بلاگ

چطور صبوری را به کودکانمان آموزش دهیم؟!

راهکارهای آموزش صبر به کودکان

برای همه ما پیش آمده است که ساعات طولانی را در ترافیک، مراکز پزشکی، صف خرید، بیمارستان و غیره سپری کنیم. این مدت زمان طولانی خسته کننده می‌شود اما هنگامی که کودکی همراه ما باشد، شرایط سخت‌تر خواهد شد. در این مواقع یادگیری صبر برای کودکان کار راحتی نیست.

در کل صبر و تحمل جزو اصلی‌ترین توانایی‌هایی است که یک کودک بایستی آن را از والدین خود یاد بگیرد. ممکن است که برای اکثر افراد اتفاق افتاده باشد که با کودک عجول چه کنیم؟ برای آشنایی با روش‌های آموزش صبر به کودکان، در ادامه با ما باشید.

 

برای خرید تجهیزات خانه بازی کلیک کنید.

 

راهکارهای آموزش صبر به کودکان

بیشتر والدین فکر می‌کنند که امکان ندارد، کودکان، صبر و شکیبایی را یاد بگیرند و آن را در زندگی خود به‌کار ببرند. اما توجه داشته باشید که پدر و مادرها می توانند تلاش های زیادی را در قالب تشویق، تنبیه، تهدید، پاداش و جایزه انجام دهند تا کودکان بتوانند صبر و شکیبایی را در خود ایجاد کنند. برخی از راه‌های آموزش صبر و بردباری به کودکان عبارت است از:

 

همچنین بخوانید؛ بازی گروهی کودکان

 

 • کودک را به صبوری کردن تشویق نمایید: توجه داشته باشید که صبر و شکیبایی یک مهارت بوده و بایستی به طور مداوم آن را تقویت کنید. زمانی که بچه در مدت کمی صبر و تحمل دارد، والدین باید آن‌ها را تشویق کنند. در این مواقع لازم نیست که برای تشویق کودک حتما از جایزه استفاده کنید. بلکه شما می‌توانید با تشویق های کوچک آن‌ها را به صبوری کردن مشتاق نمایید.

 

همچنین بخوانید؛ فواید مهد کودک

 

 • صبوری را به بازی تبدیل نمایید: بازی یکی از روش های سرگرم کننده و جذاب در بین اغلب مردم است. به همین دلیل موجب کاهش استرس و تحریک صبر و شکیبایی خواهد شد. هنگامی که شما با بازی کردن صبوری را به آن‌ها آموزش دهید، در پایان به آرامش رسیده و بیشتر به سمت صبر حرکت می‌کنند.

 

همچنین بخوانید؛ بازی های مناسب کودک در خانه

 

 • گیاه بکارید: به همراه کودک خود چند دانه را در داخل بکارید و از آن مراقبت کنید. در این مدت زمان تصاویری از مراحل رشد را در اختیار کودک قرار دهید و او را تشویق کنید تا پایان رشد گیاه صبرداشته باشد. این روش برای آموزش صبر به بچه ها گرینه‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شود.
 • زمان را به آن‌ها یاد دهید: بزرگترین مشکل کودکان این است که به خوبی مفهوم زمان را درک نمی‌کنند. در این مواقع برای آموزش صبر به کودک، باید مفاعیم متنوع در حوزه زمان را به او یاد بدهید. به همین دلیل زمانی که به کودک می‌گویید چند لحظه صبر کن، باید صبر داشته باشد و چند وقت را در انتظار باشد.

 

برای خرید وسایل شهربازی کلیک کنید.

 

سن مناسب برای آموزش صبر به کودک

سن مناسب برای آموزش صبر به کودک

معمولا در ١٤ ماه اول زندگی، بایستی تمامی نیازهای کودکان را بلافاصله انجام دهید تا حس اطمینان و امنیت به کودک القا شود. اما توجه داشته باشید که از یک سنی به بعد باید مهارت صبر و تحمل هم در کودکان رشد داده شود. این فرایند باید در مدت زمان خاص در زندگی کودک صورت بگیرد. سن مناسب برای آموزش صبر و تحمل به کودکان عبارت است از:

 

همچنین بخوانید؛ اهمیت بازی والدین با کودک

 

 • دو سالگی: معمولا تا سن دو سالگی تمام نیازهای کودک بایستی تا حد ممکن رفع شود. در این سن والدین می‌توانند بچه را در مواردی بین چند ثانیه تا یک دقیقه هم در حالت انتظار قرار دهند. در این صورت اقدامات آموزش صبر به کودکان شروع خواهد شد.
 • دو تا پنج سالگی: در سن دو تا پنج سالگی بایستی صبر را به کودک آموزش داد. در این مواقع برای آموزش صبر به کودکان بایستی نیازهای او را به تاخیر بیندازید و نیازهای او را در مدت زمان بیشتری برآورده کنید. به همین دلیل والدین باید با نحوه آموزش صبر به کودکان آشنایی داشته باشند تا در آینده آن‌ها را فردی صبور بار بیاورند.

برای خرید انواع تاب و سرسره کلیک کنید.

 

نشانه‌های صبر و تحمل کم در کودکان

صبر برای هر آدمی و در هر سنی بسیار ضروری است. اما باید توجه داشته باشید که یادگیری صبر برای کودکان کار دشواری است. اما بعضی از کودکان به خوبی با صبر آشنایی نداشته و نشانه‌های عدم صبر و تحمل را از خود نشان می‌دهند. برخی از نشانه‌های صبر کردن در کودکان عبارت است از:

 

برای خرید چرخ و فلک ماشینی کلیک کنید.

 

 • هنگامی که معلم از آن‌ها سوال می‌پرسد، قبل از اتمام سوال شروع به پاسخ دادن خواهند کرد.
 • نمی تواند برای انجام کارهای سرگرم کننده و کارهایی که دوست دارد، زیاد منتظر باشد.
 • برای اینکه نظر خود را به‌سرعت به اطرافیان خود بیان کند، حرف بقیه را قطع کرده و‌ خودش شروع به حرف زدن می‌کند.

 

همچنین بخوانید؛ نشانه های کودک شاد

 

 • نسبت به اسباب‌بازی‌های دیگران احساس مالکیت دارند و دوست دارند که اول از هر کسی با آن‌ها بازی کنند.
 • در برخورد با مسائل متعدد تجربات بهتری خواهند داشت.
 • تلاش می‌کنند بر دیگران برای انجام فعالیتی که علاقه دارند فشار وارد کنند.

توجه داشته باشید که بچه‌هایی که قادر نیستند صبر کنند و منتظر باشند، خودشان هم از این موضوع به‌شدت به هم ریخته می‌شوند. به همین دلیل زمانی که سطح صبر و تحمل کودکان پایین است، با اختلالاتی در زندگی خود مواجه می‌شوند.

 

برای خرید میز و صندلی کودک کلیک کنید.

 

تمرینات ساده برای آموزش صبر به کودکان

تمرینات ساده و کاربردی برای آموزش صبر به کودکان

 کودکان معمولا با بازی کردن و فعالیت‌های سرگرم‌کننده، توانایی های زیادی را در خود تقویت می‌کنند. به همین دلیل، استفاده از بعضی از این تمرینات سرگرم کننده در زمینه آموزش صبر به کودکان، به شما کمک خواهد کرد که فرزند صبورتری تربیت نمایید. امروزه انواع بازی برای آموزش صبر به کودکان وجود دارد که در افزایش صبر بسبار کارآمد هستند. مهم‌ترین تمرینات و بازی برای آموزش صبر به کودکان عبارت است از:

 

برای خرید سرسره بادی کلیک کنید.

 

 • باز کردن بسته: یک وسیله را به عنوان هدیه چند بار کادو پیچی کنید و آن را به کودکان خود هدیه بدهید. در نهایت از کودک خود بخواهید که کاغذ کادوها را به‌ نوبت باز نماید. این فرایند در عین حال که سرگرم‌کننده است به کودک کمک می کند تا صبر و تحمل زیادی در زندگی خود داشته باشد.
 • پخت‌وپز: اندازه‌گیری مواد اولیه و منتظر برای پخته شدن غذا و همچنین خنک شدن آن، برای آموزش صبر  و تحمل به کودکان، گزینه‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شود. اما در نهایت این فعالیت باعث می‌شود که در پایان فعالیت پاداشی بزرگی دریافت کنند. این کار برای تشویق شدن به صبر و تحمل بسیار خوب است.

 

همچنین بخوانید؛ دلیل بازی نکردن کودکان

 

 • پرورش گیاه: یک روش آموزش صبر به کودکان است و فواید زیادی به همراه دارد. زمانی که با کودک خود دانه‌ای را می‌کارید که رشد کند‌ و به گیاه تبدیل شود، صبر کودک افزایش پیدا می‌کند. در این صورت کودک تا پایان منتظر می‌ماند تا گیاه رشد کند و قدرت تحمل آن‌ها بیشتر می‌شود.
 • حل کردن پازل: یک پازل را در اندازه‌ای انتخاب کنید که متناسب با کودک شما باشد. همچنین اندازه آن به گونه‌ای باشد که کودک مدت زمان زیادی سرگرم کامل کردن آن باشد. هنگامی که کودک یاد می‌گیرد که پیش از مشاهده نتیجه، باید مدتی وقت خود را سپری کند و سعی کند نا پازل تکمیل شود. در این صورت کودک برای یادگیری پازل و صبر تلاش می‌کند.

 

همچنین بخوانید؛ طراحی اتاق بازی کودک

 

 • سکوت کردن: سکوت برای آموزش صبر به کودکان، جزو بهترین روش ها برای تمرین صبر و تحمل است. در این مواقع می‌توانید تایمر را فعال کنید و مسابقه بگذارید که هرکس مدت زمان بیشتری سکوت کرد برنده است.
 • کتاب خواندن: امروزه کتاب‌های بسیار زیادی در زمینه آموزش صبر به کودکان طراحی و تولید شده اند. با خواندن این کتاب‌ها کودکان می‌توانند صبورتر شدن خود را سرعت ببخشند. شما می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید و بهترین کتاب‌ها را برای کودکان خود تهیه کنید. توجه داشته باشید که این کتاب‌ها را باید متناسب با سن کودک خود انتخاب کنید.

 

همچنین بخوانید؛ بازی کودکان پلی اتیلن

 

مزیت‌های آموزش صبر به کودکان

مزیت‌های آموزش صبر به کودکان

امروزه اکثر افراد از صبر و تحمل پایین کودکان خود رنج می برند. در این صورت هر راهی را امتحان می‌کنند، تا سطح صبر و بردباری کودکان خود را آموزش دهند. امروزه راهکارها و روش‌های متنوع در این زمینه وحود دارد که به خوبی سطح صبر و تحمل افراد را افزایش می‌دهد. آموزش صبر به کودکان مزیت‌های بسیار زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارت است از:

 

همچنین بخوانید؛ مزایای آموزش اعداد با بازی

 

 • کودکان صبور، قدرت یادگیری بسیار بالاتری نسبت به سایر کودکان دارند.
 • برای یادگیری مطالب و موضوعات مختلف باید صبر و تحمل داشته باشید. چرا که بدون صبر نمی‌توان به خوبی مطالب مهم را یادگرفت.
 • قپرت خودکنترلی کودکان با آموزش صبر افزایش پیدا می‌کند.
 • کودکان در مواقع مختلف، رفتارهای مناسب را از خود نشان می‌دخند.
 • در آینده نتایج اموزش صبر، کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد.

روش های آموزش صبر به کودک

همچنین بخوانید؛ ساخت زمین بازی در ویلا

 

 • آموزش صبر به کودکان، آن‌ها را نسبت به مسائل مختلف در زندگی مثبت اندیش بار می‌آورد.
 • با استفاده از راهکارهای آموزش صبر به کودکان، تجربیات آن‌ها در طول زندگی افزایش می‌یابد.
 • امید به زندگی در کودکانی که از سنین ابتدایی صبر را آموزش دیده‌اند، بسیتر بالاتر از سایر افراد است.
 • آستانه تحمل افراد با آموزش صبر افزایش پیدا می کند و در مواقع اضطراری بهتر تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

همچنین بخوانید؛ ساخت بازی خلاقانه کودکانه

 

سخن پایانی

امروزه صبر و تحمل برای هر فردی و در زندگی هر کسی از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. به همین دلیل تمامی والدین از همان سنین ابتدایی باید تمرینات ساده و کاربردی برای آموزش صبر به کودکان را به‌کار ببرند تا شاهد نتایج مثبت آن در کودک باشند. والدین از همان سنین ابتدایی باید سعی کنند که صبر و تحمل را به کودکان خود آموزش دهند. در نتیجه آن ها می‌توانند شاهد پیشرفت‌های بیشتر کودکان خود باشند.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *