید; نقش بازی در رشد کودک

ساخت اوریگامی

اوریگامی یکی از کاردستی‌های مرسوم در میان کودکان است. رده‌های سنی مختلف کودک و نوجوان از انواع به خصوصی از این کاردستی‌ها استفاده کرده و آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند. ساخت و آماده سازی انواع اوریگامی با استفاده از یک کاغذ مربعی شکل و صاف انجام می‌گیرد.

این کاغذها به سادگی تا زده شده و بسیار صاف و مقاوم هستند. روش آماده سازی آن‌ها باید بسیار تخصصی باشد به گونه‌ای که کاغذ در حین تا زدن خراب نشده و چین و چروک‌های اضافی بر سطح آن اعمال نشود.

در این فرایند مهم‌ترین اصل تا زدن صاف و یک دست است. در این خصوص استفاده از میز برای صاف‌تر شدن تای کاغذ نیز بسیار مهم تلقی می‌شود. انواع اوریگامی از کشورهای چینی و ژاپنی ارائه شدند و در سر تا سر دنیا به شهرت رسیدند. از زمان‌های قدیم تاکنون مدل‌های متنوعی از این دست سازه‌های خلاقانه ساخته شده‌اند.

همچنین بخوانید; بازی مناسب برای کودکان در خانه

مزایای استفاده از اوریگامی

مزایای استفاده از اوریگامی

اوریگامی برای بچه‌ها و بزرگ‌ترها از مزیت‌ها و فواید بی شماری برخوردار است. استفاده از اوریگامی مزیت‌های زیر را به همراه می‌آورد:

 • با استفاده از این کاردستی‌های ساده و کاربردی شوق علاقه کودکان به طبیعت و موجودات زنده آن بسیار بیشتر خواهد شد. کودکان با این روش ساخت کاردستی بسیاری از انواع حیوانات و اقلام طبیعی را درست می‌کند و در واقعیت نیز علاقه بیشتری به آن‌ها پیدا خواهد کرد.
 • با استفاده از اوریگامی مهارت دست فرزند شما نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. مهم‌ترین رکن ساخت و آماده سازی انواع مدل‌های اوریگامی تا زدن با دست است. به این ترتیب استفاده از این کاردستی‌ها برای دست ورزی فرزند شما نیز بسیار کارایی خواهد داشت. کودکان پیش دبستانی بیشترین استفاده‌ها را از این کاردستی‌ها خواهند داشت.
 • با استفاده از این اوریگامی‌ها اندیشه و عمل افراد هماهنگ شده و به این ترتیب هوش و استعدادهای فرزند شما پرورش می‌یابند. هماهنگی اجزای بدن در کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 • قیمت ارزان این کاردستی و وسایل ساده مورد استفاده برای ساخت و آماده سازی آن نیز از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از این دست سازه‌ها به شمار می‌رود.

در ادامه برخی از فواید این بازی برای کودکان را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

همچنین بخوانید; گروهی بازی کردن کودکان

فواید بازی اوریگامی برای کودک؛ پرورش هوش

آموزش اوریگامی ساده و زیبا هم یک مهارت ساده و زیبا برای کودکان شما به شمار می‌رود و هم سبب تقویت هوش کودک شما خواهد شد. با استفاده از این بازی هر دو نیمکره مغز کودک تقویت شده و به همین خاطر نیز کودک با استفاده از این بازی یک ورزش مغزی را انجام می‌دهد.

این مسئله به تدریج به کودک شما کمک می‌کند که مسائل سخت و پیچیده خود را نیز حل کند. در هر یک از انواع این دست سازه‌ها از مدل‌های اوریگامی آسان تا مدل‌های سخت و پیچیده همه و همه نیازمند طی مراحلی برای تا کردن کاغذ است. کودک با حفظ کردن این مراحل به سادگی می‌تواند، مغز خود را تقویت کند.

همچنین بخوانید; بازی و پرورش مهارت اجتماعی کودک

فواید اوریگامی برای کودک؛ تقویت تجسم‌های هنری

کاردستی اوریگامی شبیه به اجسام واقعی ساخته می‌شود. کودک شما می‌تواند با مجسم کردن یک شکل، مشابه آن را با استفاده از کاغذ بسازد و تجسمات ذهنی خود را بر روی کاغذ نیز اعمال نماید. به این ترتیب ذائقه بصری کودک نیز به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد.

این هنر مبنای هنرهای زیبا و گرافیکی است و به همین خاطر نیز در میان کودکان و اولیای آن‌ها از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است. انواع اشکال حیوانات، میوه‌ها و… با استفاده از چند تای کاغذ به سادگی ایجاد می‌شوند.

همچنین بخوانید; تاثیر بازی بر خلاقیت کودک

فواید ساخت اوریگامی

فواید اوریگامی برای کودک؛ افزایش دقت عمل

آموزش اوریگامی به کودک شما مهارت‌های بسیار زیادی ارائه می‌دهد. از جمله آن تمرکز حواس و افزایش دقت او در انجام کارها است که یکی از مهم‌ترین آموزه‌هایی است که در دوران مدرسه و پیش دبستانی برای کودکان در نظر گرفته می‌شود.

برای ساخت و آماده سازی این کاردستی‌ها باید همه مراحل یکی از پس از دیگری انجام شوند، در غیر این صورت کاردستی با الگوی ذهنی کودک از آن مطابقت نخواهد داشت. فراموش کردن یکی از مراحل کار این سازه‌های دستی را نازیبا خواهد کرد.

به همین خاطر دقت عمل در طی اجرای آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این مهارت در آموزش اوریگامی ساده در تک‌تک مراحل زندگی کودک کارایی خواهد داشت.

همچنین بخوانید; بازی والدین با کودک

فواید اوریگامی برای کودک؛ افزایش اعتماد به نفس

اوریگامی برای کودکان مزایای شخصیتی بی شماری به همراه می‌آورد. این بازی استرس را از کودکان دور کرده و تنش‌های جسمانی آن‌ها را کنترل می‌کند. به همین خاطر نیز اجرای آن بسیاری از مشکلات شخصیتی و روحی بچه‌ها را نیز از بین می‌برد.

تمرکز کردن کودک برای ساخت یک شکل مشخص استرس را از او دور کرده و به این ترتیب مهارت‌های اجتماعی فرزند شما به شدت تقویت می‌شوند. انجام این بازی‌ها اغلب به صورت گروهی انجام می‌شوند و کودکان با استفاده از آن‌ها با همسالان خود بیشتر ارتباط برقرار کرده و به این ترتیب تعامل بیشتری با آن‌ها خواهند داشت. این مسئله سبب افزایش اعتماد به نفس فرزند شما خواهد شد.

همچنین بخوانید; بازی خلاقانه برای کودکان

انواع کاربردهای اوریگامی

انواع کاربردهای اوریگامی

اوریگامی یکی از دست سازه‌های امروزی است که برای بسیاری از مصارف تزیینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دست سازه‌ها در برخی از فستیوال‌ها به کار برده شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای خرید میز و صندلی کودک پلاستیکی کلیک کنید.

کاردستی‌های آماده شده با استفاده از روش اوریگامی زیبایی قابل توجهی دارند و برخی از آن‌ها به عنوان یک وسیله دکوری نیز به کار می‌روند. استفاده از انواع این کاردستی‌ها در مراسم‌های یادبود مذهبی نیز متداول بوده و همچنان انجام می‌گیرد.

اوریگامی برای تقویت مهارت‌های ریاضی فرزند شما نیز بسیار سودمند واقع می‌شود. شما می‌توانید این روش تقویتی را به سادگی مورد استفاده قرار دهید و بهترین استفاده‌ها را از آن به عمل آورید.

استفاده از اوریگامی برای ساخت و آماده سازی الگوی ساخت بناها و چادرهای مختلف نیز به کار برده می‌شود و کمک بزرگی برای صنعتگران این عرصه‌ها به شمار می‌رود. بسیاری از اساتید دانشگاه‌های امروزی این روش ساخت کاردستی را یکی از مهم‌ترین اصول پرورش و تقویت خلاقیت و هوش به شمار می‌برند.

همچنین بخوانید; بازی با اعداد برای کودکان

اوریگامی در کشورهای مختلف

مجموعه تفریح سازان کاردستی اوریگامی را یک دست سازه بین‌المللی و نوع فرهنگ میان کشوری به شمار می‌آورد. این کاردستی‌ها در همه جای جهان به کار برده می‌شوند. اگر نگاهی به تاریخچه ساخت و آماده سازی این دست سازه‌ها بی اندازیم، متوجه اهمیت این موضوع می‌شویم.

پس از ساخت و تولید اولین اوریگامی‌ها در کشورهای چینی و ژاپنی تولید آن در کشورهای اروپایی نیز رواج یافت.

برای خرید بازی های فومی کلیک کنید.

گفته می‌شود که راهبه‌های چینی تا سال‌های سال روش ساخت و تولید کاردستی و اوریگامی را به عنوان یک راز مخفی نگاه می‌داشتند. اما پس از مدتی یکی از بوداهای چینی روش ساخت آن را در ژاپن آموزش داد و سپس این فرهنگ گسترش یافت.

در قرن پانزدهم در انگلستان و آمریکای شمالی نخستین کارگاه‌های ساخت کاغذ آغاز به کار کردند. در این کارگاه‌ها متریال مورد نیاز برای ساخت اوریگامی نیز تولید شده و در دسترس مشتریان قرار گرفتند. برخی نیز اعتقاد دارند که استفاده از این روش‌های ساخت کاردستی برای اولین بار در کشور اسپانیا اتفاق افتاده است که کمی دور از ذهن است.

چرا که چینی‌ها و ژاپنی‌ها خود را مبدأ ساخت اولین کاردستی‌های تا و کاغذ می‌دانند. در واقع برای این که بدانید، اوریگامی چیست باید سری به تاریخ این کشورها بزنید.

همچنین بخوانید; بازی پلی اتیلنی برای کودکان

انواع سبک‌های ساخت اوریگامی

انواع سبک‌های ساخت اوریگامی

تابه‌حال در خصوص مزیت‌ها و فواید استفاده از این کاردستی‌ها اطلاعاتی را بررسی کردیم. اما برای این که بدانیم، چگونه اوریگامی درست کنیم باید با سبک‌های مختلف این اوریگامی‌ها در کشورهای مختلف آشنایی داشته باشید.

این هنرهای تجسمی نیز مانند همه هنرهای دیگر دسته بندی‌های خاص خود را دارند. برخی از مردم به مدل‌های حجیم این کاردستی‌ها علاقه‌مند هستند و می‌پرسند، چگونه اوریگامی سه بعدی بسازیم!

برای خرید استند مشاغل کودک کلیک کنید.

سبک‌های زیر از متداول‌ترین دسته بندی‌های اوریگامی به شمار می‌روند که در همه کشورها مورد توجه قرار دارند.

 • برخی از انواع اوریگامی به صورت کاربردی ساخته می‌شوند. از میان آن‌ها می‌توان به پاکت‌های نامه و جعبه‌ها و… اشاره کرد.
 • برخی از آن‌ها به صورت واقع‌گرایانه تولید می‌شوند و در ساخت و آماده سازی هر یک از آن‌ها به ابعاد و حجم اصلی هر یک از اشیا و حیوانات نیز توجه می‌شود.
 • سبک‌های ترکیبی نیز در این میان دسته بندی می‌شوند. مدل‌های چند بخشی این کاردستی‌ها از اتصال چند قسمت به هم ایجاد می‌شوند.

برای خرید تجهیزات خانه بازی کلیک کنید.

 • سبک‌های مچاله‌ای اوریگامی نیز از شهرت بی‌سابقه‌ای برخوردار هستند و برای واقعی‌تر شدن ظاهر کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • برخی از سبک‌های ساخت اوریگامی به صورت خیس مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سبک‌ها کاغذها را کمی مرطوب کرده و به هم متصل می‌کنند.
 • اوریگامی‌های مینیمالیستی نیز در دنیای هنر از توجه و محبوبیت قابل توجهی برخوردار هستند و طراحی‌های بسیار زیبایی با استفاده از آن‌ها تولید می‌شود.

همچنین بخوانید; اسباب بازی مناسب نوزاد

طرح‌های کودکانه ساخت اوریگامی

اگر می‌خواهید، همه چیز درباره اوریگامی را بررسی کنید، بهتر است با مدل‌های کودکانه این کاردستی‌ها آشنایی بیشتری داشته باشید. در واقع برای یادگیری مدل‌های سخت‌تر این کاردستی‌ها ابتدا باید از مدل‌های ساده شروع کنید. برخی از مدل‌های پر طرف‌دار ساخت و آماده سازی اوریگامی به خصوص در میان کودکان به شرح زیر هستند:

برای خرید ست ورزشی پارکی کلیک کنید.

 • اوریگامی طرح قلب که تنها با استفاده از یک کاغذ و در 10 مرحله ساده آماده می‌شود. شما می‌توانید، از آن به عنوان هدیه نیز استفاده کنید.
 • اوریگامی طرح خرگوش که برای رده‌های سنی الف مورد استفاده قرار می‌گیرد. کودکان بر روی این دست سازه‌های ساده چشم و ابرو و بینی و دماغ خرگوش را نیز ترسیم می‌کنند.
 • اوریگامی میوه‌های حجمی نیز در این میان دسته بندی می‌شوند و از ظاهر زیبایی برخوردار هستند.
 • اوریگامی گل لاله نیز یک طرح بسیار زیبا و استاندارد است که برای تصویرهای ذهنی طبیعی به کار برده می‌شود.
 • اوریگامی‌های متحرک کودکانه برای ساخت انواع حیوانات متحرک نیز مورد توجه قرار می‌گیرند که با طرح‌ها و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. شما می‌توانید از چسب و قیچی نیز در ساخت این اوریگامی‌ها استفاده کنید.

 

طرح‌های کودکانه ساخت اوریگامی

جمع بندی

در گزارش بررسی کردیم که اوریگامی برای چه سنی مناسب است و چه مزیت‌هایی برای رده‌های سنی مختلفی به همراه دارد. همچنین بررسی کردیم که اوریگامی چیست و چه کاربردی دارد و به چه صورت ساخته می‌شود. بررسی سبک‌های مختلف این کاردستی‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

همچنین به این مسئله پرداختیم که فواید اوریگامی چیست و چرا برای بچه‌ها به کار برده می‌شود. انواع مدل‌های اوریگامی زیبا و ساده طراحی بسیار زیبایی دارند و هر یک ساختار بسیار زیبایی دارند. این اوریگامی‌ها همه روزه مورد استفاده قرار می‌گیرند و در پیش دبستانی‌ها و مراکز آموزشی کودکان نیز به کار برده می‌شوند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *